pregleda

Rastko Petrović PONOĆNI DELIJA


Cena:
1.490 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5791)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9654

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

PONOĆNI DELIJA , Rastko Petrović , Prosveta Beograd 1970 , sadržaj : Poslednji Rastkovi stihovi (Svetlana Velmar-Janković) - U SUMRAK; NAROD SE VRAĆA SA POLJA I kada jesen priđe, Gde pade burma zlatna, Voleći noć, nju i zemlju, Mora da je čudan kišan dan, TUŽBALICE I BALADE Šta ti kažu njine oči, Ponoćne delije, Nek si svetlost, Izađoh iz sna jer kao da su me zvali, IZIS Spava, spava, Tri put je ovaj oblak prešao preko mene, VELIKI DRUG, VUK I, II, III, Molitva vuka, Sunčane lestve, Sonet smrti, AZIJA PUTUJE, BITINSKI PASTIR, mek povez, format 15 x 19,5 cm


retko!

odlično stanje


Rastko Petrović (rođen 3. marta 1898. godine, preminuo 15. avgusta 1949) je bio srpski književnik, pesnik, pripovedač, romansijer, esejista, slikar i diplomata. Bavio se likovnom[1][2][3] i književnom kritikom. [4] Sa mnogobrojnih putovanja ostavio je zanimljive putopise.[5]




Rastko Petrović rođen je 3. marta 1898. godine u Beogradu, kao deveto dete oca Dimitrija, istoričara, i majke Mileve, učiteljice. Rastko je mlađi brat Nadežde poznate likovne umetnice i Milice, pesnikinje. Dana 5. juna kršten je u hramu Svetoga Marka u Beogradu. Njegov kršteni kum bio je novosadski pisac i pripovedač Jaša Tomić.

Rastkova porodica bila je veoma ugledna i cenjena u Beogradu. Piščeva rodna kuća srušena je prilikom bombardovanja Beograda 6. aprila 1941. godine. Rastko još u detinjstvu ostaje bez majke, a brigu o njemu preuzimaju sestre. U periodu od 1905. do 1914. godine pohađao je osnovnu školu i upisao niže razrede gimnazije. U jeku balkanskih ratova 1912. prekida gimnazijsko školovanje u Beogradu. Kao nesvršeni gimnazijalac odlazi na front, prelazi Albaniju i odlazi u Francusku, gde završava gimnaziju. U Nici je maturirao, a kao stipendista francuske vlade upisuje prava u Parizu. U Parizu se upoznaje i druži sa mnogim pesnicima, slikarima. Piše pesme, pripovetke i prikaze slikarskih izložbi i objavljuje ih u otadžbini.

Godine 1921. objavljuje jedinstveni humoristički roman iz života starih Slovena „Burleska Gospodina Peruna Boga Groma“. Krajem 1922. godine objavljuje zbirku pesama „Otkrovenje“. Tokom cele te godine aktivno deluje u Beogradu zajedno sa brojnim piscima poput Milana Dedinca, Marka Ristića, Tina Ujevića i drugih. Njihovo delovanje dovešće do pojave nadrealizma kod nas. Nakon što se zaposlio kao činovnik u Ministarstvu inostranih dela, krajem naredne 1923. godine, primljen je za pripravnika.

Nastaje period u Rastkovom životu kada sve manje piše poeziju i sve manje objavljuje. Oktobra 1926. godine postavljen je za pisara u Ministarstvu inostranih dela u Poslanstvu pri Vatikanu kod Milana Rakića. Rakić mu omogućuje putovanje po Italiji, Španiji, Francuskoj i Turskoj i, što je najznačajnije, po Africi. Stoga će, 1930. godine, Petrović objaviti veličanstveni putopis pod istoimenim nazivom „Afrika“. Potom, 1935. godine, Rastko Petrović biva postavljen za vicekonzula šeste položajne grupe generalnog konzulata u Čikagu. Naredne godine radi u Vašingtonu kao sekretar Poslanstva. Putuje po SAD, Kanadi, Meksiku, Kubi. Godine 1938. unapređen je u zvanje konzula pete grupe u Čikagu.


grob
Drugi svetski rat proveo je u SAD. Piše pesme za zbirku „Ponoćni delija“. Poboljeva. U 51. godini, dana 15. avgusta 1949. iznenada umire u Vašingtonu. Sahranjen je na groblju u Senovitom potoku u Vašingtonu. Posmrtni ostaci Rastka Petrovića preneti su u Beograd tek u junu 1986. godine, i sahranjeni u porodičnu grobnicu na Novom groblju.

Dela[uredi | uredi izvor]
Zbirka pesama „Kosovski soneti“ - Krf, 1917.
Roman „Burleska gospodina Peruna boga groma“ - Beograd, 1921.
Zbirka pesama „Otkrovenje“ - Beograd, 1922.
Roman „Sa silama nemerljivim” – Beograd, 1927.
Putopis „Afrika“ - Beograd, 1930.
Roman „Ljudi govore“ - Beograd, 1931.
Roman „Dan šesti“ - Beograd, 1961.
Likovna kritika[uredi | uredi izvor]
Rastko Petrović je duboki trag u srpskoj kulturi ostavio i kao likovni kritičar. Aktivno se bavio likovnom kritikom od 1921. godine kada sarađuje sa brojnim listovima, najpre u Zagrebu, a potom u Beogradu. Začetnik je „sintetičke kritike“ umetnosti koju je objaljivao u „Zenitu“, „Radikalu“, „Kritici“, „Savremeniku“, „Misli“, „Raskrsnici“, „Vremenu“. Od 1931. do 1935. redovni je kritičar Politike kada je pisao pod inicijalima N. J. - N(isam) J(a). Objavljivao je retko, početkom treće i četvrte decenije, i to samo onda kada je imao šta novo da kaže.

Dobro obrazovan na tradiciji francuske teorije i estetike umetnosti, sa urođenim senzibilitetom postao je pionir i protagonosta moderne likovne kritike u Srbiji. Snažno je delovao na našu modernu umetnost jer je njegov kritičku sud među umetnicima bio merodavan i uvažavan. Takođe je prvi podržao nove tendencije u srpskom slikarstvu - „konstruktivizam“ i „novi realizam“. Sagledavao je srpsku umetnost u kontekstu aktuelnih evropskih tendencija svog vremena.

Bibliografija (izbor)[uredi | uredi izvor]
1921. Picasso, Zenit, br. 3. pp. 7–8, Zagreb
1921. Sava Šumanović i estetika suviše stvarnog u novoj umetnosti, Savremenik, god. XVI, br. III. pp. 183–184Zagreb
1922. Umetnička izložba, Misao, knj. X, sv. 6. pp. 1686–1691, Beograd
1923. Petar Palavičini, Raskrsnica, knj. I, br. 1. pp. 52–54, Beograd
1926. Savremeno francusko slikarstvo, Srpski književni glasnik, knj. XIX. pp. 297–301, Beograd
1929. Povodom izložbe udruženja „Zemlja“ - Zagreb, Nova literatura, oktobar, br. 11. pp. 315–316, Beograd
1931. Andre Breton, Vreme, 5. april, Beograd
1931. Prolećna izložba jugoslovensih umetnika, Politika, 11. maj, Beograd
1931. Šesta izložba „Oblika“, Politika, 8. novembar, Beograd
1932. Slikarstvo Ivana Radovića, Politika, 5. mart, Beograd
1932. Izložba slika Milana Konjovića, Politika, 30. oktobar, Beograd
1933. Umetnici „Zografa“ u Umetničkom paviljonu, Politika, 22. mart, Beograd
1933. Trideset godina „Lade“, Politika, 5. april, Beograd
1933. Mladi Crnogorac Petar Lubarda izlaže u Beogradu, Politika, 17. maj, Beograd
1933. Petar Dobrović slika..., Politika, 28. oktobar, Beograd
1933. Deseta izložba udruženja „Oblik“, Politika, 18. decembar, Beograd
1934. Kolektivna izložba Zore Petrović, Politika, 5. januar, Beograd
1934. Izložba Sretena Stojanovića u Umetničkom paviljonu, Politika, 21-22. april, Beograd
1934. Slikarstvo Petra Dobrovića, Politika, 12. decembar, Beograd
1935. Leon Koen, slikar „Večnoga Jude“, Politika, 21. februar, Beograd
1935. Izložba „Zemlje“, Politika, 3. mart, Beograd
1935. Izložba Stojana Aralice, Politika, 22. mart, Beograd
1935. Još jedan umetnik Crnogorac, Politika, 26. septembar, Beograd

avangarda avangardna poezija međuratna književnost nadrealizam

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 61941721
PONOĆNI DELIJA , Rastko Petrović , Prosveta Beograd 1970 , sadržaj : Poslednji Rastkovi stihovi (Svetlana Velmar-Janković) - U SUMRAK; NAROD SE VRAĆA SA POLJA I kada jesen priđe, Gde pade burma zlatna, Voleći noć, nju i zemlju, Mora da je čudan kišan dan, TUŽBALICE I BALADE Šta ti kažu njine oči, Ponoćne delije, Nek si svetlost, Izađoh iz sna jer kao da su me zvali, IZIS Spava, spava, Tri put je ovaj oblak prešao preko mene, VELIKI DRUG, VUK I, II, III, Molitva vuka, Sunčane lestve, Sonet smrti, AZIJA PUTUJE, BITINSKI PASTIR, mek povez, format 15 x 19,5 cm


retko!

odlično stanje


Rastko Petrović (rođen 3. marta 1898. godine, preminuo 15. avgusta 1949) je bio srpski književnik, pesnik, pripovedač, romansijer, esejista, slikar i diplomata. Bavio se likovnom[1][2][3] i književnom kritikom. [4] Sa mnogobrojnih putovanja ostavio je zanimljive putopise.[5]




Rastko Petrović rođen je 3. marta 1898. godine u Beogradu, kao deveto dete oca Dimitrija, istoričara, i majke Mileve, učiteljice. Rastko je mlađi brat Nadežde poznate likovne umetnice i Milice, pesnikinje. Dana 5. juna kršten je u hramu Svetoga Marka u Beogradu. Njegov kršteni kum bio je novosadski pisac i pripovedač Jaša Tomić.

Rastkova porodica bila je veoma ugledna i cenjena u Beogradu. Piščeva rodna kuća srušena je prilikom bombardovanja Beograda 6. aprila 1941. godine. Rastko još u detinjstvu ostaje bez majke, a brigu o njemu preuzimaju sestre. U periodu od 1905. do 1914. godine pohađao je osnovnu školu i upisao niže razrede gimnazije. U jeku balkanskih ratova 1912. prekida gimnazijsko školovanje u Beogradu. Kao nesvršeni gimnazijalac odlazi na front, prelazi Albaniju i odlazi u Francusku, gde završava gimnaziju. U Nici je maturirao, a kao stipendista francuske vlade upisuje prava u Parizu. U Parizu se upoznaje i druži sa mnogim pesnicima, slikarima. Piše pesme, pripovetke i prikaze slikarskih izložbi i objavljuje ih u otadžbini.

Godine 1921. objavljuje jedinstveni humoristički roman iz života starih Slovena „Burleska Gospodina Peruna Boga Groma“. Krajem 1922. godine objavljuje zbirku pesama „Otkrovenje“. Tokom cele te godine aktivno deluje u Beogradu zajedno sa brojnim piscima poput Milana Dedinca, Marka Ristića, Tina Ujevića i drugih. Njihovo delovanje dovešće do pojave nadrealizma kod nas. Nakon što se zaposlio kao činovnik u Ministarstvu inostranih dela, krajem naredne 1923. godine, primljen je za pripravnika.

Nastaje period u Rastkovom životu kada sve manje piše poeziju i sve manje objavljuje. Oktobra 1926. godine postavljen je za pisara u Ministarstvu inostranih dela u Poslanstvu pri Vatikanu kod Milana Rakića. Rakić mu omogućuje putovanje po Italiji, Španiji, Francuskoj i Turskoj i, što je najznačajnije, po Africi. Stoga će, 1930. godine, Petrović objaviti veličanstveni putopis pod istoimenim nazivom „Afrika“. Potom, 1935. godine, Rastko Petrović biva postavljen za vicekonzula šeste položajne grupe generalnog konzulata u Čikagu. Naredne godine radi u Vašingtonu kao sekretar Poslanstva. Putuje po SAD, Kanadi, Meksiku, Kubi. Godine 1938. unapređen je u zvanje konzula pete grupe u Čikagu.


grob
Drugi svetski rat proveo je u SAD. Piše pesme za zbirku „Ponoćni delija“. Poboljeva. U 51. godini, dana 15. avgusta 1949. iznenada umire u Vašingtonu. Sahranjen je na groblju u Senovitom potoku u Vašingtonu. Posmrtni ostaci Rastka Petrovića preneti su u Beograd tek u junu 1986. godine, i sahranjeni u porodičnu grobnicu na Novom groblju.

Dela[uredi | uredi izvor]
Zbirka pesama „Kosovski soneti“ - Krf, 1917.
Roman „Burleska gospodina Peruna boga groma“ - Beograd, 1921.
Zbirka pesama „Otkrovenje“ - Beograd, 1922.
Roman „Sa silama nemerljivim” – Beograd, 1927.
Putopis „Afrika“ - Beograd, 1930.
Roman „Ljudi govore“ - Beograd, 1931.
Roman „Dan šesti“ - Beograd, 1961.
Likovna kritika[uredi | uredi izvor]
Rastko Petrović je duboki trag u srpskoj kulturi ostavio i kao likovni kritičar. Aktivno se bavio likovnom kritikom od 1921. godine kada sarađuje sa brojnim listovima, najpre u Zagrebu, a potom u Beogradu. Začetnik je „sintetičke kritike“ umetnosti koju je objaljivao u „Zenitu“, „Radikalu“, „Kritici“, „Savremeniku“, „Misli“, „Raskrsnici“, „Vremenu“. Od 1931. do 1935. redovni je kritičar Politike kada je pisao pod inicijalima N. J. - N(isam) J(a). Objavljivao je retko, početkom treće i četvrte decenije, i to samo onda kada je imao šta novo da kaže.

Dobro obrazovan na tradiciji francuske teorije i estetike umetnosti, sa urođenim senzibilitetom postao je pionir i protagonosta moderne likovne kritike u Srbiji. Snažno je delovao na našu modernu umetnost jer je njegov kritičku sud među umetnicima bio merodavan i uvažavan. Takođe je prvi podržao nove tendencije u srpskom slikarstvu - „konstruktivizam“ i „novi realizam“. Sagledavao je srpsku umetnost u kontekstu aktuelnih evropskih tendencija svog vremena.

Bibliografija (izbor)[uredi | uredi izvor]
1921. Picasso, Zenit, br. 3. pp. 7–8, Zagreb
1921. Sava Šumanović i estetika suviše stvarnog u novoj umetnosti, Savremenik, god. XVI, br. III. pp. 183–184Zagreb
1922. Umetnička izložba, Misao, knj. X, sv. 6. pp. 1686–1691, Beograd
1923. Petar Palavičini, Raskrsnica, knj. I, br. 1. pp. 52–54, Beograd
1926. Savremeno francusko slikarstvo, Srpski književni glasnik, knj. XIX. pp. 297–301, Beograd
1929. Povodom izložbe udruženja „Zemlja“ - Zagreb, Nova literatura, oktobar, br. 11. pp. 315–316, Beograd
1931. Andre Breton, Vreme, 5. april, Beograd
1931. Prolećna izložba jugoslovensih umetnika, Politika, 11. maj, Beograd
1931. Šesta izložba „Oblika“, Politika, 8. novembar, Beograd
1932. Slikarstvo Ivana Radovića, Politika, 5. mart, Beograd
1932. Izložba slika Milana Konjovića, Politika, 30. oktobar, Beograd
1933. Umetnici „Zografa“ u Umetničkom paviljonu, Politika, 22. mart, Beograd
1933. Trideset godina „Lade“, Politika, 5. april, Beograd
1933. Mladi Crnogorac Petar Lubarda izlaže u Beogradu, Politika, 17. maj, Beograd
1933. Petar Dobrović slika..., Politika, 28. oktobar, Beograd
1933. Deseta izložba udruženja „Oblik“, Politika, 18. decembar, Beograd
1934. Kolektivna izložba Zore Petrović, Politika, 5. januar, Beograd
1934. Izložba Sretena Stojanovića u Umetničkom paviljonu, Politika, 21-22. april, Beograd
1934. Slikarstvo Petra Dobrovića, Politika, 12. decembar, Beograd
1935. Leon Koen, slikar „Večnoga Jude“, Politika, 21. februar, Beograd
1935. Izložba „Zemlje“, Politika, 3. mart, Beograd
1935. Izložba Stojana Aralice, Politika, 22. mart, Beograd
1935. Još jedan umetnik Crnogorac, Politika, 26. septembar, Beograd

avangarda avangardna poezija međuratna književnost nadrealizam
61941721 Rastko Petrović PONOĆNI DELIJA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.