Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 1998
ISBN: 86-7352-031-2
Autor: Domaći
Oblast: Rudarstvo
Jezik: Srpski
Autor - osoba Ilić, Miloje, 1938- = Ilić, Miloje, 1938-
Naslov Juvelirske mineralne sirovine i njihova nalazišta u Srbiji = Gem raw materials and their occurence in Serbia / Miloje Ilić ; [prevod Višnja Vukčević]
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski, engleski
Godina 1998
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Rudarsko-geološki fakultet, 1998 (Beograd : Goragraf)
Fizički opis 139 str., 6 str. s tablama : ilustr. ; 25 cm
Drugi autori - osoba Vukčević, Višnja = Vukčević, Višnja
(broš.)
Napomene Tekst na srp. i engl. jeziku
Tiraž 500
Bibliografija: str. 133-136.
Predmetne odrednice Mineralne sirovine, juvelirske – Srbija
UVOD
„U svim vekovima, na najnižem i najvišem stupnju civilizacije, čovek je voleo da se kiti i ukrašava, Jer ima urođenu sklonost ka lepim. Iskustvo stečeno kroz vekove pokazalo je, da se najlepši i najpostojaniji predmeti za nakite nalaze među tvorevinama mineralnog carstva“ – Sava Urošević, 1925.
Arheološki podaci pokazuju da su ljudi još u dalekoj preistoriji (u paleolitu) prikupljali kamenje koje se odlikovalo lepom bojom i sjajnošću: raznobojni šljunak, kvare i druge plemenite minerale i stene. Naši daleki preci imali su, dakle, razvijen ukus za lepotu, pa su prikupljeno kamenje koristili kao primitivan nakit: ono je bušeno i nizano u vidu ogrlica i privezaka (koji su nošeni oko vrata) ili kao amajlije.
Plemeniti minerali i stene u prvo vreme su korišćeni u svom prirodnom stanju (sirovi), a kasnije je vršena njihova primitivna obrada vlažnim peskom, radi zaobljavanja i uglačavanja (tadašnja primena nije iziskivala promenu njihove forme). Takvom obradom isticani su samo površinska boja i sjajnost kamena, a unutrašnja igra svetlosti kamena ostajala je potpuno skrivena.
Unutrašnja igra svetlosti kamena otkrivena je tek u XV veku, kada je započeta poliedarska obrada (fasetiranje) dijamanta u vidu rozete, ali je do punog izražaja došla tek u XVII veku, kada je počela da se primenjuje brilijantska obrada dijamanata.
Generalno posmatrano, sa razvojem civilizacije, upotrebljavan je sve veći broj minerala i stena (a i drugih plemenitih materijala, kao što su: biseri, korali, ćilibar, slonovača) za izradu nakita, njihova obrada je bivala sve složenija i savršenija, a juvelirski obrađeno kamenje (drago kamenje) korišćeno je za izradu sve raznovrsnijeg nakita: prstenja, narukvica, ogrlica, privezaka, medaljona, broševa, minđuša, dijadema...
U ovoj monografiji dat je sažet prikaz današnjeg stepena proučenosti juvelirskih mineralnih sirovina (juvelirskog kamena ili plemenitih minerala i stena) u svetu: njihovih vrsta i varijeteta, njihovih najznačajnijih fizičkih osobina i njihove obrade, sa posebnim osvrtom na juvelirske mineralne sirovine Srbije.
MG142 (NS)