pregleda

SLAVONIJO ZEMLJO PLEMENITA Julije Njikoš


Cena:
3.790 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5801)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9666

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

retko!

odlično stanje
omotač kao na slikama malo pohaban











Tokom istorije, pojam Slavonije se menjao, kako po prostranstvu koje je obuhvatao, tako i po svom geopoliičkom značenju. Nedugo nakon doseljavanja Slovena na područje južne Panonije (Panonija Savija i Panonija Sekunda), ove oblasti su potpale pod vrhovnu vlast Avara. Slovensko stanovništvo ovih oblasti pripadalo je skupini Panonskih Slovena. Tokom franačko-avarskih ratova krajem 8. i početkom 9. veka, na ovim prostorima je stvorena posebna slovenska država - Posavska kneževina, koja je priznavala vrhovnu vlast Franačkog carstva. Glavni grad ove slovenske kneževine je bio Sisak. Slovensko stanovništvo ove oblasti se na čelu sa svojim knezom Ljudevitom Posavskim pobunilo protiv franačke vlasti, ali ovaj ustanak je na kraju bio ugušen. Potom je u ovoj oblasti vladao knez Ratimir, a sredinom 9. veka čitavo područje je uključeno u sastav šire slovenske kneževine kojom su vladali Pribina i Kocelj.[2]

Krajem 9. veka, za vreme vladavine kneza Braslava, u ovu oblast su počeli da upadaju Mađari. Tokom čitavog 10. i 11. veka, šire područje između rečnih tokova Drave i Save bilo je poprište čestih sukoba između susednih država: Istočnofranačkog kraljevstva, Mađarske kneževine i Hrvatske kraljevine. Krajem 11. veka u ovoj oblasti je uspostavljena mađarska vlast, na čelu sa knezom Almošem, što je predstavljlo međukorak ka potpunom uključivanju čitavog područja u sastav Kraljevine Ugarske. U to vreme je osnovana i Zagrebačka biskupija, koja je obuhvatala čitavu oblast tadašnje Slavonije. U razdoblju od 13. do 15. veka, na ovom području je postojala posebna upravna oblast - Banovina Slavonija, koja je obuhvatala tri županije: Zagrebačku, Križevačku i Varaždinsku. Zemaljskim poslovima u ovoj ugarskoj pokrajini upravljali su slavonski ban i slavonski sabor. Krajem 15. veka, ugarski vladari su u svoju kraljevsku titulu uneli i pomen Slavonije, čime je ozvaničeno uzdizanje ove banovine na stepen kraljevine (lat. Regnum Sclavoniae).[3][4]

Kao južni ogranak Panonskih Slovena, stanovnici srednjovekovne Slavonije su tokom razdoblja uagrske vlasti uspeli da očuvaju svoju etničku posebnost, za razliku od severnog dela Panonskih Slovena, u prekodravskim oblastima, koji su tokom vremena najvećim delom mađarizovani, iako su se tragovi njihove plemenske i jezičke posebnosti očuvali u kulturnom i lingvističkom nasleđu stanovništva Panonske nizije.[5] Kao potomci južnog dela Panonskih Slovena, stanovnici srednjovekovne Slavonije, odnosno etnički Slavonci,[6] očuvali su svoju narodnu posebnost sve do ranog novovekovnog razdoblja,[7] kada su potpali pod udar hrvatizacije.

Tokom čitavog srednjovekovnog i ranog novovekovnog razdoblja, Slavonija se prema zapadu prostirala sve do reke Sutle,[8] a njen tadašnji zapadni deo se nazivao Gornja Slavonija (lat. Sclavonia superior), obuhvatajući prostor od Sutle do Ilove, dok se preostali deo od reke Ilove prema istoku nazivao Donja Slavonija (lat. Sclavonia inferior). Tek nakon Bečkog rata (1683-1699), pojam Slavonije je postepeno sužen na dotadašnju Donju Slavoniju, koja je sačuvala slavonsko oblasno ime, dok je nekadašnja Gornja Slavonija preimenovana u Severnu Hrvatsku.

Iako je Kraljevina Slavonija bila upravno povezana sa Kraljevinom Hrvatskom u liku zajedničkog bana (od 1476. godine) i zajedničkog sabora (od 1558. godine),[9] državno-pravni status Kaljevine Slavonije (lat. Regnum Sclavoniae) se očuvao sve do 1867. godine, kada je izvršeno njeno državno-pravno spajanje sa Kraljevinom Hrvatskom, čime je stvorena jedinstvena Kraljevina Hrvatska i Slavonija. Tokom austrougarskog razdoblja, na području slavonskih županija se razvilo regionalno slavonstvo, koje se ispoljavalo u vidu zalaganja za očuvanje zemaljske posebnosti Slavonije u odnosu na Hrvatsku.[10] Ova nastojanja su krajem 19. i početkom 20. veka pokušali da iskoriste ugarski državnici, među kojima se isticao Karolj Kuen-Hedervari, koji je kao hrvastko-slavonski ban (1883-1903) pružao otvorenu podršku svim pobornicima slavonstva.[11]

Nakon stvaranja Kraljevine SHS (1918), pojavila se zamisao o stvaranju posebne slavonske upravne oblasti, sa Osijekom kao glavnim gradom. Ova zamisao je sprovedena u sklopu preuređenja državne uprave, kada je Kraljevina SHS podeljena na upravne oblasti.[12] Tom prilikom je stvorena i posebna Osječka oblast, koja je obuhvatala čitavu savremenu Slavoniju. Osječka oblast je postojala do 1929. godine, kada je izvršeno novo preuređenje državne uprave. Tada je čitava Slavonija uključena u sastav novostvorene Savske banovine.

Tokom NOB-a (1941-1945), postojala je zamisao da se u okviru Hrvatske kao buduće federalne jedinice u novoj Jugoslaviji stvori i posebna autonomna jedinica Slavonija, te je stoga već tokom 1943. godine osnovan i posebni Oblasni narodnooslobodilački odbor Slavonije.[13] Međutim, ovo telo je ukinuto 1945. godine, nedugo po okončanju rata, pošto je zamisao o autonomiji Slavonije suzbijena od strane pobornika unitarnog uređenja novostvorene federalne jedinice, koja je nazvana Narodna Republika Hrvatska. Privremena obnova oblasne samouprave u Slavoniji izvršena je tokom 1949. godine, kada je stvorena nova Osječka oblast, poznata i kao Slavonska oblast,[14] Međutim, ova administrativna jedinica je bila kratkog veka, pošto je ukinuta već tokom 1951. godine.[15]

Nakon stvaranja nezavisne Republike Hrvatske (1991-1992), pojedini regionalni pokreti i stranke (Hrvatski demokratski sabor Slavonije i Baranje) su se u sklopu planova o regionalizaciji državne uprave zalagali za stvaranje Slavonije kao posebne jedinice sa svojim oblasnim saborom,[16] ali ove zamisli su odbačene, pošto je slavonsko autonomaštvo označeno kao opasno po očuvanje državnog jedinstva Hrvatske.













Slavonija etnologija etnografija narodne pjesme običaji narodne igre narodna nošnja kultura tradicija tradicionalna

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 63671505
retko!

odlično stanje
omotač kao na slikama malo pohaban











Tokom istorije, pojam Slavonije se menjao, kako po prostranstvu koje je obuhvatao, tako i po svom geopoliičkom značenju. Nedugo nakon doseljavanja Slovena na područje južne Panonije (Panonija Savija i Panonija Sekunda), ove oblasti su potpale pod vrhovnu vlast Avara. Slovensko stanovništvo ovih oblasti pripadalo je skupini Panonskih Slovena. Tokom franačko-avarskih ratova krajem 8. i početkom 9. veka, na ovim prostorima je stvorena posebna slovenska država - Posavska kneževina, koja je priznavala vrhovnu vlast Franačkog carstva. Glavni grad ove slovenske kneževine je bio Sisak. Slovensko stanovništvo ove oblasti se na čelu sa svojim knezom Ljudevitom Posavskim pobunilo protiv franačke vlasti, ali ovaj ustanak je na kraju bio ugušen. Potom je u ovoj oblasti vladao knez Ratimir, a sredinom 9. veka čitavo područje je uključeno u sastav šire slovenske kneževine kojom su vladali Pribina i Kocelj.[2]

Krajem 9. veka, za vreme vladavine kneza Braslava, u ovu oblast su počeli da upadaju Mađari. Tokom čitavog 10. i 11. veka, šire područje između rečnih tokova Drave i Save bilo je poprište čestih sukoba između susednih država: Istočnofranačkog kraljevstva, Mađarske kneževine i Hrvatske kraljevine. Krajem 11. veka u ovoj oblasti je uspostavljena mađarska vlast, na čelu sa knezom Almošem, što je predstavljlo međukorak ka potpunom uključivanju čitavog područja u sastav Kraljevine Ugarske. U to vreme je osnovana i Zagrebačka biskupija, koja je obuhvatala čitavu oblast tadašnje Slavonije. U razdoblju od 13. do 15. veka, na ovom području je postojala posebna upravna oblast - Banovina Slavonija, koja je obuhvatala tri županije: Zagrebačku, Križevačku i Varaždinsku. Zemaljskim poslovima u ovoj ugarskoj pokrajini upravljali su slavonski ban i slavonski sabor. Krajem 15. veka, ugarski vladari su u svoju kraljevsku titulu uneli i pomen Slavonije, čime je ozvaničeno uzdizanje ove banovine na stepen kraljevine (lat. Regnum Sclavoniae).[3][4]

Kao južni ogranak Panonskih Slovena, stanovnici srednjovekovne Slavonije su tokom razdoblja uagrske vlasti uspeli da očuvaju svoju etničku posebnost, za razliku od severnog dela Panonskih Slovena, u prekodravskim oblastima, koji su tokom vremena najvećim delom mađarizovani, iako su se tragovi njihove plemenske i jezičke posebnosti očuvali u kulturnom i lingvističkom nasleđu stanovništva Panonske nizije.[5] Kao potomci južnog dela Panonskih Slovena, stanovnici srednjovekovne Slavonije, odnosno etnički Slavonci,[6] očuvali su svoju narodnu posebnost sve do ranog novovekovnog razdoblja,[7] kada su potpali pod udar hrvatizacije.

Tokom čitavog srednjovekovnog i ranog novovekovnog razdoblja, Slavonija se prema zapadu prostirala sve do reke Sutle,[8] a njen tadašnji zapadni deo se nazivao Gornja Slavonija (lat. Sclavonia superior), obuhvatajući prostor od Sutle do Ilove, dok se preostali deo od reke Ilove prema istoku nazivao Donja Slavonija (lat. Sclavonia inferior). Tek nakon Bečkog rata (1683-1699), pojam Slavonije je postepeno sužen na dotadašnju Donju Slavoniju, koja je sačuvala slavonsko oblasno ime, dok je nekadašnja Gornja Slavonija preimenovana u Severnu Hrvatsku.

Iako je Kraljevina Slavonija bila upravno povezana sa Kraljevinom Hrvatskom u liku zajedničkog bana (od 1476. godine) i zajedničkog sabora (od 1558. godine),[9] državno-pravni status Kaljevine Slavonije (lat. Regnum Sclavoniae) se očuvao sve do 1867. godine, kada je izvršeno njeno državno-pravno spajanje sa Kraljevinom Hrvatskom, čime je stvorena jedinstvena Kraljevina Hrvatska i Slavonija. Tokom austrougarskog razdoblja, na području slavonskih županija se razvilo regionalno slavonstvo, koje se ispoljavalo u vidu zalaganja za očuvanje zemaljske posebnosti Slavonije u odnosu na Hrvatsku.[10] Ova nastojanja su krajem 19. i početkom 20. veka pokušali da iskoriste ugarski državnici, među kojima se isticao Karolj Kuen-Hedervari, koji je kao hrvastko-slavonski ban (1883-1903) pružao otvorenu podršku svim pobornicima slavonstva.[11]

Nakon stvaranja Kraljevine SHS (1918), pojavila se zamisao o stvaranju posebne slavonske upravne oblasti, sa Osijekom kao glavnim gradom. Ova zamisao je sprovedena u sklopu preuređenja državne uprave, kada je Kraljevina SHS podeljena na upravne oblasti.[12] Tom prilikom je stvorena i posebna Osječka oblast, koja je obuhvatala čitavu savremenu Slavoniju. Osječka oblast je postojala do 1929. godine, kada je izvršeno novo preuređenje državne uprave. Tada je čitava Slavonija uključena u sastav novostvorene Savske banovine.

Tokom NOB-a (1941-1945), postojala je zamisao da se u okviru Hrvatske kao buduće federalne jedinice u novoj Jugoslaviji stvori i posebna autonomna jedinica Slavonija, te je stoga već tokom 1943. godine osnovan i posebni Oblasni narodnooslobodilački odbor Slavonije.[13] Međutim, ovo telo je ukinuto 1945. godine, nedugo po okončanju rata, pošto je zamisao o autonomiji Slavonije suzbijena od strane pobornika unitarnog uređenja novostvorene federalne jedinice, koja je nazvana Narodna Republika Hrvatska. Privremena obnova oblasne samouprave u Slavoniji izvršena je tokom 1949. godine, kada je stvorena nova Osječka oblast, poznata i kao Slavonska oblast,[14] Međutim, ova administrativna jedinica je bila kratkog veka, pošto je ukinuta već tokom 1951. godine.[15]

Nakon stvaranja nezavisne Republike Hrvatske (1991-1992), pojedini regionalni pokreti i stranke (Hrvatski demokratski sabor Slavonije i Baranje) su se u sklopu planova o regionalizaciji državne uprave zalagali za stvaranje Slavonije kao posebne jedinice sa svojim oblasnim saborom,[16] ali ove zamisli su odbačene, pošto je slavonsko autonomaštvo označeno kao opasno po očuvanje državnog jedinstva Hrvatske.













Slavonija etnologija etnografija narodne pjesme običaji narodne igre narodna nošnja kultura tradicija tradicionalna
63671505 SLAVONIJO ZEMLJO PLEMENITA Julije Njikoš

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.