Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS BEX City Express Pošta CC paket (Pošta) DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1900 - 1949.
Autor: Domaći
Tematika: Književnost
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Jezik: Srpski
kao na slikama
unutra jako lepo očuvano za svoje godine
extra retko!!!
Isidora Sekulić (Mošorin, 16. februar 1877 — Beograd, 5. april 1958) bila je srpska književnica, esejistkinja i akademik. Bila je prva članica Srpske akademije nauka i umetnosti.[a]
Isidora Sekulić
Isidora Sekulić
Lični podaci
Datum rođenja
16. februar 1877.
Mesto rođenja
Mošorin, Austrougarska
Datum smrti
5. april 1958. (81 god.)
Mesto smrti
Beograd, NR Srbija, FNR Jugoslavija
Bila je i prva žena u Srbiji koja je bila izabrana za dopisnu članicu Srpske kraljevske akademija nauka.
Bila je i počasni predsednik srpskog PEN-a, predsednica Udruženja književnika Srbije, potpredsednica Udruženja književnika Jugoslavije. Radove je objavljivala u mnogim časopisima širom Jugoslavije.
Biografija
uredi
Rođena je 16. februara 1877. godine u podnožju Titelskog brega, u bačkom selu Mošorinu kod Titela, kao državljanka Austrougarske, a tek 1910. godine dobija srpsko državljanstvo. Roditelji su joj bili Danilo, varoški kapetan i opštinski beležnik[1], i Ljubica, a braća Predrag i Dimitrije.[2] Detinjstvo je provela u Zemunu, Rumi i Novom Sadu.[3] Školovala se u Novom Sadu (Viša devojačka škola), Somboru (Srpska preparandija) i Budimpešti (Pedagogijum), gde je studirala matematiku i prirodne nauke. Radila je kao nastavnica matematike u Pančevu, u Srpskoj višoj devojačkoj školi, od 1897. do 1909. godine.[4] Položila je 1898. godine ispit za građanske škole iz francuskog jezika i književnosti. Posle toga radila je u Šapcu (1909-1912), u Srpskoj kraljevskoj višoj ženskoj školi, gde je predavala nemački jezik i gimnastiku[5], a nakon toga prelazi u Beograd, u Višu žensku školu. Doktorirala je 1922. godine u Berlinu, u Nemačkoj i bila je prvi predsednik Udruženja književnika Srbije.[6] Bila je poliglota i govorila je sedam jezika.
U vreme okupacije, 1915. i 1941. godine, živela je povučeno, u Srbiji, a aktivnije se uključuje u javni život tek krajem Drugog svetskog rata.
Udavala se jednom, u Norveškoj, za lekara poljskog porekla, Emila Stremnickog, ali joj je suprug ubrzo preminuo, nakon čega se više nije udavala.
Poslednjih nekoliko godina života, za prijatelje je organizovala stalne čajanke četvrtkom u 17 časova.[3]
Stvaralaštvo
uredi
Do kraja, i bez ostatka, posvećena lepoti smislene reči, književnica Isidora Sekulić je za života stekla uvaženje kao najobrazovanija i najumnija Srpkinja svoga vremena. Znalac više jezika, i poznavalac više kultura i područja umetničkog izražavanja, Isidora Sekulić je kao pisac, prevodilac i tumač književnih dela ponirala u samu suštinu srpskog narodnog govora i njegovog umetničkog izraza, smatrajući govor i jezik kulturnom smotrom naroda. Pisala je o Branku Radičeviću, Đuri Jakšiću, Lazi Kostiću, Petru Kočiću, Milanu Rakiću, Veljku Petroviću, Ivi Andriću, Momčilu Nastasijeviću i drugima. Pisala je prozu, pripovetke, romane, književnu kritiku, eseje, rasprave i beleške.
Iako nije bila izložena borbama, ratna iskustva koja je osećala u svakodnevnom životu je opisala u zbirci pripovedaka Iz prošlosti koje svedoče o životu u porobljenoj domovini i svakodnevnom životu Srba u Vojvodini i Slavoniji.[7]
Delo kojim će Isidora postati vidljiva na tadašnjoj književnoj sceni objavljeno je 1913. godine pod imenom Saputnici. Zbirku priča je oštro kritikovao Jovan Skerlić, jedna od najvažnijih književnih kritičara tog vremena u Srbiji.
Bila je članica raznih ženskih organizacija i jedan od osnivača Udruženja učitelja srednjih stručnih škola. 1920. godine je izabrana za sekretara glavnog odbora na kongresu Međunarodnog saveta žena u Kristijaniji.[8]
Penzionisana je 22. januara 1931. godine kao nastavnik Druge ženske gimnazije u Beogradu. Izabrana je za dopisnog člana Srpske kraljevske akademije 16. februara 1939, a za redovnog člana Srpske akademije nauka 14. novembra 1950, kao prva žena akademik. 1957. godine, povodom njenog 80. rođendana, Udruženje književnika Srbije organizuje svečanu akademiju gde je predsednik republike odlikuje Ordenom rada prvog reda.
Umrla je 5. aprila 1958. godine u Beogradu, u 81. godini života, a sahranjena je 7. aprila na Topčiderskom groblju, uz poštovanje njene poslednje volje koju je iste godine bila iskucala, o tome kako treba da bude ispraćena sa ovog sveta. Zapis otkucan na pisaćoj mašini se čuva u Univerzitetskoj biblioteci `Svetozar Marković`, u kome se navodi sledeće:
Umiranje i smrt, poslednja borba koju svako mora sam izdržati. Posle izdisaja što ostane, to više nije niko, i zato nad najprostijim pogrebom treba da vlada najpotpunija tišina. Molim, stoga, da se moj leš zavije u čaršav iz mog domazluka, da se položi u najprostiji čamov sanduk, i spusti u sirotinjsku raku, po redu na groblju. Bez ikakve aranžirane sahrane, bez govora i venaca, bez novinskih članaka. Sveštenik će me ispratiti i očitati nad grobom dragu mi prostu molitvu Gospodnju. Sem sveštenika, moji najbliži prijatelji, koliko mogu i htednu.[8]
Na Topčideru joj je podignut spomenik 2015. godine.[9]
Citati
uredi
Ta larma što je dignuta oko mene mnogo me je potresla. Molila sam neke poznanike, mlade ljude, da gde god vide nešto o meni napisano, priguše. Ali eto šta su uradili. Zvali su me na neko veče o meni, ali ja sam odbila, rekla sam da sam bolesna. Svi su hteli da me skinu sa dnevnog reda. Kažu: ima 80 godina, skoro će umreti, daj da napišemo nešto i da je ostavimo. To strašno vređa. Volim tišinu, zato me je ta buka oko mene mnogo potresla. Ako nešto vredim, neka kažu posle moje smrti, a ni dva dana pred smrt ne želim da me hvale. Nisam bila srećna. S tim sam se pomirila. Postoji vasionska sreća koja opredeljuje ljude. Ako niste voljeni, uzalud ćete vi nastojati da vas vole.[10]
Odabrana dela
uredi
U pola veka književnog rada u više oblika umetničkog iskazivanja i rasuđivanja - objavila je mnoštvo knjiga narativne proze, kritičkih knjiga i članaka.
Saputnici (1913) — pripovedna vrsta intimnog dnevnika u prvom licu
Pisma iz Norveške (1914) — putopis nastao iz njenih putovanja od Osla do Bergena
Iz prošlosti (1919)
Đakon Bogorodičine crkve (1919) — roman
Kronika palanačkog groblja (1940) — pripovetke o životima ljudi sahranjenih na zemunskom groblju
Zapisi (1941)
Analitički trenuci i teme, knj. 1-3 (1941) — eseji
Zapisi o mome narodu (1948)
Njegošu knjiga duboke odanosti (1951)
Govor i jezik, kulturna smotra naroda (1956).
međuratna književnost srpska avangarda 1. izdanja ekspresionizam