Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje Organizovani transport: 76 din |
Plaćanje: | Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Smederevska Palanka, Smederevska Palanka |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2001,
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Moderna vremena, Zagreb, 2001,
137 strana.
Veoma lepo očuvana.
Ovaj je roman prvijenac doživio mnoga reizdanja, ne samo u nekoliko izdavačkih kuća (Moderna vremena, Profil, Ljevak), već i na nekoliko jezika, te nekoliko žanrova – u Poljskoj kao vrlo dugovječna i nagrađivana kazališna predstava, dok se u Hrvatskoj po knjizi upravo planira i film (producent Slavica film, režiserka/scenaristica Romana Rožić upravo završava scenarij)…
Darkroom je roman u kojem autorica čitko i autorski promišljeno opisuje ne samo glavni lik Moranu, djevojku-ženu koja u svojim ranim tridesetima rekapitulira pređeni životni put, već istovremeno vrlo plastično progovara o čitavoj jednoj generaciji čije se sazrijevanje odvijalo za traumatičnog razdoblja hrvatske i ex-yu povijesti, na prijelomu 80-ih i 90-ih godina.
I dok neki suvremeni hrvatski pisci za svoje nove “literarne” radove koriste tzv. šifrarnike koji bi kao trebali prosječnom čitatelju omogućiti lakše razumijevanje kako likova tako i događanja, Rujana Jeger isto tako nudi svojevrstan ključ za dešifriranje. Čak i likovno rješenje naslovnice (koje potpisuje Mirko Ilić, danas svjetski priznati ilustrator) u vidu crteža porodičnog stabla glavne junakinje, sugerira da se u romanu radi i o svojevrsnoj porodičnoj kronici, doduše nedovršenoj.
Jezgrovitost stila, tečno i donekle raspršeno pripovijedanje Rujane Jeger, stvara vrlo čitljiv mozaik, s nekoliko literarno vrlo snažno ocrtanih likova.
Rujana Jeger je još 2001. godine napisala `Darkroom`, svoju prvu knjigu - roman, u kojoj čitko i autorski promišljeno opisuje ne samo glavni lik Moranu, djevojku-ženu koja u svojim ranim tridesetima rekapitulira pređeni životni put, već istovremeno vrlo plastično progovara o čitavoj jednoj generaciji čije se sazrijevanje odvijalo za traumatičnog razdoblja hrvatske i ex-yu povijesti, na prijelomu 80-ih i 90-ih godina.
I dok neki suvremeni hrvatski pisci za svoje nove `literarne` radove koriste tzv. šifrarnike koji bi kao trebali prosječnom čitatelju omogućiti lakše razumijevanje kako likova tako i događanja, Rujana Jeger već samom činjenicom da je biološka kćer mnogo poznatije majke, hrvatske spisateljice Slavenke Drakulić, isto tako nudi svojevrstan ključ za dešifriranje. Čak i likovno rješenje naslovnice (koje potpisuje Mirko Ilić, danas svjetski priznati ilustrator) u vidu crteža porodičnog stabla glavne junakinje, sugerira da se u romanu radi i o svojevrsnoj porodičnoj kronici, doduše nedovršenoj.
Jezgrovitost stila, tečno i donekle raspršeno pripovijedanje Rujane Jeger, stvara vrlo čitljiv mozaik, s nekoliko literarno vrlo snažno ocrtanih likova.
***
Rujana Jeger rođena je kao Rujana Drakulić, u Zagrebu 1968. godine koja je promijenila svijet. Nešto kasnije, našla se u Centru za obrazovanje u kulturi i umjetnosti gdje je stekla zvanje `suradnika u sredstvima javnog informiranja“ (što god to značilo), da bi potom 1996. diplomirala arheologiju na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Autorica je romana `Darkroom` te tri zbirke kolumni, `Hod po rubu`, `Opsjednuta` i `Posve osobno`.
Rođena sam 1968, u Zagrebu, današnja Hrvatska. 1988 upisala sam studij arheologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. 1991, nakon izbijanja rata u bivšoj Jugoslaviji, odselila sam u Beč, odakle sam često putovala kako bih završila sve obaveze na fakultetu. Diplomirala sam 1996., summa cum laude, s radnjom «Kada je bog bio žena», gdje su svi osim mene shvatili da nisam materijal za naučnicu. Uskoro sam to shvatila i sama, te počela pisati. 2001. sam u Hrvatskoj objavila svoj prvi roman «Darkroom» (Moderna vremena, Zagreb).
Na osnovu «Darkrooma» dobila sam ponudu da pišem kolumnu za hrvatsko izdanje časopisa Cosmopolitan, od čega je 2004 nastala moja druga knjiga – zbirka kolumni «Posve osobno»(Profil, Zagreb), koja je doživjela 5 izdanja. U međuvremenu pišem i za hrvatsko izdanje Elle, a povremeno sam surađivala u bečkom Die Bunte Zeitung i švedskom časopisu Amelia.
2004. «Darkroom» izlazi na njemačkom, u izdanju C.H.Beck i u prijevodu Brigitte Döbert, te nailazi na izvrstan prijem (prilažem recenzije). Nakon Sajma knjiga u Leipzigu 2004, imala sam brojna čitanja u Njemačkoj i Austriji, a da interes još uvijek nije jenjao, potvrđuju i nedavni nastupi u Beču. (Septembar – čitanje u Celeste, Oktobar – Wissenschaftstage u MQ)
2004. sam za «Darkroom» dobila Foerderungspreis der Stadt Wien, a 2005. doživljava i nekoliko reizdanja u Hrvatskoj (Profil), kao i objavljivanje u Poljskoj (Czarne Verlag), te Sloveniji (Goga Verlag). Random House Verlag izdati ce `Darkroom` kao Taschenbuch u februaru 2006. Trenutno radim na drugom romanu.
Darkrum