Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2017.
Autor: Domaći
Oblast: Istorija umetnosti
Jezik: Srpski
Srpska pravoslavna crkva Sv. Nikole u Novom Bečeju / Vesna Majstorović, Spomenka Urošević, Dragan Rauški
Novi Bečej 2017. Tvrd povez, tekst uporedo na srpskom i engleskom jeziku, bogato ilustrovano, format 27 cm, 111 strana.
Knjiga je, bukvalno, kao nova.
Autori monografske studije Srpska pravoslavna crkva Sv. Nikole u Novom Bečeju su: Vesna Majstorović, istoričar umetnosti – konzervator, Spomenka Urošević, arhitekta – konzervator, kao i Dragan Rauški, građevinski inženjer, zaposlen u Opštini Novi Bečej. Recenzent je dr Bogdan Janjušević, istoričar umetnosti iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Novog Sada.
Osnovni tekst u knjizi je podelјen u tri zasebna segmenta i svaki je napisan od strane jednog od autora. Prvi segment autorke Vesne Majstorović ima nekoliko poglavlјa. Na samom početku pored Uvodne reči, Uvodno poglavlјe nosi naziv Kratka istorija nastanka i urbanističkog razvoja Novog Bečeja. Ovde je u kratkim crtama predstavlјen razvoj Novog Bečeja od prvih lјudskih naseobina pa sve do 20. veka. U drugom poglavlјu Prostorna kulturno-istorijska celina centar Novog Bečeja, urađen je osvrt na arhitektonsko nasleđe grada koje danas čini zaštićeno istorijsko jezgro. Poseban kuriozitet u ovom tekstu, čini navođenje podataka o zdanjima koja su nekada predstavlјala važan deo istorijske celine, a koja danas na žalost više ne postoje.
U narednim poglavlјima Srpska pravoslavna crkva Svetog Nikole i Arhitektonsko – stislske karakteristike hrama, dat je iscrpaan istorijat kao i opis i analiza stilskih karakteristika zdanja uklјučujući eksterijer i enterijer sa svim umetničkim delima koja se nalaze unutar crkve. Navedeno istraživanje je potkreplјeno svim raspoloživim izvorima koja nam na kraju i otkrivaju da je autor ikona na ikonostasu Stefan Gavrilović, a ne kako je navedeno u crkvenom letopisu, Jeftimije Popović. Posebno poglavlјe posvećeno je zgradama u okruženju porte.
Drugi segment studije, autorke Spomenke Urošević, opisuje stanje hrama pre obnove i radove na obnovi koji su započeti 2009. godine. U detalјnim navodima o izvedenim radovima na kraju se navodi da su oni završeni krajem 2011. godine.
Treći segment studije nosi naziv Novobečejska zbirka ikona i crkvenih predmeta iz Spc Sv. Nikole i potpisuje ga Dragan Rauški. Ovde su predstavlјene veoma vredne ikone i bogoslužbeni predmeti koji se čuvaju u crkvi. Najveću vrednost ove zbirke čine zaštićene ikone i delovi crkvenog mobilijara koji je premešten iz starijeg hrama na obali Tise, iz crkve Uspenja Bogorodice, poznatije pod nazivom kapela Manastir. Autor čitaoca dalјe upućuje na potrebu da se ikone i umetnički predmeti podvrgnu konzervatorsko-restauratorskom tretmanu i javno izlože čime bi u znatnoj meri bila obogaćena ponuda kulturno-istorijskog nasleđa Novog Bečeja i cele Opštine.
Na kraju studije nalaze se tekstualni prilozi o slikarima Pavlu Simiću i Stefanu Gavriloviću kao i Katalog ikona i predmeta primenjene umetnsoti koje se čuvaju u crkvi Svetog Nikole u Novom Bečeju.