pregleda

Prilog rekonstrukciji istorijskog materijalizma


Cena:
1.490 din
Želi ovaj predmet: 10
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (5969)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10891

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: K107
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!

Prilog rekonstrukciji istorijskog materijalizma - Jurgen Habermas

Autor: Jurgen Habermas
Biblioteka Logos,Veselin Masleša, Sarajevo, 366 strana


Jirgen Habermas (nem. Jürgen Habermas; Diseldorf, 18. jun 1929) nemački je sociolog i filozof, pobornik kritičke teorije i pragmatizma. Studirao je sociologiju i filozofiju na Johan Volfgang Gete Univerzitetu Frankfurta na Majni tj. Institutu za društvena istraživanja. Možda bi se moglo reći da je najpoznatiji po svojoj teoriji komunikativne akcije i koncepta javne sfere koji je predstavljen u njoj. Na globalnom nivou konstantno se zapaža rasprostranjeno mišljenje da se Habermas prepoznaje kao jedan od vodećih svetskih intelektualaca.

Obzirom da je bio povezan sa Frankfurtskom školom, njegov rad i istraživanje je usmeren na osnove sociološke teorije i epistemiologije, analizu kapitalističkih društava u razvoju i demokratije, vladavinu prava u kritičkom socio-evolucionarnom konteksu, kao i analizu savremene a posebno nemačke politike. Habermasov teorijski sistem je posvećen istraživanju sposobnosti razuma, emancipaciji i racionalno-kritičkoj komunikaciji koja je potisnuta u modernim institucijama, kao i čovekovoj sposobnosti da promišljeno sledi svoje interese zasnovane na racionalnosti.

Habermas je poznat i po svom radu na konceptu modernosti, koji je napisao posebno u vezi sa raspravom o racionalizaciji, predstavljenoj od Maksa Vebera. Na njega je uticao američki pragmatizam, akciona teorija, pa čak i poststrukturalizam.

Habermas je otac Rebeke Habermas, istoričarke nemačke sociološke i kulturološke istorije i profesorke moderne istorije u Getingenu.


Jirgen Habermas je rođen u Dizeldorfu, Rajnskoj oblasti, 1929, u srednjoklasnoj tradicionalnoj porodici. Rascep nepca mu je onemogućavao da govori jasno, što je dovelo do toga da se često susretao sa odbacivanjem od strane društva. U detinjstvu je imao dve operacije kako bi otklonio ovaj problem. Habermas tvrdi da ga je upravo ova govorna mana dovela do toga da drugačije razmišlja o važnosti komunikacije i njegovoj većoj sklonosti pisanju nego govoru.

Kao mladi adolescent, bio je suočen sa Drugim svetskim ratom, što je jako uticalo na njega. Sve do završetka gimnazije, on je živeo u Gumersbahu, blizu Kelna. Njegov otac, Ernst Habermas, bio je izvršni direktor kelnske komore za industriju i trgovinu, i bio je opisan od strane Habermasa kao simpatizer nacista. On je odrastao u strogoj protenstanskoj sredini, na šta je dosta uticalo to što je njegov deda bio direktor Bogoslovije u Gumersbahu. Studirao je na Univerzitetu u Getingenu(1949/50), Univerzitetu u Cirihu (1950/51) i Bonu (1951 – 1954), gde je doktorirao filozofiju sa disertacijom napisanoj o konfliktima između apsoluta i istorije u Šelingovim idejama, pod naslovom: ‘’Das Absolute und die Geschichte. Von der Zwiespältigkeit in Schellings Denken‘‘ (‘‘Apsolut i istorija: raskol u Šelingovim idejama‘‘). Članovi komisije koji su ocenjivali njegov rad bili su i Erih Rothaker i Oskar Beker, koji su bili i njegovi filozofski učitelji.

Nakon promocije 1954, Habermas je jedno vreme honorarno sarađivao sa novinama i časopisima, a 1956. postaje asistent Centra za kritičku teoriju pri Institutu za društvena istraživanja,[1] gde su mu mentori bili jedni od utemeljivača kritičke teorije društva - Maks Horkhajmer i Teodor Adorno. Tamo ostaje do 1959, baveći se uglavnom empirijskim istraživanjima društvenih pojava. Zbog sukoba ovih mentora oko njegove disertacije – Horkhajmer je imao neprihvatljive zahteve koji su se ticali izmene njegovog rada – kao i njegovo verovanje da je Frankfurtska škola postala ograničena političkim skepticizmom i omalovažavanjem moderne kulture - on je završio njegovu habilitaciju, za koju je dobio stipendiju od nemačke istraživačke zajednice, na političkim naukama na Univerzitetu u Marburgu pod okriljem marksiste Volfganga Abendrota. Naslov njegovog habilitacionog rada je glasio: ‘‘Strukturwandel der Öffentlichkeit; Untersuchungen zu einer Kategorie der Bürgerlichen Gesellschaft ‘‘(‘‘Strukturna transformacija javne sfere: istraga u kategoriji buržoaskog društva‘‘). To je detaljno praćenje socijalne istorije razvoja buržoaske javne sfere od njenog nastanka u XVIII veku u salonima, pa sve do njene promene nastale pod uticajem mas medija koji predstavljaju tvorevinu kapitalizma. 1961. godine postao je privatdozent (neko ko ima formalne kvalifikacije koje mu omogućavaju da samostalno podučava studente na univerzitetu) u Marburgu – i dobio je ponudu, koja je bila jako neobična za nemačko akademsko društvo u tom periodu – da postane vanredni profesor filozofije na Univerzitetu u Hajdelbergu (na podstrekivanje Hans – Džordž Gadamera i Karla Lowitha) 1962, koju je on prihvatio. Iste godine je prvi put privukao pažnju javnosti u Nemačkoj, nakon publikacije njegove habilitacije. 1964, sa velikom podrškom od strane Adorna, on se vraća u Frankfurt i preuzima mesto profesora sociologije i filozofije, koje je nekad pripadalo Horkhajmeru. Filozof Albert Velmer je bio njegov asistent u Frankfurtu u periodu od 1966. do 1970. godine.

Prihvatio je poziciju upravnika istraživačkih projekata Maks Plank Instituta za istraživanje životnih uslova naučno – tehničkog sveta u Štarnbergu (blizu Minhena) 1971, i radio je tamo do 1983, dve godine posle objavljivanja njegovog najpopularnijeg rada (magnum opusa): Teorija komunikativne akcije. 1984. izabran je za počasnog inostranog člana Američke akademije za umetnost i nauku.

Nakon toga, Habermas se vraća njegovoj katedri u Frankfurtu i mestu direktora na Institutu za društvena istraživanja. Od kada se povukao sa Frankfurtskog univerziteta (1993), nastavio je da objavljuje svoje radove. 1986. dobio je nagradu Gotfrida Vilhelm Lajbnica, koju dodeljuje Nemačka istraživačka fondacija, koja predstavlja najveće priznanje za istraživački rad u Nemačkoj. Takođe, on često drži predavanja i na Nortvestern Univerzitetu u Evanstonu, Iilinoisu i predaje na katedri ‘‘Teodora Hojsa‘‘ na Njujorškom univerzitetu ¨New school‘‘.

Objavio je veliki broj knjiga i članaka koji su većinom prevedeni na veće svetske jezike; držao je mnoštvo seminara i predavanja u većem broju zemalja; uređivao Suhrkampovu biblioteku i bio konsultativni urednik više časopisa.[1]

Habermas je dobio nagradu ¨Princ of Asturias Award¨ u društvenim naukama 2003. Jirgen je takođe 2004. dobio nagradu Kyoto Laureate u oblasti Umetnost i filozofija. Otputovao je u San Dijego i petog marta 2005, kao deo Univerziteta iz San Dijega na Kjoto simpozijumu, spremio je govor pod naslovom: Javna uloga religije u svetovnom kontekstu, u pogledu evolucije u razdvajanju crkve i države, koje je išlo od neutralnosti do sekularizma. 2005. godine je dobio Holbergovu internacionalnu komemorialnu nagradu (oko 520.000 dolara). 2007. bio je na sedmom mestu liste najcitiranijih autora u čovečanstvu (uključujući i u društvenim naukama) od strane The Times Higher Education Guide, ispred Maksa Vebera, a iza Irvinga Gofmana.

Učitelj i mentor
Habermas je čuveni mentor i učitelj. Među njegovim najistaknutijim studentima bio je filozof koji se bavio pragmatikom – Herbet Šnedelbah (teorije diskurska razlika i racionalnosti), politički sociolog Klaus Ofe (profesor škole u Berlinu), sociološki filozof Johan Arnason (profesor na La Trobe Univerzitetu i glavni urednik novina ¨Thesis Eleven¨), sociološki filozof Hans – Herbet Kogler (katedra na Univerzitetu u Severnoj Karolini), sociološki teoretičar Hans Joas (profesor na Univerzitetu Erfrut i Univerzitetu u Čikagu), teoretičar društvene evolucije Klaus Eder, sociološki filozof Aksl Honet (trenutni direktor Instituta za društvena istraživanja), etičar koji se bavio životnom sredinom Konard Ot, anarhističko – kapitalistički filozof Hans – Herman Hope, američki filozof Tomas MekKarti, jedan od stvaralaca pažljivog ispitivanja u društvenim istraživanjima Džeremi J. Šapiro, i nekadašnji srpski premijer Zoran Đinđić.

Teorija
Sociologija
Social Network Diagram (segment).svg
Kratak pregledIstorija
Teorije
PozitivizamAntipozitivizamFunkcionalizamTeorije konfliktaSrednji opsegMatematička sociologijaKritička teorijaSocijalni konstruktivizamStrukturalizamInterakcionizamOsnova i nadgradnja
Metodi
EmpirijskaKvantitativnaKvalitativnaIstorijskaRačunarskaEtnografijaEtnometodologijaAnaliza mreža
Podoblasti
KonfliktKriminologijaKulturnaRazvojnaDevijantnostDemografijaObrazovanjeEkonomskaŽivotna sredinaPorodicaFeminizamPolZdravljeIndustrijskaNejednakostZnanjePravoKnjiževnostMedicinskaVojnaOrganizacijskaPolitičkaRasa i etnički odnosiReligijaRuralnaNaukaDruštvene promeneDruštveni pokretSocijalna psihologijaStratifikacijaTehnologijaUrbana
Indeks
LjudiOrganizacijaČasopisiIndeksHronologija
pru
Habermas je konstruisao sveobuhvatni okvir za društvene teorije i filozofiju, na osnovu izvlačenja iz mnogobrojnih teorija koje su već neko vreme postojale:

Nemačka filozofija zasnovana na delima Imanuela Kanta, Vilhelma Diltaja, G. V. F. Hegela, Fridriha Šelinga, Hansa Džordž Gadamera i Edmund Huserla;
Marksizam: obe teorije Karla Marksa i kritička neomarksistička teorija Frankfurtske škole (Maks Horkhajmer, Teodor Adorno i Herbet Markuze);
Sociološke teorije Maksa Vebera, Emila Dirkema i Džordž Herbet Mida;
Lingvistička filozofija i teorije govornog akta Ludviga Vitgenštajna, J. L. Ostina, P. F. Stravsona, Stiven Tulmina i Džon Sirla;
Razvojna psihologija Žana Pijažea i Lorens Kolberg;
Američki pragmatizam Čarlsa Sandersa Pirsa i Džona Djuia;
Sociološke društvene sistemske teorije Talkota Parsonsa i Niklasa Lumana.
Neokantovske ideje.
Jirgen Hansen smatra da je njegov najveći doprinos to što je razvio koncpet teorije komunikativne akcije, koja se razilkuje od ideja racionalista, stavljajući racionalnost u struktruru međuljudske komunikacije, pre nego u struktruru kosmosa. Ova društvena teorija doprinosi ljudskoj emancipaciji kao cilju, dok istovremeno uključuje okvir univerzalističkog morala. Ovaj okvir počiva na tvrdnji koja se zove univerzalistički pragmatizam – gde svaki govorni akt ima inherentno telos (grčka reč za ¨smisao ¨) – cilj je postići uzajamno razumevanje, a ljudska bića imaju tu komunikacionu sposobnost koja može da dovede do njihovog međusobnog razumevanja. Habermas je izgradio ovaj okvir zahvaljujući filozofiji govornog akta Ludviga Vitgenštajna, J. L. Ostina i Džona Sirla, sociološke interakcionističke teorije Džordža Herberta Mida , teorije moralnog razvoja Žana Pijažea i Lorens Kolberg i etičkog diskursa njegovog učenika Karl Otoa sa frankfurtskog univerziteta.

Habermasov rad odjekivao je unutar Kantove misli, Prosvetiteljstva i demokratskog socijalizma tj. njegove faze potencijalne transformacije sveta u humanije i ravnopravnije društvo, kroz ostvarenje potencijalnog ljudskog razuma u delu etičkog diskursa. Habermas je tvrdio da je Prosvetiteljstvo nedovršen projekat, koji treba izmeniti i završiti, a ne obezvređivati. U ovome se njegovo mišljenje ne poklapa sa Frankfrutskom školom, kao ni sa postmodernističkom misli zbog prekomernog pesimizma, radikalizma i preuveličavanja.

U sociologiji, njegov najveći doprinos bio je razvoj sveobuhvatne teorije društvene evolucije i modernizma, fokusirane na razlici između komunikacione racionalnosti i racionalizacije s jedne strane, i strategijske/instrumentalne racionalnosti i racionalizacije sa druge strane. Ovo uključuje i kritiku sa komunikativne tačke gledišta na razlikama zasnovanoj teoriji društvenog sistema Niklasa Luhmana, učenika Talkota Parsonsa.

Njegova odbrana modernosti i ljudske zajednice bila je izvor inspiracije drugima, i smatra se najvećom filozofskom alternativom u odnosu na različite varijante poststrukturalizma. Takođe, on je ponudio jednu uticajnu analizu kasnog kapitalizma.

Habermas opaža racionalizaciju, humanizaciju i demokratizaciju društva u pojmu institucionalizacije potencijala za racionalnost koja je neodvojiva od sposobnosti za komuniciranje, dok je ta sposobnost jedinstvena za ljudsku vrstu. Habermas kaže da se sposobnost za komuniciranje kod ljudi razvijala kroz proces evolucije, ali u savremenom društvu je često potisnuta od strane nekih drugih društvenih oblasti, kao što su država, organizacija, tržište, odnosno, preovladava strateška/instrumentalna racionanost, tako da je ona potiskuje iz ¨živog sveta¨

Rekonstruktivna nauka
Habermas je upotrebio pojam ‚‘‘rekonstruktivna nauka‘‘ koji ima dva smisla: da postavi opštu društvenu teoriju između filozofije i društvene nauke, i obnovi sukob između ‘‘velikog teoretisanja‘‘ i ‘‘iskustvenog istraživanja‘‘. Model racionalne rekonstrukcije predstavlja glavnu nit istraživanja strukture svetova života (kultura, društvo i ličnost) i njihove funkcije (kulturna reprodukcija, društvena integracija i socijalizacija). U svrsi ovoga, dijalektička veza između simboličkog predstavljanja struktura podređenih svim svetovima života (unutrašnje veze) i materijalne reprodukcije društvenog sistema u njihovom kompleksu (spoljašnja veze između društvenog sistema i životne sredine) mora biti razmatrana. Ovaj model pronalazi primenu u teoriji socijalne evolucije, polazeći od rekonstrukcije neophodnih uslova za filogenetske društveno - kulturne životne forme (očovečavanja) sve do analize razvoja socijalnih tvorevina, koje Habermas razdvaja na primitivne, tradicionalne, moderne i savremene tvorevine. To delo predstavlja, primarno, pokušaj da se formuliše rekonstrukcija logičkog razvoja socijalnih tvorevina sumiranih od strane Habermasa kroz njegovo razlikovanje živog sveta od društvenog sistema (i, unutar njih, kroz racionalizaciju svetova života i rast u složenom društvenom sistemu). Sekundarno, ono nudi neka metodološka pojašnjenja ‘‘objašnjenja dinamike istorijskih procesa‘‘ , i delom o teoretskom smislu predloga teorije evolucije. Čak i da nemački sociolog smatra da naknadno prosuđivanje racionalne rekonstrukcije i modela sistema/životne sredine ne mogu da imaju kompletnu istoriografsku upotrebu, oni svakako deluje kao opšta tvrdnja u polemičkoj strukturi istorijskog objašnjenja.

Javna sfera
U delu ,,Strukturalna transformacija javne sfere‘‘ Habermas tvrdi da je pre XVIII veka, evropska kultura bila pod uticajem ‘‘reprezentativne‘‘ kulture, gde je jedna strana zahtevala da predstavljala sebe svojoj publici preko svojih nadmoćnih predmeta. Kao primer reprezentativne kulture, Jirgen navodi primer palate u Versaju Luja XIV, koja je trebalo da predstavlja moć Francuske i njenog kralja, izazivajući osećaj strahopoštovanja kod posetilaca. Habermas identifikuje reperezentativne kulture kao odgovarajući stadijum feudalnog razvoja, u skladu sa marksističkom teorijom, tvrdeći da je dolazeći kapitalistički stadijum razvoja društva označen pojavom javne sfere. U kulturi u kojoj je karakteristična pojava javne sfere, pojavljuje se javni prostor koji je van kontrole države, gde individue razmenjuju svoje poglede na svet i znanja. Prema njemu, razvoj novina, žurnalizma, čitalačkih klubova, masonskih loža, kafea u XVIII veku u Evropi, svaki na svoj način, obeležio je postepenu zamenu reprezentativne kulture sa javnom sferom. On je smatrao da je osnovna karakteristika javne sfere njena ‘‘kritička‘‘ pririoda. Za razliku od reprezentativne kulture gde je jedan deo bio aktivan, a drugi pasivan, kultura javne sfere je okarakterisana kao dijalog između individua, bilo putem razgovora, bilo putem razmene pogleda na svet preko štampanih medija. Habermas je spomenuo da se u Britanija kao najliberalnijoj zemlja u Evropi, kultura javne sfere pojavila oko 1700, a da se na ostatak kontinentalnog dela Evrope proširila sredinom XVIII veka. Po njemu, Francuska revolucija je velikim delom prouzrokovana kolapsom reperezentativne kulture i njenom zamenom od strane javne sfere. Obzirom da je Habermasova glavna briga u ovom delu bila da razotkrije šta smatra varljivom prirodom slobodnih institucija na Zapadu, njegova knjiga je imala veliki uticaj na istoriografiju Francuske revolucije.

Prema Habermasu, nekoliko faktora bi moglo da dovede do eventualnog propadanja javne sfere, uključujući tu i razvoj komercijalnih mas medija, koji su pretvorili kritičku publiku u pasivnu potrošačku publiku; i država blagostanja, koja je spojila državu sa društvom toliko prisno da je javna sfera nestala. Ona je takođe javnu sferu pretvorila pre u sferu gde individualni interesi osporavaju resurse države nego prostor za razvoj javne racionalne saglasnosti.

Njegovo najpoznatije delo do danas ‘‘Teorija komunikativne akcije‘‘ (1981), zasnovano je na adaptaciji ADL paradigme Talkota Parsonsa. U ovom delu, on je kritikovao proces modernizacije, koji je on video kao nefleksibilnu prisiljenu akciju vođenu od strane ekonomske i administrativne racionalizacije. On je istakao kako su naši svakodnevni životi prodrli u formalni sistem, uporedo sa razvojem države blagostanja, korporativnog kapitalizma i masovne potrošnje. Ovi pojačani trendovi racionalizuju javni život. Oduzimanje prava glasa građanima dešava se kada političke partije i interesne grupe postanu racionalizovane, a predstavljajuća demokratija zameni participativnu demokratiju. Kao posledica, granice između javnog i privatnog, društva i pojedinca, sistema i sveta života počinju da se gube. Demokratija ne može da se razvija tamo gde se o stvarima od javnog značaja ne diskutuje sa građanima. Idelana govorna situacija zahteva od učesnika da imaju iste mogućnosti govora, da budu društveno jednaki i da njihove reči ne budu protumačene kao ideologija ili da se napravi neka druga greška. U ovoj verziji, kao konsenzus istinite teorije, Habermas kaže da je istina ono što će biti dogovoreno u idealnoj govornoj situaciji.

On je izrazio optimizam što se tiče mogućnosti oživljavanja javne sfere. Jirgen vidi nadu u budućnosti gde reprezentativnu demokratiju, koja se oslanja na nacionalne države, zamenjuje deliberativna demokratija, koja se oslanja na politički organizam koji je zasnovan na jednakim pravima i obavezama svih građana. U takvom direktnom demokratsko – upravljačkom sistemu, aktivnost javnog mnjenja je neophodna za debate o stvarima od javnog značaja, kao i mehanizam koji će uticati na proces odlučivanja i donošenja odluka.

Nekoliko akademika je dalo različite kritike Habermasove misli u vezi javne sfere. Džon B. Tompson, profesor sociologije na Kembridžu, ukazao je na to da je Habermasova misao o javnoj sferi zastarela usled rasprostranjenja komunikacije preko masovnih medija. Majkl Šadson, sa Univerziteta iz Kalifornije, San Dijega, kaže da javno mnjenje, kao prostor čiste racionalne nezavisne debate, nikad nije postojao.

Habermas protiv postmodernizma
Habermas je stvorio jednu ranu kritiku u svom eseju ¨Modernost protiv postmodernosti‘‘ (1981) koja je dobila široko priznanje. U tom eseju Habermas postavlja pitanje, u svetlu grešaka iz dvadesetog veka, da li treba da se držimo namera prosvetiteljstva, nemoćnih kao što mogu biti, ili treba ceo proces modernosti okarakterisati kao izgubljen slučaj? On odbija da odustane od opcije racionalnog, naučnog razumevanja sveta života.

On ima nekoliko kritika postmodernizma:

Postmodernisti su nepouzdani, bilo da stvaraju neke ozbiljne teorije ili literaturu;
On smatra da su oni animirani normativnim osećajima, ali priroda ovih osećanja ostaje sakrivena čitaocu;
Habermas ih optužuje da totalizuju perspektivu koja ne razlikuje pojave i radnje koje se nalaze unutar modernog društva;
Jirgen tvrdi da oni ignorišu ono što on smatra najvažnijim – svakodnevni život i njegove radnje.

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 62731333
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!

Prilog rekonstrukciji istorijskog materijalizma - Jurgen Habermas

Autor: Jurgen Habermas
Biblioteka Logos,Veselin Masleša, Sarajevo, 366 strana


Jirgen Habermas (nem. Jürgen Habermas; Diseldorf, 18. jun 1929) nemački je sociolog i filozof, pobornik kritičke teorije i pragmatizma. Studirao je sociologiju i filozofiju na Johan Volfgang Gete Univerzitetu Frankfurta na Majni tj. Institutu za društvena istraživanja. Možda bi se moglo reći da je najpoznatiji po svojoj teoriji komunikativne akcije i koncepta javne sfere koji je predstavljen u njoj. Na globalnom nivou konstantno se zapaža rasprostranjeno mišljenje da se Habermas prepoznaje kao jedan od vodećih svetskih intelektualaca.

Obzirom da je bio povezan sa Frankfurtskom školom, njegov rad i istraživanje je usmeren na osnove sociološke teorije i epistemiologije, analizu kapitalističkih društava u razvoju i demokratije, vladavinu prava u kritičkom socio-evolucionarnom konteksu, kao i analizu savremene a posebno nemačke politike. Habermasov teorijski sistem je posvećen istraživanju sposobnosti razuma, emancipaciji i racionalno-kritičkoj komunikaciji koja je potisnuta u modernim institucijama, kao i čovekovoj sposobnosti da promišljeno sledi svoje interese zasnovane na racionalnosti.

Habermas je poznat i po svom radu na konceptu modernosti, koji je napisao posebno u vezi sa raspravom o racionalizaciji, predstavljenoj od Maksa Vebera. Na njega je uticao američki pragmatizam, akciona teorija, pa čak i poststrukturalizam.

Habermas je otac Rebeke Habermas, istoričarke nemačke sociološke i kulturološke istorije i profesorke moderne istorije u Getingenu.


Jirgen Habermas je rođen u Dizeldorfu, Rajnskoj oblasti, 1929, u srednjoklasnoj tradicionalnoj porodici. Rascep nepca mu je onemogućavao da govori jasno, što je dovelo do toga da se često susretao sa odbacivanjem od strane društva. U detinjstvu je imao dve operacije kako bi otklonio ovaj problem. Habermas tvrdi da ga je upravo ova govorna mana dovela do toga da drugačije razmišlja o važnosti komunikacije i njegovoj većoj sklonosti pisanju nego govoru.

Kao mladi adolescent, bio je suočen sa Drugim svetskim ratom, što je jako uticalo na njega. Sve do završetka gimnazije, on je živeo u Gumersbahu, blizu Kelna. Njegov otac, Ernst Habermas, bio je izvršni direktor kelnske komore za industriju i trgovinu, i bio je opisan od strane Habermasa kao simpatizer nacista. On je odrastao u strogoj protenstanskoj sredini, na šta je dosta uticalo to što je njegov deda bio direktor Bogoslovije u Gumersbahu. Studirao je na Univerzitetu u Getingenu(1949/50), Univerzitetu u Cirihu (1950/51) i Bonu (1951 – 1954), gde je doktorirao filozofiju sa disertacijom napisanoj o konfliktima između apsoluta i istorije u Šelingovim idejama, pod naslovom: ‘’Das Absolute und die Geschichte. Von der Zwiespältigkeit in Schellings Denken‘‘ (‘‘Apsolut i istorija: raskol u Šelingovim idejama‘‘). Članovi komisije koji su ocenjivali njegov rad bili su i Erih Rothaker i Oskar Beker, koji su bili i njegovi filozofski učitelji.

Nakon promocije 1954, Habermas je jedno vreme honorarno sarađivao sa novinama i časopisima, a 1956. postaje asistent Centra za kritičku teoriju pri Institutu za društvena istraživanja,[1] gde su mu mentori bili jedni od utemeljivača kritičke teorije društva - Maks Horkhajmer i Teodor Adorno. Tamo ostaje do 1959, baveći se uglavnom empirijskim istraživanjima društvenih pojava. Zbog sukoba ovih mentora oko njegove disertacije – Horkhajmer je imao neprihvatljive zahteve koji su se ticali izmene njegovog rada – kao i njegovo verovanje da je Frankfurtska škola postala ograničena političkim skepticizmom i omalovažavanjem moderne kulture - on je završio njegovu habilitaciju, za koju je dobio stipendiju od nemačke istraživačke zajednice, na političkim naukama na Univerzitetu u Marburgu pod okriljem marksiste Volfganga Abendrota. Naslov njegovog habilitacionog rada je glasio: ‘‘Strukturwandel der Öffentlichkeit; Untersuchungen zu einer Kategorie der Bürgerlichen Gesellschaft ‘‘(‘‘Strukturna transformacija javne sfere: istraga u kategoriji buržoaskog društva‘‘). To je detaljno praćenje socijalne istorije razvoja buržoaske javne sfere od njenog nastanka u XVIII veku u salonima, pa sve do njene promene nastale pod uticajem mas medija koji predstavljaju tvorevinu kapitalizma. 1961. godine postao je privatdozent (neko ko ima formalne kvalifikacije koje mu omogućavaju da samostalno podučava studente na univerzitetu) u Marburgu – i dobio je ponudu, koja je bila jako neobična za nemačko akademsko društvo u tom periodu – da postane vanredni profesor filozofije na Univerzitetu u Hajdelbergu (na podstrekivanje Hans – Džordž Gadamera i Karla Lowitha) 1962, koju je on prihvatio. Iste godine je prvi put privukao pažnju javnosti u Nemačkoj, nakon publikacije njegove habilitacije. 1964, sa velikom podrškom od strane Adorna, on se vraća u Frankfurt i preuzima mesto profesora sociologije i filozofije, koje je nekad pripadalo Horkhajmeru. Filozof Albert Velmer je bio njegov asistent u Frankfurtu u periodu od 1966. do 1970. godine.

Prihvatio je poziciju upravnika istraživačkih projekata Maks Plank Instituta za istraživanje životnih uslova naučno – tehničkog sveta u Štarnbergu (blizu Minhena) 1971, i radio je tamo do 1983, dve godine posle objavljivanja njegovog najpopularnijeg rada (magnum opusa): Teorija komunikativne akcije. 1984. izabran je za počasnog inostranog člana Američke akademije za umetnost i nauku.

Nakon toga, Habermas se vraća njegovoj katedri u Frankfurtu i mestu direktora na Institutu za društvena istraživanja. Od kada se povukao sa Frankfurtskog univerziteta (1993), nastavio je da objavljuje svoje radove. 1986. dobio je nagradu Gotfrida Vilhelm Lajbnica, koju dodeljuje Nemačka istraživačka fondacija, koja predstavlja najveće priznanje za istraživački rad u Nemačkoj. Takođe, on često drži predavanja i na Nortvestern Univerzitetu u Evanstonu, Iilinoisu i predaje na katedri ‘‘Teodora Hojsa‘‘ na Njujorškom univerzitetu ¨New school‘‘.

Objavio je veliki broj knjiga i članaka koji su većinom prevedeni na veće svetske jezike; držao je mnoštvo seminara i predavanja u većem broju zemalja; uređivao Suhrkampovu biblioteku i bio konsultativni urednik više časopisa.[1]

Habermas je dobio nagradu ¨Princ of Asturias Award¨ u društvenim naukama 2003. Jirgen je takođe 2004. dobio nagradu Kyoto Laureate u oblasti Umetnost i filozofija. Otputovao je u San Dijego i petog marta 2005, kao deo Univerziteta iz San Dijega na Kjoto simpozijumu, spremio je govor pod naslovom: Javna uloga religije u svetovnom kontekstu, u pogledu evolucije u razdvajanju crkve i države, koje je išlo od neutralnosti do sekularizma. 2005. godine je dobio Holbergovu internacionalnu komemorialnu nagradu (oko 520.000 dolara). 2007. bio je na sedmom mestu liste najcitiranijih autora u čovečanstvu (uključujući i u društvenim naukama) od strane The Times Higher Education Guide, ispred Maksa Vebera, a iza Irvinga Gofmana.

Učitelj i mentor
Habermas je čuveni mentor i učitelj. Među njegovim najistaknutijim studentima bio je filozof koji se bavio pragmatikom – Herbet Šnedelbah (teorije diskurska razlika i racionalnosti), politički sociolog Klaus Ofe (profesor škole u Berlinu), sociološki filozof Johan Arnason (profesor na La Trobe Univerzitetu i glavni urednik novina ¨Thesis Eleven¨), sociološki filozof Hans – Herbet Kogler (katedra na Univerzitetu u Severnoj Karolini), sociološki teoretičar Hans Joas (profesor na Univerzitetu Erfrut i Univerzitetu u Čikagu), teoretičar društvene evolucije Klaus Eder, sociološki filozof Aksl Honet (trenutni direktor Instituta za društvena istraživanja), etičar koji se bavio životnom sredinom Konard Ot, anarhističko – kapitalistički filozof Hans – Herman Hope, američki filozof Tomas MekKarti, jedan od stvaralaca pažljivog ispitivanja u društvenim istraživanjima Džeremi J. Šapiro, i nekadašnji srpski premijer Zoran Đinđić.

Teorija
Sociologija
Social Network Diagram (segment).svg
Kratak pregledIstorija
Teorije
PozitivizamAntipozitivizamFunkcionalizamTeorije konfliktaSrednji opsegMatematička sociologijaKritička teorijaSocijalni konstruktivizamStrukturalizamInterakcionizamOsnova i nadgradnja
Metodi
EmpirijskaKvantitativnaKvalitativnaIstorijskaRačunarskaEtnografijaEtnometodologijaAnaliza mreža
Podoblasti
KonfliktKriminologijaKulturnaRazvojnaDevijantnostDemografijaObrazovanjeEkonomskaŽivotna sredinaPorodicaFeminizamPolZdravljeIndustrijskaNejednakostZnanjePravoKnjiževnostMedicinskaVojnaOrganizacijskaPolitičkaRasa i etnički odnosiReligijaRuralnaNaukaDruštvene promeneDruštveni pokretSocijalna psihologijaStratifikacijaTehnologijaUrbana
Indeks
LjudiOrganizacijaČasopisiIndeksHronologija
pru
Habermas je konstruisao sveobuhvatni okvir za društvene teorije i filozofiju, na osnovu izvlačenja iz mnogobrojnih teorija koje su već neko vreme postojale:

Nemačka filozofija zasnovana na delima Imanuela Kanta, Vilhelma Diltaja, G. V. F. Hegela, Fridriha Šelinga, Hansa Džordž Gadamera i Edmund Huserla;
Marksizam: obe teorije Karla Marksa i kritička neomarksistička teorija Frankfurtske škole (Maks Horkhajmer, Teodor Adorno i Herbet Markuze);
Sociološke teorije Maksa Vebera, Emila Dirkema i Džordž Herbet Mida;
Lingvistička filozofija i teorije govornog akta Ludviga Vitgenštajna, J. L. Ostina, P. F. Stravsona, Stiven Tulmina i Džon Sirla;
Razvojna psihologija Žana Pijažea i Lorens Kolberg;
Američki pragmatizam Čarlsa Sandersa Pirsa i Džona Djuia;
Sociološke društvene sistemske teorije Talkota Parsonsa i Niklasa Lumana.
Neokantovske ideje.
Jirgen Hansen smatra da je njegov najveći doprinos to što je razvio koncpet teorije komunikativne akcije, koja se razilkuje od ideja racionalista, stavljajući racionalnost u struktruru međuljudske komunikacije, pre nego u struktruru kosmosa. Ova društvena teorija doprinosi ljudskoj emancipaciji kao cilju, dok istovremeno uključuje okvir univerzalističkog morala. Ovaj okvir počiva na tvrdnji koja se zove univerzalistički pragmatizam – gde svaki govorni akt ima inherentno telos (grčka reč za ¨smisao ¨) – cilj je postići uzajamno razumevanje, a ljudska bića imaju tu komunikacionu sposobnost koja može da dovede do njihovog međusobnog razumevanja. Habermas je izgradio ovaj okvir zahvaljujući filozofiji govornog akta Ludviga Vitgenštajna, J. L. Ostina i Džona Sirla, sociološke interakcionističke teorije Džordža Herberta Mida , teorije moralnog razvoja Žana Pijažea i Lorens Kolberg i etičkog diskursa njegovog učenika Karl Otoa sa frankfurtskog univerziteta.

Habermasov rad odjekivao je unutar Kantove misli, Prosvetiteljstva i demokratskog socijalizma tj. njegove faze potencijalne transformacije sveta u humanije i ravnopravnije društvo, kroz ostvarenje potencijalnog ljudskog razuma u delu etičkog diskursa. Habermas je tvrdio da je Prosvetiteljstvo nedovršen projekat, koji treba izmeniti i završiti, a ne obezvređivati. U ovome se njegovo mišljenje ne poklapa sa Frankfrutskom školom, kao ni sa postmodernističkom misli zbog prekomernog pesimizma, radikalizma i preuveličavanja.

U sociologiji, njegov najveći doprinos bio je razvoj sveobuhvatne teorije društvene evolucije i modernizma, fokusirane na razlici između komunikacione racionalnosti i racionalizacije s jedne strane, i strategijske/instrumentalne racionalnosti i racionalizacije sa druge strane. Ovo uključuje i kritiku sa komunikativne tačke gledišta na razlikama zasnovanoj teoriji društvenog sistema Niklasa Luhmana, učenika Talkota Parsonsa.

Njegova odbrana modernosti i ljudske zajednice bila je izvor inspiracije drugima, i smatra se najvećom filozofskom alternativom u odnosu na različite varijante poststrukturalizma. Takođe, on je ponudio jednu uticajnu analizu kasnog kapitalizma.

Habermas opaža racionalizaciju, humanizaciju i demokratizaciju društva u pojmu institucionalizacije potencijala za racionalnost koja je neodvojiva od sposobnosti za komuniciranje, dok je ta sposobnost jedinstvena za ljudsku vrstu. Habermas kaže da se sposobnost za komuniciranje kod ljudi razvijala kroz proces evolucije, ali u savremenom društvu je često potisnuta od strane nekih drugih društvenih oblasti, kao što su država, organizacija, tržište, odnosno, preovladava strateška/instrumentalna racionanost, tako da je ona potiskuje iz ¨živog sveta¨

Rekonstruktivna nauka
Habermas je upotrebio pojam ‚‘‘rekonstruktivna nauka‘‘ koji ima dva smisla: da postavi opštu društvenu teoriju između filozofije i društvene nauke, i obnovi sukob između ‘‘velikog teoretisanja‘‘ i ‘‘iskustvenog istraživanja‘‘. Model racionalne rekonstrukcije predstavlja glavnu nit istraživanja strukture svetova života (kultura, društvo i ličnost) i njihove funkcije (kulturna reprodukcija, društvena integracija i socijalizacija). U svrsi ovoga, dijalektička veza između simboličkog predstavljanja struktura podređenih svim svetovima života (unutrašnje veze) i materijalne reprodukcije društvenog sistema u njihovom kompleksu (spoljašnja veze između društvenog sistema i životne sredine) mora biti razmatrana. Ovaj model pronalazi primenu u teoriji socijalne evolucije, polazeći od rekonstrukcije neophodnih uslova za filogenetske društveno - kulturne životne forme (očovečavanja) sve do analize razvoja socijalnih tvorevina, koje Habermas razdvaja na primitivne, tradicionalne, moderne i savremene tvorevine. To delo predstavlja, primarno, pokušaj da se formuliše rekonstrukcija logičkog razvoja socijalnih tvorevina sumiranih od strane Habermasa kroz njegovo razlikovanje živog sveta od društvenog sistema (i, unutar njih, kroz racionalizaciju svetova života i rast u složenom društvenom sistemu). Sekundarno, ono nudi neka metodološka pojašnjenja ‘‘objašnjenja dinamike istorijskih procesa‘‘ , i delom o teoretskom smislu predloga teorije evolucije. Čak i da nemački sociolog smatra da naknadno prosuđivanje racionalne rekonstrukcije i modela sistema/životne sredine ne mogu da imaju kompletnu istoriografsku upotrebu, oni svakako deluje kao opšta tvrdnja u polemičkoj strukturi istorijskog objašnjenja.

Javna sfera
U delu ,,Strukturalna transformacija javne sfere‘‘ Habermas tvrdi da je pre XVIII veka, evropska kultura bila pod uticajem ‘‘reprezentativne‘‘ kulture, gde je jedna strana zahtevala da predstavljala sebe svojoj publici preko svojih nadmoćnih predmeta. Kao primer reprezentativne kulture, Jirgen navodi primer palate u Versaju Luja XIV, koja je trebalo da predstavlja moć Francuske i njenog kralja, izazivajući osećaj strahopoštovanja kod posetilaca. Habermas identifikuje reperezentativne kulture kao odgovarajući stadijum feudalnog razvoja, u skladu sa marksističkom teorijom, tvrdeći da je dolazeći kapitalistički stadijum razvoja društva označen pojavom javne sfere. U kulturi u kojoj je karakteristična pojava javne sfere, pojavljuje se javni prostor koji je van kontrole države, gde individue razmenjuju svoje poglede na svet i znanja. Prema njemu, razvoj novina, žurnalizma, čitalačkih klubova, masonskih loža, kafea u XVIII veku u Evropi, svaki na svoj način, obeležio je postepenu zamenu reprezentativne kulture sa javnom sferom. On je smatrao da je osnovna karakteristika javne sfere njena ‘‘kritička‘‘ pririoda. Za razliku od reprezentativne kulture gde je jedan deo bio aktivan, a drugi pasivan, kultura javne sfere je okarakterisana kao dijalog između individua, bilo putem razgovora, bilo putem razmene pogleda na svet preko štampanih medija. Habermas je spomenuo da se u Britanija kao najliberalnijoj zemlja u Evropi, kultura javne sfere pojavila oko 1700, a da se na ostatak kontinentalnog dela Evrope proširila sredinom XVIII veka. Po njemu, Francuska revolucija je velikim delom prouzrokovana kolapsom reperezentativne kulture i njenom zamenom od strane javne sfere. Obzirom da je Habermasova glavna briga u ovom delu bila da razotkrije šta smatra varljivom prirodom slobodnih institucija na Zapadu, njegova knjiga je imala veliki uticaj na istoriografiju Francuske revolucije.

Prema Habermasu, nekoliko faktora bi moglo da dovede do eventualnog propadanja javne sfere, uključujući tu i razvoj komercijalnih mas medija, koji su pretvorili kritičku publiku u pasivnu potrošačku publiku; i država blagostanja, koja je spojila državu sa društvom toliko prisno da je javna sfera nestala. Ona je takođe javnu sferu pretvorila pre u sferu gde individualni interesi osporavaju resurse države nego prostor za razvoj javne racionalne saglasnosti.

Njegovo najpoznatije delo do danas ‘‘Teorija komunikativne akcije‘‘ (1981), zasnovano je na adaptaciji ADL paradigme Talkota Parsonsa. U ovom delu, on je kritikovao proces modernizacije, koji je on video kao nefleksibilnu prisiljenu akciju vođenu od strane ekonomske i administrativne racionalizacije. On je istakao kako su naši svakodnevni životi prodrli u formalni sistem, uporedo sa razvojem države blagostanja, korporativnog kapitalizma i masovne potrošnje. Ovi pojačani trendovi racionalizuju javni život. Oduzimanje prava glasa građanima dešava se kada političke partije i interesne grupe postanu racionalizovane, a predstavljajuća demokratija zameni participativnu demokratiju. Kao posledica, granice između javnog i privatnog, društva i pojedinca, sistema i sveta života počinju da se gube. Demokratija ne može da se razvija tamo gde se o stvarima od javnog značaja ne diskutuje sa građanima. Idelana govorna situacija zahteva od učesnika da imaju iste mogućnosti govora, da budu društveno jednaki i da njihove reči ne budu protumačene kao ideologija ili da se napravi neka druga greška. U ovoj verziji, kao konsenzus istinite teorije, Habermas kaže da je istina ono što će biti dogovoreno u idealnoj govornoj situaciji.

On je izrazio optimizam što se tiče mogućnosti oživljavanja javne sfere. Jirgen vidi nadu u budućnosti gde reprezentativnu demokratiju, koja se oslanja na nacionalne države, zamenjuje deliberativna demokratija, koja se oslanja na politički organizam koji je zasnovan na jednakim pravima i obavezama svih građana. U takvom direktnom demokratsko – upravljačkom sistemu, aktivnost javnog mnjenja je neophodna za debate o stvarima od javnog značaja, kao i mehanizam koji će uticati na proces odlučivanja i donošenja odluka.

Nekoliko akademika je dalo različite kritike Habermasove misli u vezi javne sfere. Džon B. Tompson, profesor sociologije na Kembridžu, ukazao je na to da je Habermasova misao o javnoj sferi zastarela usled rasprostranjenja komunikacije preko masovnih medija. Majkl Šadson, sa Univerziteta iz Kalifornije, San Dijega, kaže da javno mnjenje, kao prostor čiste racionalne nezavisne debate, nikad nije postojao.

Habermas protiv postmodernizma
Habermas je stvorio jednu ranu kritiku u svom eseju ¨Modernost protiv postmodernosti‘‘ (1981) koja je dobila široko priznanje. U tom eseju Habermas postavlja pitanje, u svetlu grešaka iz dvadesetog veka, da li treba da se držimo namera prosvetiteljstva, nemoćnih kao što mogu biti, ili treba ceo proces modernosti okarakterisati kao izgubljen slučaj? On odbija da odustane od opcije racionalnog, naučnog razumevanja sveta života.

On ima nekoliko kritika postmodernizma:

Postmodernisti su nepouzdani, bilo da stvaraju neke ozbiljne teorije ili literaturu;
On smatra da su oni animirani normativnim osećajima, ali priroda ovih osećanja ostaje sakrivena čitaocu;
Habermas ih optužuje da totalizuju perspektivu koja ne razlikuje pojave i radnje koje se nalaze unutar modernog društva;
Jirgen tvrdi da oni ignorišu ono što on smatra najvažnijim – svakodnevni život i njegove radnje.
62731333 Prilog rekonstrukciji istorijskog materijalizma

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.