Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan sa vidljivim znacima korišćenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2005
ISBN: 86-7188-035-4
Autor: Domaći
Oblast: Ekonomija
Jezik: Srpski
Naziv: Međunarodna Ekomomija
Autor: Zora Prekajac
Godina izdanja: 2005
Izdavač: Futura publikacije, Novi Sad
Povez: Tvrd
Pismo: Latinica
Stanje kao na slikama. Dobro stanje. Većina stranica je podvučena ili na njima ima nešto napisano. Sadržaj videti na slikama.
Opis:
PREDGOVOR
Udžbenik Međunarodna ekonomija je nastao kao rezultat dugogodišnjeg rada sa studentima i uočenih nedostataka u dosadašnjem izučavanju ove discipline. Dinamične promene u svetskoj privredi, kao i sve intenzivnija ekonomska saradnja zemalja sa ostatkom sveta čini nužnim upoznavanje i razumevanje ključnih karakteristika savremene međunarodne ekonomije, što osobito važi za male zemlje u procesu tranzicije i razvoja.
Cilj predmeta je da studentima približi različite segmente medunarodne ekonomije. Otuda je materija, kao što je to uobičajeno u svetu, podeljena na dve oblasti: međunarodna trgovina (ili međunarodna mikroekonomija), i međunarodne finansije i makroekonomija otvorene privrede (ili međunarodna makroekonomija). U prvom delu su prezentirane teorije međunarodne trgovine, čije izučavan bi trebalo da kod studenata razvije sposobnost analitičkog razmišljanja i simplifikacije veoma složenih odnosa u svetskoj trgovini. Posebna pažnja je posvećena međunarodnoj trgovinskoj politici, uz objašnjenje karakteristika i efekata najznačajnijih i najčešće korišćenih instrumenata spoljnotrgovinske politike, kao i argumenata kojima se opravdava njihovo uvođenje. Izučavajući ovu problematiku, student dobija znanje potrebno za zauzimanje stava o opravdanosti korišćenja određenog modela spoljnotrgovinske politike. Takođe je prikazan i razvoj međunarodne trgovinske politike, sve do stvaranja Svetske trgovinske organizacije, kojoj je posvećena posebna pažnja. Imajući u vidu da se radi o najmlađoj međunarodnoj instituciji (postoji od 1995. godine), koja pored Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke (formiranih još daleke 1944. godine), određuje osnovna pravila u svetskoj privredi, detaljno su objašnjeni najznačajniji sporazumi, kao i način regulisanja međunarodne razmene.
Poslednja tačka prvog dela posvećena je ekonomskim integracijama. Polazeći od jednog od osnovnih obeležja svetske privrede, a to je regionalizacija, koja se odvija paralelno sa veoma kontradiktornim procesom globalizacije, posebna pažnja je posvećena nivoima i efektima ekonomskih integracija, kao i prikazu tri velika regionalna bloka u svetskoj privredi: evropskom, američkom i azijsko-pacifičkom. Naravno, posebno mesto je dato Evropskoj uniji, procesu njenog stvaranja, osnovnim karakteristikama, načinu funkcionisanja, kao i proceduri ulaska novih zemalja. To je razumljivo, ukoliko se ima u vidu nastojanje većine evropskih zemalja, uključujući i našu, da postanu članice ove ekonomske integracije.
Drugi deo udžbenika se bavi problematikom međunarodne makro-ekonomije. Studenti se upoznaju sa platnim bilansom i deviznim kursem kao veoma značajnim instrumentima u vođenju ekonomske politike jedne zemlje. Objašnjavaju se karakteristike pojedinih stavki u okviru platnog bilansa, kao i načini formiranja deviznog kursa. Analizirana je politika fiksnog deviznog kursa, mere za njegovu odbranu, kao i njegova promena. Date su i karakteristike fluktuirajućeg deviznog kursa. Posebno je objašnjena makroekonomija otvorene privrede, odnosno efekti politike deviznog kursa na privredu jedne zemlje u dugom i kratkom roku.
U poslednjoj tački ovog dela obrađena je međunarodna makroekonomska politika. Predstavljeni su geneza i razvoj međunarodnog monetarnog sistema od zlatnog standarda pa do danas. Potreba za tim postoji zbog toga što je danas prisutna dilema oko načina na koji bi trebalo da funkcioniše savremeni medunarodni monetarni sistem, pri čemu su prisutna i shvatanja o potrebi restaurisanja nekog oblika zlatnog standarda, kao i o ukidanju postojeće monetarne institucije, odnosno Međunarodnog monetarnog fonda. Da bi se bolje razumela prisutna shvatanja i zauzeo kritičan odnos prema njima, prikazani su različiti oblici monetarnog sistema, sa naglaskom na Međunarodnom monetarnom fondu.
Poslednja tačka drugog dela se bavi teorijom optimalne valutne zone sa aspekta provere da li je euro zona optimalna valutna zona. Naime, imajući u vidu da je evropska integracija dostigla nivo monetarne unije, sa jedinstvenom valutom i monetarnom politikom, posebna pažnja je posvećena razvoju i uvođenju jedinstvene valute. Radi se, svakako, o istorijskom događaju koji je uneo značajne promene u ukupnu svetsku privredu, ne samo u monetarnoj sferi.
Udžbenik sadrži značajan broj apendiksa i boksova, čiji je cilj da pojasni pojedine obrađene teme, odnosno da neke tvrdnje ilustruje konkretnim primerima i tako olakša njihovo razumevanje. Na taj način se, takođe, ukazuje na ključne karakteristike savremene međunarodne ekonomije.
Namera autora je da veoma složenu i dinamičnu problematiku međunarodne ekonomije približi studentima i na taj način olakša njeno razumevanje i praćenje. To je neophodno, pogotovo u današnjem svetu sa visokim stepenom, pre svega ekonomske povezanosti zemalja, koja je u osnovi svih drugih oblika međuzavisnosti. Promene u međunarodnom ekonomskom okruženju uslovljavaju i promene u međunarodnoj ekonomiji kao disciplini, što podrazumeva njeno stalno osavremenjavanje. Mnoga pitanja ostaju otvorena za buduća izdanja.
Posebnu zahvalnost dugujem Kosti Josifidisu, bez čije podrške ovaj udžbenik ne bi sada bio pred nama. Recenzentima, prof. dr Dragani M. Đurić i prof. dr Radovanu Kovačeviću se zahvaljujem na veoma stimulativnim recenzijama.
Konačnu ocenu daće svakako studenti, kojima je on prvenstveno i namenjen. Nadam se da će im približiti i pojasniti veoma kompleksnu problematiku međunarodne ekonomije i olakšati razumevanje kretanja u svetskoj privredi. Sve primedbe i sugestije sa njihove strane u cilju poboljšanja udžbenika su dobrodošle.