Cena: |
Želi ovaj predmet: | 5 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje Organizovani transport: 99 din |
Plaćanje: | Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Smederevska Palanka, Smederevska Palanka |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2008.
Autor: Domaći
Oblast: Katolicizam
Jezik: Srpski
SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA U STOLNOM BEOGRADU Istorija i ikonografija
Ivan Jakšić
Istorijski arhiv, Pančevo. 2008.
186 strana, udžbenički format.
Tekst na srpskom i mađarskom jeziku.
Stolni Beograd
Prota Ivan Jakšić veći deo službovanja proveo je u crkvi u Stolnom Beogradu (Mađarska), a kao neumoran istraižvač ostavio je značajne podatke iz prošlosti Srba u Ugarskoj.
Knjiga Srpska pravoslavna crkva u Stolnom Beogradu, koja je pred ljubiteljima istoriografije, jeste životno delo prote Ivana Jakšića. Ona se odnosi na srpsko nasleđe u Mađarskoj u periodu, pretpostavlja se, od Kosovskog boja, kada je srpski narod krenuo ka severu i došao u te krajeve, do 19. veka.
U uvodu ovog dela direktor Istorijskog arhiva Milan Jakić osvrće se na dugotrajne veze između pomenute ustanove i Sentandreje. Zajednički život Mađara i Srba, napominje on, traje već jedan milenijum, a građa koja postoji u Arhivu odnosi se na ljude i događaje kako u Vojvodini i Srbiji tako i u Mađarskoj.
Veliki deo svešteničkog posla Ivan Jakšić obavljao je u crkvi u Stolnom Beogradu. Bio je neumoran istraižvač, te je ostavio značajne podatke iz prošlosti Srba u Ugarskoj. U uvodnom poglavlju autor daje pregled ranijih istorijskih događaja i opisuje život naroda u Stolnom Beogradu pod turskom vlašću, a posebno pominje martologe, vojnike koji su Osmanlijama služili za odbranu utvrđenja. Među njima je bilo Srba, o čemu svedoče sačuvani spisi iz 16. veka. Jakšić detaljno opisuje bakroreze iz 17. veka, na kojima je prikazana Srpska varoš u Stolnom Beogradu. On takođe ističe da je u ovom mestu i pre velike Seobe naroda 1690. godine bila organizovana srpska pravoslavna parohija.
Jakšić u nastavku knjige podrobno govori o tri pravoslavne crkve. Podaci o prvoj, sagrađenoj od drveta, granja i blata u doba turskog ropstva, potiču iz 1688. godine. Posle njenog uruašvanja, na istom mestu 1733. godine započeta je izgradnja drugog sakralnog objekta, koji je osveštan tek 1752. Posle mnogo peripetija s jezuitima, 1760. godine izgrađen je i crkveni toranj.
Današnja crkva podignuta je 1772. godine. O nastanku ikonostasa svedoči mnogo dokumenata koje je Jakšić pregledao. Reč je o jednostavnom hramu s visokim tornjem i baroknim ukrasima, kojih je najviše na krovu. Smatra se da je freske uradio Teodor Simonov Gruntović, a u dodatku knjige u punom koloru predstavljene su najvažnije i najlepše. Većina njih je oštećena, čak je i malter otpao, to se takođe može videti na fotografijama. Pored fresaka, čitaoci će se upoznati i s detaljima na ikonostasu, koji je delo Jovana Grabovana i Grigorija Popovića iz 1776. godine.
U narednom odeljku Ivan Jakić čitaocima predstavlja novu crkvu dajući sve relevantne informacije, od živopisanja ikonostasa do duboreza i inventara. Jedno poglavlje autor posvećuje periodu posle 1780. godine, beležeći, poput hroničara, sve važne trenutke u istoriji ove crkve. Zainteresovani će moći da saznaju kada je nabavljeno veliko zvono i postavljen sat, kakve su bile posledice zemljotresa u blizini Stolnog Beograda 1810, u kojim periodima su menjana vrata, popravljani krovovi, kao i kada je pokraden crkveni inventar.
Srpska pravoslavna crkva u Stolnom Beogradu svedoči o stalnim nemirima srpskog naroda i problemima koje je imala od turskog doba. Autor je koristio obimnu arhivsku građu, ali i literaturu.
Prota Ivan Jakšić rođen je u Tornji (Rumunija) 1909. godine. Završio je Bogosloviju u Sremskim Karlovcima, a potom je službovao u parohijama Srpske pravoslavne eparhije budimske u Mađarskoj. Spisi koje je pisao odnosili su se na povest Srba u Stolnom Beogradu. Neke od njih štampala je Srpska akademija nauka i umetnosti. Jakšić je preminuo 2000. godine i ovo delo objavljena je posthumno.
Pored knjige Ivana Jakšića, o zajedničkom životu Mađara i Srba svedoče i druga izdanja pančevačkog Arhiva, kao što je delo Momenti iz prolosti i sadanjosti varoši Sentandreje Pavla Sofrića. Život Mađara u Vojvodini prikazan je jednim delom u Dnevniku pančevačkog samostana i knjizi Dvesta pedeset godina Katoličke crkve u Pančevu, kojom je obeležen veliki jubilej. Sugrađani su mogli da pogledaju i vrednu srpsku crkvenoumetničku zbirku iz Sentandreje, koja je proizašla iz saradnje Pančeva i pomenutoga grada.
J. Svirac