Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2019
ISBN: 978-86-7931-776-6
Autor: Domaći
Oblast: Slikarstvo
Jezik: Srpski
Autor - osoba Vuksanović, Danilo, 1973- = Vuksanović, Danilo, 1973-
Naslov Dijafragmenti : likovna hronika : 2001-2018 / Danilo Vuksanović
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 2019
Izdavanje i proizvodnja Novi Sad : Kulturni centar Novog Sada, 2019 (Petrovaradin : Futura)
Fizički opis 327 str. ; 19 cm
Zbirka Edicija Likovna umetnost
(broš.)
Napomene Tiraž 500
Str. 5-6: Uvodna reč
Na koricama beleška o autoru i delu
Registar imena umetnika: str. 319-321.
Predmetne odrednice Likovna umetnost -- Srbija -- 2001-2018
U knjizi Dijafragmenti Danila Vuksanovića. Likovna hronika 2001 – 2018. su tekstovi o slikarstvu, grafici, crtežu, skulpturi i fotografiji. Knjiga je povod za istoimenu izložbu u Malom likovnom salonu na kojoj je predstavlјen izbor radova umetnika o kojima je u Dijafragmentima pisano. Izbor je isklјučivo praktične prirode i vizuelno dopunjuje promociju knjige u Galeriji Matice srpske neposredno pre njenog otvaranja.
Tekstovi sačinjavaju hroniku ekspozicija savremenih umetnika, i dobar deo njih objavlјen je u Dnevniku, i časopisima Likovni život, Nova misao, Polјa. Kreću se u rasponu od ranijih pokušaja da se zabeleži nastupanje prijatelјa, preko prikaza grupnih izložbi, sve do novopokrenutih izložbenih ciklusa kao što je serija Tradicija i savremeno stvaralaštvo u Galeriji Matice srpske. U njima nema strogog tematskog okvira, jedino pravilo koje je primenjeno prilikom komponovanja ovog skupa osvrta jeste hronološki redosled zapisanog. I to: reči sa otvaranja izložbi pripremlјene za govor pred publikom, uvodni tekstovi afiša i kataloga samostalnih izložbi, predgovori relevantnih salona savremene umetnosti, pojašnjenja o strukovnim selekcijama, godišnja rezimiranja učinjenog, mozaički komentari slikarskih kolonija i drugi tekstualni ogledi o umetničkim projektima i društvenim uslovima u kojima se odigravaju umetnički procesi. Prirodno, o samostalnim izložbama je najviše radova, uz dijaloške zapise dvojice imaginarnih posetilaca i tumača umetničkih zbivanja i svi su redom afirmativnog karaktera. Nastali su iz težnje da se zabeleži misao o određenoj likovnoj pojavi a ne da se predstavi kritička misao o savremenoj umetničkoj praksi. Nakon godina koje su prošle, kada se složilo dosta tekstova, odlučio sam da ih okupim među koricama knjige, kako bih sagledao promenu koja se neminovno vremenom dogodila. Svaki tekst u knjizi je dat uz minimalne izmene i štampan u svom integralnom obliku, onako kako je objavlјen. Upravo zato, ova likovna hronika registruje izložbu za izložbom, u vremenskom nizu, s početka XXI veka do danas, unutar kog se prepoznaju raznorodni pristupi u pisanju o umetničkim fenomenima. Naslov je dat kao prolazak kroz dija/fragmente koji se međusobno uvezuju, u prirodnom sledu razvoja misli o umetničkom delu, o njegovom prekrajanju i premeštanju iz vremena u kome je nastalo, kada mislimo da umetnička dela možemo precizno sameriti. Dijafragmenti nisu proizašli iz izričite namere. Likovna hronika nastala je, pre svega, zahvalјujući umetnicima, izdavaču Kulturnom centru Novog Sada, kao i svima onima koji su na različite načine doprineli da se ona obogati.
Nјima, umetnicima, posvećujem ovu izložbu.
D. V.
Sava Stepanov o knjizi:
Izuzetno je interesantna i kompleksna pozicija iz koje se Vuksanović kao likovni kritičar i pisac obraća umetnostima drugih autora likovnih dela. U stvaralačke razloge svojih kolega on „ulazi“ prvenstveno kao samosvesni slikar, kao senzibilna umetnička osoba, kao intelektualac koji je i spreman i volјan da tumači sliku i njen smisao u savremenoj kulturi i u aktuelnostima sveta. Knjiga Danila Vuksanovića Dijafragmenti. Likovna hronika 2001 – 2018. sadrži tekstove nastale u periodu posle 2000-te. To je vreme u kojem u našem društvu i umetnosti traju uzbudlјive tranzicijske promene. Promena društvenog sistema započeta još tokom poslednje decenije prošlog veka nametnula je stanje permanentne višedecenijske krize srpskog društva, jedan kontekst koji i te kako utiče na zbivanja i karakter umetnosti. Istovremeno i uporedo odvija se i tranzicija unutar samog bića umetnosti od „klasičnih“ ka elektronskim medijima. Vuksanović je umetnik i kritičar koji je svestan svih tih promena i koji se ne postavlјa uz bilo koju od aktuelnih medijskih i stvaralačkih pretenzija. Umesto odnosa pro et contra on nastoji da bude objektivni tumač umetnosti slike i slikarstva u okolnostima nove tehnološke vizuelnosti. Nјegova kritičarska praksa pokazuje prevashodnu zainteresovanost za tumačenje i preporučivanje dela i izložbi onih umetnika koji su mu generacijski bliski a čijom se aktivnošću čuva i neguje dignitet slike/slikarstva (te fotografije i drugih vizuelnih medija), u doba globalno umrežene elektronske ikonosfere koja nas besomučno bombarduje neizmerenim brojem slika najrazličitijeg porekla, smisla i namera. U knjizi Dijafregmenti. Likovna hronika 2001–2018. nalazi se niz tekstova iz ciklusa Dijalogovanje u kojima Vuksanović prikazuje i tumači umetničke koncepte na način svojevrsnih imaginarnih dijaloga (dvojice tumača; teoretičara i umetnika…) kojima se razotkrivaju autorski razlozi, stvaralačka strategija i konačni rezultati umetničke demijurgije. Ovaj način pisanja tekstova o umetnosti (i umetnicima) predstavlјa zasebnost u našoj novijoj likovno-kritičkoj literaturi. U knjizi su i tekstovi predgovora za kataloge samostalnih i grupnih izložbi (likovne kolonije, izložbe Novosadskog salona, zajedničke izložbe u Savezu udruženja likovnih umetnika Vojvodine), kao i tekstovi o umetnicima koji su napisani u različitim povodima.
Danilo Vuksanović (Sombor, 1973), diplomirao je 1998. na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu, smer grafika. Magistrirao je na istoj Akademiji, smer crtanje 2005. godine. Član je međunarodnog muzejskog komiteta (ICOM), Udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Udruženja likovnih umetnika Srbije. Samostalno izlagao 50 puta u zemlјi i inostranstvu (SAD, Italija, Mađarska). Sonja Jankov objavila je monografiju Hronospektri Danila Vuksanovića u izdanju Zavoda za kulturu Vojvodine, 2014. godine. Objavio je knjige Duali, (2007), Epizoda, (2008), i Presek (2014). Piše likovnu kritiku. Zaposlen je u Galeriji Matice srpske kao viši konzervator-restaurator, gde je urednik edicije izložbi Tradicija i savremeno stvaralaštvo. 2019. godine je na doktorskim studijama na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kod mentora profesora Zorana Todovića prijavio tezu: Matrica – materijalni nosilac informacije izvornog umetničkog dela kao povod za nastanak novog umetničkog dela. Živi u Novom Sadu.
MG116