Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Beograd-Mirijevo, Beograd-Zvezdara |
Godina : 1981.
Detaljno stanje: Odlično
RAZGLEDNICA BEOGRAD – TERAZIJE HOTEL MOSKVA
Terazije početkom XX veka
Edicija: Beograd
Deo grada: Terazije
Materijal izrade: karton
Boja: Crno-bela
Država nastanka: Jugoslavija
Država reprinta: Srbija
Grad nastanka: Beograd
Arhiv: Editions Francophiles
Reprint: Informativno zabavna publikacijaTuristička
Autorska radionica: Branibor Debeljković
Dimenzija: Visina: 9 cm, Širina: 14 cm
Opis: Razglednica na kartonu, standardiziranog formata poštanske dopisnice. Fotografija reproducirana štamparskom tehnikom.
Tehnika izrade: print
Detaljno stanje: Odlično
Opis: Razglednica nije slata, na poleđini štampano:
Izdanje: Publikacija Narodne biblioteke Srbije. Beograda
Opis: Motiv razglednica je snimljena oko 1934.. Na snimku je deo Terazija, deo ulice sa hotelom Moskva.
Istorija: Trg Terazije obuhvata područje od Sremske do ulice Kralja Milana.
Najpoznatiji je beogradski trg. Počeo je da se formira u prvoj polovini 19. veka; četrdesetih godina knez Miloš Obrenović naredio je da se srpske zanatlije, naročito kovači i kazandžije, isele iz varoši u šancu, gde su bili izmešani sa turskim življem, i da svoje kuće i radnje podignu na mestu današnjih Terazija.
O postanku imena Terazije istoričar i književnik Milan Đ. Milićević zabeležio je: `Uvodeći vodu u varoš Beograd, Turci su duž onoga đeriza (zidanog vodovoda), koji uzima vodu iz mokroluških izvora, na izvesnim daljinama zidali kule, na koje su vodovodnim cevima izvodili vodu da bi ona dobila viši skok za svoj dalji tok`. Jedna od takvih kula bila je postavljena na mestu gde je sada Terazijska česma. Pošto su Turci te kule zvali terazije za vodu, ovaj trg je dobio naziv Terazije.
Krajem 19. i u prvoj polovini 20. veka Terazije je centar društvenog života Beograda; Najpoznatiji hoteli, kafane i trgovinske radnje bili su smešteni ovde. Na ovoj strani Terazija, između dva rata, nalazili su se kafana i bioskop `Takovo`. I danas je na Terazijama hotel `Moskva`, sagrađen 1906. u stilu secesije.
Godine 1936, na temeljima starog, sagrađen je novi hotel `Balkan`. Na mestu male kafane `Albanija` podignuta je 1938. istoimena palata. Pred Drugi svetski rat dovršena je zgrada u kojoj je danas Pozorište na Terazijama, a gde se nekada nalazila čuvena `Šiškova kafana`. Svoj definitivni oblik Terazije su dobile prilikom poslednje rekonstrukcije 1947. godine, kada su uklonjeni skverovi, fontana i tramvajske šine. U znak sećanja na petoricu rodoljuba koje su nemački fašisti obesili na Terazijama 17. avgusta 1941. godine, na uglu Trga Nikole Pašića i Terazija podignut je spomenik 1983.