Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2006
ISBN: 86-403-0744--X
Autor: Domaći
Oblast: Ekonomija
Jezik: Srpski
Naziv: Evropska ekonomska integracija
Autor: Miroslav N. Jovanović
Godina izdanja: 2006
Izdavač: Ekonomski fakultet Beograd
Povez: Mek
Pismo: Latinica
Stanje kao na slikama. Odlično očuvano. Unutrašnjost je nekorišćena. Sadržaj videti na slikama.
Opis:
Uvod
Na osnovu Ugovora iz Rima 1957. godine, osnovana je Evropska unija (EU), koja je 1968. godine formirala carinsku uniju. To je predstavljalo veliki uspeh ekonomske integracije, s obzirom da se formiranje carinske unije ostvarilo pre predvidenog roka 1970. godine. Sedamdesetih i ranih osamdesetih godina, usledio je period Evroskleroze i Evropesimizma, da bi se nakon toga Evropska unija `oporavila` donošenjem Programa jedinstvenog tržišta (1985-1992). Ciljevi ovog `tehničkog Programa bili su sledeći: uklanjanje necarinskih barijera, otvaranje unutrašnjeg tržišta, podsticanje konkurencije, te stoga porast blagostanja unutar regiona. Naredni logičan korak u pravcu konsolidovanja pomenutih, kao i ranijih postignuća evropske integracije, bio je uklanjanje fluktuacija deviznog kursa i približavanje EU ekonomskoj i monetarnoj uniji, što je inače postignuto Ugovorom iz Mastrihta (1991). Na taj način, evropska ekonomska, monetarna i odredeni vidovi političke integracije dobili su značajan podsticaj. Evropska monetarna unija (Evrozona) stupila je na snagu 1999. godine, za dvanaest država članica EU, a evro je zamenio nacionalne valute 2002. godine. Evropski savet na Samitu održanom u Lisabonu (2000) odredio je novi strateški cilj za sledeću deceniju učiniti EU `najkonkurentnijim i najdinamičnijim privrednim prostorom na svetu zasnovanom na znanju i sposobnim da ostvari održiv rast sa većim brojem i boljim radnim mestima i većom socijalnom kohezijom.
Istočni blok raspao se 1989. godine, a sa njim i nekoliko država koje su ga činile. Ukazala se dosta retka prilika da se ponovo izmeni mapa Evrope. Ugovor iz Nice (2001) odredio je pravni i organizacioni način za proširenje EU na Istok. Sa ovim proširenjem 2004. godine, članstvo EU povećaće se sa petnaest na dvadesetpet država, a još nekoliko država takode je spremno da se pridruži EU.
EU je omogućila državama da se pridruže jednoj privlačnoj i trajnoj instituciji i da pokušaju da oblikuju zajedničku budućnost Evrope. EU, sa različitim stepenom uspeha, obezbedila je prilično fleksibilnu osnovu za relativno nesmetano apsorbovanje određenih promena, koje su doneli razni ekonomski, politički i organizacioni izazovi. Unija se menjala, prilagodavala, proširivala i produbljivala, i opstala. Međutim...