ZamurovicD (1)

Bez pozitivnih ocena
u poslednjih 12 meseci

Ocene u poslednjih 12 meseci
Pozitivne: 0
Negativne: 0

  • • Broj u zagradi (1) pored korisničkog imena člana predstavlja zbir pozitivnih i negativnih ocena, s tim što se u zbiru računa samo prva ocena dobijena od istog korisnika.
  • • Procenat pozitivnih ocena se računa za poslednjih 12 meseci.
  • • Broj pozitivnih ocena (1) predstavlja zbir svih pozitivnih ocena dobijenih na Limundu i Kupindu.

Svi predmeti člana »

Postavi pitanje članu »

Predmeti člana iz njegove liste želja »

Javni podaci

Član od: 04. Jan. '12

Poslednja aktivnost: 14. Dec. '19 u 19:41

Status:

Omiljeni citat:

Ukratko o članu:
Rođen je 1947. gogine u Nišu. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a zatim je bio na postdiplomskim studijama na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Od 1981. ima status samostalnog umetnika, a 1996. godine dobija zvanje „Istaknutog umetnika Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije”
Kao dopisnik jedne od najvećih svetskih agencija, “Gamma Presse Image”, već više od dve decenije njegove fotografije objavljuju najpoznatiji časopisi širom sveta: Time, Newsweek, The New York Times Magazine, Paris-Match, L’express, Figaro Magazine, Stern, Europeo, Geo, Epoca, Focus, Independent, National Geographic Magazine … Posebno mesto pripada legendarnom časopisu LIFE koji je dve godine fotografije ovog autora svrstavao u rubriku „Velike fotografije“.
Što se tiče nagrada, diploma i priznanja, može se reći da gotovo da nema ni jedne nagrade koju ovaj autor već jednom ili više puta nije dobio, a najznačajnije su VELIKA NAGRADA 21. MAJSKE IZLOŽBE i VELIKA NAGRADA SRBIJE ZA UMETNOST I DIZAJN.
Autor je više foto-monografija koje je radio za razne izdavače:
- „Cigani sveta“ – „Jugoslovenska revija“
- „Kazahstan“ – “Flint River press“
- „Međugorje“ – „Turist komerc“
- „Kazanj“ - “Flint River press“
- „Crna Gora“ – “Atlas Group”
- „Sarajevo“ – „Rabic“
- „Sarajevska Hagada“ (faksimilno izdanje) – „Rabic“
- „Crnogorski slikari“ -“Atlas Group”
- „Srbija, život i običaji“ – “ULUPUDS”
- „Srbija, dunavski sliv“– “ULUPUDS”
- „Vojvodina“– “ULUPUDS”
Rad na ovim foto-monografijama zahtevao je višegodišnja etnografska i antropološka istraživanja i stotine putovanja do najudaljenijih naselja gde se još mogu naći sačuvani stari običaji i verovanja. Za snimanje iz vazduha napravio je poseban vazdušni brod, hibrid balona jednoseda i motora paraglajdera. To je prva letilica te vrste u svetu i zahvaljujući njoj uspeo je da snima i tamo gde to na bilo koji drugi način ne bi bilo moguće.
Tako su nastale knjige koje su obavezan poklon koji gotovo svi (počevši od Predsednika Republike Srbije, Predsednika Vlade i ministara, pa sve do uspešnih privrednika i ponekog roditelja koji šalje svoje dete na školovanje) poklanjaju svojim inostranim sagovornicima prilikom međusobnih susreta.
Značajan segment delovanja ovog umetnika su i izložbe, kako one u poznatim galerijama u Srbiji i inostranstvu (Pariz, Brisel, Ulm, Seul, Čikago...), tako i one koje ovaj autor organizuje u slobodnom prostoru. Samo u protekle dve godine njegove izložbe na beogradskom Kalemegdanu i Knez Mihailovoj ulici, novosadskom “Exit”-u i Trgu Slobode, zemunskom Keju, Pančevu, donjomilanovačkoj obali Dunava i u parku ispred nemačkog Bundestaga videlo preko milion ljudi.
Uvidevši da ove izložbe na otvorenom imaju značajan edukativni karakter (svaku fotografiju prati višejezični tekst sa opisom mesta i običaja), ovaj autor je, pored snimaka iz Srbije, predstavio publici i kopije remek-dela svetskog slikarstva. Koristeći najnoviju tehnologiju digigrafija na platnu, uspeo je da napravi reprodukcije Botičelija, Leonarda, Ticijana, Rembranta, Rubensa, Goje, Monea, Gogena, Sezana ... i još pedesetak drugih slikara čija dela se nalaze u bečkom Muzeju istorije umetnosti, firentinskoj galeriji Ufici, pariskom Orsej muzeju, berlinskoj Pinakoteci ... Te digigrafije na platnu su toliko kvalitetne, da ih je skoro nemoguće razlikovati od originala. I tu je autor otišao korak dalje: uočivši da su boje mnogih slika koje su nastale pre puno godina izgubile svoju svežinu, pomoću „digitalne četkice“ preuzeo je ulogu restauratora i vratio im prvobitni izgled . Tako su mnogi posetilaci ove izložbe prvi put u svom životu mogli da vide najveća dela svetskog slikarstva onako kako su izgledala kada su stvorena.

  • Datum Ocena Komentar Ocenu dao

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.