Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Šabac, Šabac |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1977
Oblast: Arhitektura
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
SV 27
64043) BG METRO izvod iz studije tehničko ekonomske podobnosti
Studija tehničko ekonomske podobnosti brzog javnog gradskog saobraćaja u Beogradu : planerske postavke 2000 godine : tehničko ekonomske postavke 2000 godine
Izdavač : Direkcija za izgradnju i rekonstrukciju Beograda 1977
Iskustva i pouke iz dosadašnjeg razvoja nedvosmisleno ukazuju da se skladni urbanistički odnosi ne mogu obezbediti bez rešenja saobraćajnih problema i da se savremeni saobraćajni problemi ne mogu uspešno rešiti bez dobro organizovanog sistema javnog putničkog prevoza.
Na ovim opšte-priznatim činjenicama zasnovan je zaključak stručnih i društveno-političkih organa grada da je neophodno da se, na postavkama Generalnog urbanističkog plana za Beograd 2000. godine, prouče potrebe i predlože efikasna rešenja za javni gradski saobraćaj.
U odluci Skupštine grada Beograda od 23. marta 1972. godine (Sl. list Bgd. 17/72) kao neodložna pripremna mera za sprovođenje Generalnog urbanističkog plana istaknuta je obaveza da se izradi studija o razvoju javnog saobraćaja u Beogradu sa metroom kao glavnim sredstvom brzog i masovnog prevoza ljudi u gradu, pri čemu će se dobiti odgovori u pogledu izbora sistema, tehnologije i ekonomije, konačnih trasa i mesta stanica, kao i drugih elemenata datih Generalnim planom. Ovaj odgovoran zadatak poveren je Direkciji za izgradnju i rekonstrukciju Beograda koja je, krajem 1972. god. i početkom 1973. god, formirala Sektor za metro i podzemne radove .Na taj način su stvoreni polazni uslovi za rad na Studiji tehničko-ekonomske podobnosti brzog javnog gradskog saobraćaja u Beogradu. Rad na Studiji organizovan je po programu koji se sastoji iz tri osnovne faze:
I faza obuhvata analize planerskih i fizičko-prostornih elemenata iz kojih se sagledavaju potrebe u saobraćaju, formulišu programski uslovi za sistem javnog putničkog prevoza, razvijaju i valorizuju planerski modeli. Konačan produkt ove faze Studije predstavlja predlog optimalnog sistema javnog gradskog saobraćaja za Beograd 2000. godine.
lI faza obuhvata urbanističko-tehničku razradu sa ciljem da se bliže definišu fizički okviri predloženog rešenja, dobije uvid u ekonomske pokazatelje i iz upoređenja dobiti i troškova predloži plan razvoja sistema javnog gradskog saobraćaja po etapama.
III faza obuhvata izradu detaljnih urbanističkih i idejnih inženjerskih rešenja za I etapu sa odaovarajućim uslovima za građenje i opremu što treba da otvori konkretne poslove na projektovanju i neposrednoj pripremi za realizaciju.
Završtetkom I faze (avgusta 1976. god.) i II faze Studije (septembra 1977. god.) stvorena je stručna podloga za samoupravno odlučivanje o jednom vitalnom gradskom problemu. Treba istaći da su postavke o etapnoj izgradnji metroa primenjene u nedavno usvojenom Programu prostornog razvoja Beograda u periodu 1976-1985. god. Predsedništvo Gradske skupštine informisano je o rezultatima i zaključcima istraživanja kako tokom izrade tako i po kompletiranju pojedinih faza Studije. Dalji rad na Studiji (III faza) i praktične akcije u razrešenju aktuelnih problema u saobraćaju zavisiće od odluke građana Beograda i njihovih samoupravnih organa.
Beograd januar 1977. god.
mek povez, format 30 x 27 cm , 21 strana +4 presavijena lista sa ilustracijama : fotografije ;