Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) |
Grad: |
Kragujevac, Kragujevac-Stari Grad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1989
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Autor: Milovan Vitezović
Izdavač: Prosveta
Broj strana: 112
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 18cm
Šešir profesora Koste Vujića“ humoristički je roman koji prati život legendarnog profesora nemačkog jezika Koste Vujića i događaje koji su obeležili njegovu poslednju godinu radnog veka kao profesoru i razrednom starešini jednog izuzetnog razreda. Roman je objavljen 1983. godine, a nagrađen je nagradom Politikinog zabavnika te iste godine. Sastoji se iz sedam poglavlja, a iako svako poglavlje priča samo svoju priču, zajedno su povezane u jednu celinu.
Radnja romana je smeštena je u Beograd, 1886. godine. Osim profesora Koste Vujića, u delu se javljaju mnogobrojni likovi: profesorove kolege, ali i učenici koji su uticali na tok radnje romana. Neki od njih su Jovan Cvijić, Mihailo Petrović, Jaša Prodanović i Milorad Mitrović.
Kosta Vujić je bio profesor nemačkog jezika u Prvoj muškoj gimnaziji, a njegovi maturanti su kasnije postali veliki naučnici, ali i još veći ljudi te su stavili veliki istorijski i naučni pečat u svetu.
Sam Kosta je bio pažljiv, tačan, originalan u ponašanju, odevanju i ishrani te konzican u izražavanju i pisanju. Iako je u početku bio strog prema učenicima, kasnije postaje blag i blizak s njima. Zbližio se sa učenicima do te mere da se poistovećivao sa njima.
Kosta Vujić je bio pomalo na svoju ruku i nije uvek poštovao pravila pa je često bio kažnjavan i premeštan. Đaci su ga obožavali, a nakon smrti je ostao upamćen po šeširu s kojim bi se nestašni đaci zabavljali na njegovim časovima.
Knjiga je pristojno očuvana, izuzev što je predlist cepnut.