Cena: |
Stanje: | Polovan sa vidljivim znacima korišćenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje Organizovani transport: 133 din |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad-Petrovaradin, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1900 - 1949.
Jezik: Mađarski
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Tematika: Religija i duhovnost
Autor: Strani
Uredili: Bárdos Lajos, Kertész Gyula, Dr. Rajeczky Benjamin
Izdavač: Magyar Kórus, Budapest
Godina izdanja: 1937.
Povez: Tvrd
Format: 15 x 12 cm
Broj strana: 446
Stanje: Dobro - Veoma dobro (pečat i potpis na predlistu)
A Magyar Kórus énekeskönyve/Imádságokkal, gregorián korálisokkal, vegyeskarra írt latin misékkel, régi és újabb szerzők motettáival, magyar egyházi népénekekkel és kánonokkal a Szentlélek Isten nagyobb dicséretére valamint a katolikus ifjúság lelki épülésére
Előszó
Énekeskönyveinknek a szebb, magyarabb és egyházibb kórusmuzsika felé vezető útján a Szent vagy, Uram népénektár és a Harmónia Sacra vegyeskari gyűjtemény a legújabb lépés. Ne gondolja senki, hogy e két énekeskönyv végleges megoldás. Ellenkezőleg, csak elindítások, melyek azért látszanak reformnak, mert a múlt század folyamán oly mélypontra jutottunk, mintha teljesen kiveszett volna kórusainkról a művészi szépség és magyarság kívánata. A jövevény és németes dallamok és a kezdetleges énekkari írásmód annyira meghonosodtak, hogy eltávolításuk csak idők folytán következhetik be.
De ha a templomi szolgálat folytonosságára való tekintettel meg kellett is tartani egy sor ilyen jövevény-dallamot, annál nagyobb örömmel mutatjuk fel itt újra sok ősi, szép énekünket. E dallamok - a nevezetesebbeket a két püspök (Kisdi Benedek, 1651. és Szegedi Ferenc Lénárt, 1674.) neve jelzi - koruk java terméséhez tartoztak és az egész magyar nép énekeivé váltak. Ide, a nép közé szállt le a későbbi időkben is mindaz, ami valaha a nemzet életében maradandó volt.
A nép éneke, apáról fiúra szállva, századokon át mind nemesebb és csiszoltabb alakot nyert: az új népdalgyűjtés tökéletes szépségű magyar dallamokat talált a nép között s ezek a mi énekeskönyvünknek ékességei. (Pl. Gyászba borult Isten csillagvára, 60. sz.)
Egyházi zenénknek e mélyrenyúló és az ősi keletre ágazó népi gyökere mellett ott találunk egy másik gyökeret, mely hasonló mélységekbe nyúlik le, de tápláló nedveit nyugatról kapja: ez a katolikus egyház saját dallamvilága, a gregorián ének.
Népének ez is, - kezdetben az ókeresztény gyülekezetek zsoltára, amit azonban később a középkor minden művelt népe vetélkedve gazdagított: görög és bizánci muzsika, kisázsiai és afrikai dallamok, itáliai himnuszok, francia és német kolostorok, költők, tudósok, fejedelmek énekei olvadtak benne egybe. Ebből a hatalmas együttesből nem hiányzik a magyar hang sem; - hogy csak a legismertebbet említsük: Pázmány Péter himnusza (ó dicsőséges, ó ékességes, 170. sz.), amely belejutott az egyetemes egyház énekei közé.
Tartalom
A Harmonia Sacra munkatársainak névsora 5
Elöljáró beszéd (Az első énekórára) 7
Az imádságok tartalomjegyzéke 10
Imádságok 11
Az egyházi éneklés aranyszabályai 64
Énekek
Miseénekek 66
Az egyházi évre 98
Az Oltáriszentségről 174
Jézusról 209
Mária-énekek 226
A szentekről 286
Gyászmisére 305
Különböző alkalmakra 322
Gregorián énekek 338
Négyszólamú latin mise 370
Requiem 383
Motetták 402
Tartalomjegyzék
Az énekek jegyzéke alkalmazhatóságuk szerint 435
Betűrendes énekmutató 444