Cena: |
Želi ovaj predmet: | 3 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Oblast: Alternativna medicina
Jezik: Engleski
Autor: Strani
odlična
retko u ponudi
Acupuncture : Cure of Many Diseases
by Felix Mann (Author), Aldous Huxley (Foreword)
William Heinemann Medical Books Ltd (1971)
Akupunktura je terapija navodnog otklanjanja bola i lečenja određenih bolesti uz pomoć tankih iglica koje se zabadaju pacijentu u precizno određene tačke. Do sada, nisu poznati plauzibilni naučni izvori koji sugerišu na povoljnosti praktikovanja akupunkture. Razvila se u Kini pre oko 5000 godina. Reč akupunktura dolazi od latinskih reči acus (igla) i pungere (ubosti).
Po kineskoj tradicionalnoj medicini, akupunkturne tačke su smeštene duž linija (meridijana) po kojima „či“ (vitalna energija) teče. Anatomskih ili histoloških dokaza takvih linija ili tačaka na telu čoveka nema[1][2][3] a neki savremeni akupunkturolozi primenjuju terapiju bez tradicionalnog pristupa[4][3]. Savremeni akupunkturolozi ih predstavljaju kao pretpostavke (ideje) koje su korisne u kliničkoj praksi.
Trenutna naučna istraživanja sugerišu na različite efikasnosti akupunkture u smanjenju određenih tipova bola i post-operativne mučnine[5][6][7]. Ostala istraživanja zaključuju da su pozitivni rezultati akupunkture premali da bi bili od značaja, i da bi mogli biti rezultati neadekvatnog sprovođenja istraživanja (bez dvostruko slepe procedure)[8], ili da mogu biti objašnjeni placebo efektom[9][10][11][12][13] i pristrašnošću istraživača[14][15].
Paradoksalno je da se u Kini akupunktura mnogo manje primenjuje i uživa manje poverenje u stručnim medicinskim krugovima. Nijedan od 46 kineskih medicinskih časopisa ne bavi se pretežno akupunkturom, a u Evropi i Americi ih ima na desetine. Inače je 1929. godine akupunktura u Kini bila zabranjena, da bi tokom šezdesetih godina u doba kulturne revolucije Mao Cedunga bila rehabilitovana pa čak i podignuta na nivo nacionalnog kulta, jer je doprinosila širenju kineske kulture u svetu.
Koža na akupunkturnim tačkama ima nešto manji električni otpor nego ostala površina kože. Delovanjem na ove tačke moguće ublažiti osećaj bola. Na stimulisanje nervnih završetaka koji se nalaze ispod površine kože naš organizam odgovara tako što luči povećanu količinu prirodnih sredstava za potiskivanje bola kao što su endorfin i enkefalin, kao i nekih neuralnih hormona, pre svega serotonina. Kada se tome doda placebo efekat, onda učinak smanjenja bola (koji je subjektivan i podložan sugestiji) može da bude osetan, ali nažalost i kratkotrajan. Treba dodati da su danas poznati i znatno jednostavniji načini da se izazove kontrolisano lučenje endorfina.
U medicini je poznato da endorfin, pored umanjenja bola, deluje još i tako što snižava krvni pritisak, opušta mišiće, smanjuje osećaj uznemirenosti i, što bi trebalo da bude značajno, neki pokazatelji govore da pomaže u prevenciji i lečenju nekih srčanih oboljenja. Naravno, kao i kod svih medikamenata, i ovde treba biti oprezan - lekar će pacijentu izmeriti krvni pritisak pre bilo kakve terapije koja ga snižava i vodiće računa o stanju njegovog srca kao i o tome da doziranje prilagodi samom pacijentu[