Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1990
Autor: Domaći
Oblast: Muzika
Jezik: Srpski
Autor - osoba Kovač, Boris, 1955- = Kovač, Boris, 1955-
Naslov Novi ritual : jedno poetičko mišljenje (nove) muzike / Boris Kovač ; [fotografija Jovan Milinov-Toba, Aleksandar Konjikušić]
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1990
Izdavanje i proizvodnja Niš : SKC [Studentski kulturni centar] : Naisus records, 1990 (Zemun : Kum)
Fizički opis 101 str. : ilustr. ; 20 cm
Drugi autori - osoba Marko, Vladimir, 1961- (autor dodatnog teksta)
Marko, Vladimir, 1961- (autor dodatnog teksta)
Milinov, Jovan, 1957- (fotograf)
Milinov, Jovan, 1957- (fotograf)
Konjikušić, Aleksandar (fotograf)
Kulenović, Vuk, 1946-2017 (recenzent)
Kulenović, Vuk, 1946-2017 (recenzent)
Zbirka Edicija „Šum“
(Broš.)
Napomene Tiraž 1000
Slika autora i beleška o autoru na presavitku korica.
Predgovor / Vladimir Marko: str. 5-9.
Iz recenzije / Vuk Kulenović: str. 99-100.
Autorovi važniji projekti: str. 101.
Predmetne odrednice Muzika
Nedostaje naslovni list, inače veoma dobro očuvano.
Boris Kovač je kompozitor, instrumentalista i multimedijalni umetnik koji piše muziku za kamerne sastave koje obično sam uvežbava i void, a mnogi od njegovih projekata rađeni su za pozorište i film. Predvodio je sastav Ritual Nova, LaDaABa orchest, orkestar La Campanella, Kamerni muzički teatar Ogledalo, Akademiju lepih veština i vodio nekoliko radionica. Izvodio je svoje kompozicije na preko 500 koncerata i oko 250 festivala nove muzike, world music i savremenog pozorišta u oko 30 zemalja. Njegovi albumi su se pet puta nalazili na listi deset najboljih albuma u izboru panela Radio DJeva Evropske radiodifuzne unije (WMCE), a časopis Songlines je uvrstio Poslednji balkanski tango među „50 najznačajnijih albuma“ svih vremena.
Boris Kovač, danas sa ovih prostora verovatno najpoznatije i na stranim top listama najzastupljenije ime takozvane world music scene, osnovao je ansambl Ritual nova još 1982. godine, ali prvi album, takođe nazvan Ritual Nova, izašao je za Symposion rec tek 1986. godine. U skladu sa naslovom albuma od samog početka, a i dobrim tokom devedesetih, Boris Kovač je svoju muziku okarakterisao kao „novu pagansku muziku“. „Tumačeći mitsku prirodu muzike dolazim do centralne teme ovog poetičkog, perspektivističkog traktata o novoj muzici. Tek umetnički projekat koji sam (ne bez razloga) nazvao Novi ritual pravi je razlog postojanja ovog teksta kome nije stalo do bezinteresnog estetičkog preludiranja na temu: da li estetika mita ili estetika koda? Tu temu u svoj njenoj širini treba ostaviti dokonim estetičarima... Dakle, zašto novi ritual?“ Ovo pitanje otvara poglavlje pod nazivom Novi ritual iz istoimene knjige Borisa Kovača (Izdanje SKC Niš i Naisus Recordsa, 1990) u kojoj je izložio svoje poglede i odgovore na pitanje „zašto nova ritualna muzika“, a tu između ostaloga kaže i sledeće:
„Zvuči kao: novi primitivizam, retrogradno, romantično, naturalistički itd... Ipak, podsetimo se. Prvobitna funkcija muzike je bila ritualna. Kao takva, ona je imala jaku ontološku osnovu – bila je utkana u svetovni i religiozni život i u njima imala važnu ulogu. Pripisivana su joj nadnaravna svojstva jer je čoveka dovodila (uz ples) u ekstatično stanje nadilaženja profane stvarnosti. To je bio i način komunikacije između ljudi (u okviru plemena kao veoma koherentne zajednice) i način komuniciranja sa bogovima i duhovima. Nikad kasnije muzika nije imala tako važnu društvenu ulogu, bila toliko uticajna na čovekov duševno-duhovni život. Ta metafizička, ontološka zasnovanost ritualne muzike je najhitniji razlog zarad kojeg ovu temu potežemo iz jednog drugog vremena i što u mogućoj novoj ritualnosti vidim put do revitalizacije moderne muzike (pa i umetnosti). Jer razvoj (posebno zapadne) muzike tekao je upravo u smeru udaljavanja od rituala, {to je plod njene prirodne težnje ka emancipaciji u `čistu umetnost` – autonomnu od društvenih, religioznih, filosofskih funkcija. Takođe, sa muzikom se dešava isto što i sa ostalim ljudskim delatnostima – one se specijalizacijom izdvajaju i udaljavaju jedna od druge. Tako muzika sve više gubi vezu sa plesom, slikom, gestom, pričom, tj. mitom, koju je imala kao izvorno ritualna.“
MG P13 (NL)