Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Čurug, Žabalj |
Godina izdanja: 2007
ISBN: 978-86-395-0534-9
Autor: Domaći
Oblast: Energetika
Jezik: Srpski
Aktivni Solarni sistemi - Primena Vesna Kosorić *6726*01-2023
Aktivni solarni sistemi - Primena u materijalizaciji omotača energetski efikasnih zgrada
Vesna Kosorić autor
Izdavač: Građevinska knjiga 2007.g ISBN 978-86-395-0534-9
Tvrd povez,latinica,350 strana,ilustrovana, format: 24,5 x 18,5 cm, težina 1160.grama
stanje: nekorištena
Aktivni solarni sistemi
Aktivni solarni sistemi propagiraju ideju da savremeni omotači zgrada treba da budu usmereni na ostvarivanje energetske efikasnosti. Od načina materijalizacije omotača zgrade zavise energetske performanse omotača kao i mogucnosti korišćenja obnovljivih izvora energije, odnosno sunčeve energije, i u tom smislu danas su prisutna razlicita tehnička rešenja.
Knjiga mr Vesne Kosorić, dipl.inž.arh., popunjava jedan nedovoljno obrađen prostor u domaćoj stručnoj literaturi o primeni aktivnih solarnih sistema u materijalizaciji arhitektonskih objekata, a to je uloga fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije (solarnih kolektora) u materijalizaciji omotača energetski efikasnih zgrada i sa tog aspekta klasifikovanje tipova krovnih i fasadnih fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije i tehnika njihove materijalizacije.
Potreba za ovakvom analizom postoji s obzirom da su savremeni koncepti projektovanja i izvođenja omotača zgrada usmereni na ostvarivanje energetske efikasnosti. Primenom
fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije ostvaruju se energetski dobici konverzijom sunčeve energije u električnu, odnosno toplotnu energiju i time smanjuje potrošnja konvencionalnih energenata, što u cilju formiranja ekološki zdrave sredine, postaje zahtev u savremenoj arhitektonskoj praksi.
U monografiji je umesto termina solarni kolektori, korišćen termin toplotni prijemnici sunčeve energije.
Kako se navodi u predgovoru monografije, alarmantna ugroženost zdravlja ljudi uzrokovana je uticajima koji postoje u zgradama koje je sam čovek stvorio. Savremeni čovek provodi 70 do 90% vremena (Von Rosen Bladt) u zatvorenom prostoru. Imajući u vidu ovaj podatak, može se reći da je čovek u velikoj meri izolovan od potencijalnih negativnih uticaja spoljašnje sredine i da je neuporedivo više izložen dejstvu mikroklime zatvorenog boravišnog prostora. Zbog toga je u svakoj fazi projektovanja potrebno razmišljati o kvalitetu življenja u zgradama i energiji koju zgrada troši u cilju postizanja konfora.
Predmet monografije je proučavanje primene fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije u materijalizaciji omotača zgrada u cilju postizanja energetske efikasnosti korišćenjem sunčeve energije. U tom kontekstu se sagledavaju mogućnosti projektovanja i parametri od uticaja na efikasnost njihove primene. Razmatraju se karakteristike fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije i daju njihove klasifikacije i tehnička rešenja materijalizacije zgrada sa ovim sistemima. Analiziraju se karakteristike sunčevog zračenja, karakteristike same zgrade i karakteristike samih aktivnih solarnih sistema kao parametri koji utiču na efikasnost i optimalnost primene fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije u materijalizaciji omotača zgrade.
Monografija se sastoji iz pet celina.
- U prvoj celini dat je prikaz mogućnosti korišćenja sunčeve energije u cilju uvećanja energetske efikasnosti zgrada kroz sažeto predstavljanje aktivnih sistema. Ona sadrži i kratak pregled istorijskog razvoja solarne arhitekture. Takođe, u ovoj celini se navode i osnovne karakteristike sunčevog zračenja i parametri od uticaja na iskorišćenje sunčeve energije.
-U drugoj celini detaljno je opisana primena fotonaponskih sistema u materijalizaciji omotača zgrada , dok se u trećoj celini detaljno opisuju toplotni prijemnici sunčeve energije. Poseban akcenat je stavljen na prikaz oblikovnih karakteristika i vizuelnih efekata koji se pomoću ovih sistema mogu postići u materijalizaciji fasada i krovova, kao i na njegove energetske karakteristike. Navedene su osnovne karakteristike fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije kao elementa koji se koriste u materijalizaciji omotača zgrada, opisana je njihova funkcija, data je klasifikacija fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije i opisan energetski aspekt i ekonomska isplativost njihove primene. Takođe, istaknuti su faktori od uticaja na mogućnost primene i performanse fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije u materijalizaciji omotača.
-U četvrtoj ceilni razmatraju se metode proračuna, simulacija i optimizacija energetskih performansi omotača sa fotonaponskih sistemima i toplotnim prijemnicima sunčeve energije.
Na kraju, u zaknjučku se navode značajni parametri budućeg razvoja i dalje viđenje koristi i značaja primene fotonaponskih sistema i toplotnih prijemnika sunčeve energije.
Recenzenti monografije, prof.dr.Aleksandra Krstić, prof.dr.Tomislav Pavlović, i prof.dr.Jasmina Radosavljević ocenili su rad kao odlično naučno delo i istovremeno kao izvrsan priručnik za projektovanje, jer se projektantsko poznavanje arhitektonskih detalja vezanih za solarne kolektore mora proširiti, u korak sa napretkom tehnologije.