Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 1994
ISBN: 86-81563-21-1
Oblast: Marketing
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Autor - osoba Packard, Vance, 1914-1996 = Pakard, Vens, 1914-1996
Naslov Skriveni ubeđivači / Vans Pakard ; [prevod Dragan Veljković, Jelena Jevtić]
Jedinstveni naslov ǂThe ǂhidden persuaders. srpski jezik
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1994
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Dosije, 1994 (Beograd : Grmeč, Privredni pregled)
Fizički opis 316 str. ; 20 cm
Drugi autori - osoba Veljković, Dragan, prevodilac (prevodilac)
Veljković, Dragan, prevodilac (prevodilac)
Jevtić, Jelena (prevodilac)
Zbirka ǂBiblioteka ǂMenadžment. Marketing
(broš,)
Napomene Prevod dela: The hidden persuaders / Vance Packard
Tiraž 1500.
Predmetne odrednice Psihologija prodaje
Potrošači – Ponašanje
UVOD
Prošlo je već par decenija od kako se knjiga SKRIVENI UBEĐIVAČI prvi put pojavila. Na moje veliko zadovoljstvo, uspešna prodaja se nastavila u mnogim zemljama. Ove godine odlučio sam da posvetim još nekoliko meseci da bih dao još jedan novi pogled na ove ubeđivače, posebno obdarene da nas, uz pomoć veštih naučnika, nateraju da kupujemo što više proizvoda i usluga.
Moj prvi utisak bio je kako su mnoge stvari ostale iste. Praktično, sve opisane strategije i dalje se koriste, neke više a neke manje. Još uvek, stotine istraživača motiva nas uveravaju u korist njihove pomoći klijentima u izazovima prodaje.
Većina vrhunskih imena u ovom naučnom ubeđivanju, spomenuta u knjizi, kao što su Ernest Dihter (Emest Dichter), Luis Českin (Louis Cbeskin) i Emanuel Dembi (Emanuel Demby), i dalje su jako popularni. Recimo da dr Dihter danas ima svoju organizaciju poznatu širom sveta, sa predstavništvima u Frankfurtu, Cirihu, Parizu i Tokiju. Jedna od njegovih skorašnjih aktivnosti je da pomogne japanskim trgovcima da se i njihovi zemljaci sa malo više hedonizma uključe u kupovinu robe široke potrošnje. Velika kompanija dr Dembija danas se zove Programeri motivacija (Motivation Programmers, Ine.). Jedan od njegovih sporednih poslova ogleda se u nastojanju da se, uz pomoć kompjutera, usavrši prodaja proizvoda ponovnim kombinovanjem ukusa i mirisa.
Vans Pakard: Skriveni ubeđivači
Većina vodećih svetskih markenting studija (reklamnih agencija) još uvek traga za što boljim udicama, kako bi pridobili potrošače za svoje klijente.
Možda je najupadljivija pramena koja se primećuje na tržištu, od trenutka kada se knjiga prvi put pojavila, nagli porast reklama koje utiču na naše živote. Kada se knjiga pojavila, ubeđivanje uz pomoć reklama bio je posao od nekih 8 milijardi dolara. Sada je taj posao prerastao u pravu industriju vrednu 40 milijardi dolara.
U vreme kada je knjiga napisana, fraza istraživanje motiva postala je etiketa koja se koristi u svim prilikama kao strategija, osmišljena da pronikne u prave motive skrivene iza ponašanja potrošača. Štos je bio u tome da se iskoristi ta pronicljivost u pridobijanju ljudi da postanu potrošači vaših proizvoda.
Ubrzo se podigla prašine oko izdavanja ove knjige, pa je prvih nekoliko godina postojala tendencija da se fraza istraživanje motiva potceni. Početkom šezdesetih godina javila se težnja za detaljnijom analizom, kako bi se ono što istraživanje motiva treba da podrazumeva učinilo što naučnijim.
Takods je nastavljeno dalje traganje za novim naučnicima i tehnolozima koji bi pomogli autorima reklama u onome što je za njih bilo nerešivo; a to je prepoznavanje najpodesnijih klijenata, zatim način kako do njih stići i uključiti ih u rad. I istraživači mozga ubrajaju se u te novajlije. Evo nekih od tih dodatnih zanimanja koja se bave proučavanjem ljudskog ponašanja i čiju pronicljivost pisci reklama koriste: analitičari koji proučavaju tonsku visinu glasa, neurofiziolozi, hipnotizeri, psiholingvisti, psihobiolozi, psihometrijski eksperti itd.
Potpredsednik jedne velike reklamne agencije rekao mi je:
Ove prezentacije doktora filozofije od dvadesetak stranica izazivaju u meni vrtoglavicu.
Vrtoglavicu, ali i znatiželju.
Kao novo, dodao sam završno poglavlje ovom postojećem izdanju – epilog od nekih 9000 reći, pod naslovom: Osvrt na skrivene ubeđivače u 1980. U ovom epilogu nastojao sam da osavremenim postojeće izdanje. Opisao sam neke nove i poboljšao stare strategije opisane u glavnom delu knjige. Opisao sam dodatne tehnike koje sam razvio da bi se privukli potrošači. A što se perspektive tiče, za početak, opisao sam neke važnije promene do kojih je došlo u zapadnom svetu u proteklih dvadesetak godina, a koje su promenile uslove pod kojima autori reklama upotrebljavaju svoje mamce.
MG P40 (N)