Cena: |
Stanje: | Polovan sa vidljivim znacima korišćenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1977
Oblast: Joga
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Mestimično podvlačeno grafitnom olovkom, može se izbrisati.
Autor - osoba Lizebet, Andre van
Naslov Učim jogu / André van Lysebeth ; [prevele Željka Boić, Marina Bonačić]
Vrsta građe knjiga
Jezik hrvatski
Godina [1977]
Izdavanje i proizvodnja Zagreb : Naprijed : Sportska tribina, [1977]
Fizički opis 286 str. : ilustr. ; 21 cm
Drugi autori - osoba Boić, Željka
Bonačić, Marina
Napomene Prevod dela: J`apprends le yoga.
PREDGOVOR
U vremenu u kojem živimo kulture i kulturne tradicije sve više i svestranije međusobno komuniciraju. Geografske, historijske i različite druge razlike postaju, usprkos svemu, sve manja prepreka da se spomenuta komunikacija ostvaruje.
JOGA, koja je do jučer za naša shvaćanja bila dio jednog egzotičnog folklora, koju smo zamišljali obično kao neku metafizičko-religioznu disciplinu ili fakirsko- -orijentalnu vještinu, danas sve više postaje dijelom svjetske kulture. О njoj se pišu znanstvene rasprave, objavljuju se svakodnevno knjige i priručnici, osnivaju posebni instituti u kojima se obučavaju jogičke vještine ili, bolje rečeno, prenose iskustva joge. Ta drevna indijska praksa, tijesno vezana uz filozofska predanja velikih civilizacija Istoka, zapljusnula je, posebno posljednjih dvadesetak godina, Evropu (najprije Englesku) i Ameriku, a možemo reći i ostali svijet.
André Van Lysebeth (Andre Van Lizbet) je jedan od najboljih – ako ne i najbolji – poznavalac joge u Evropi. Živi u Belgiji, gdje izdaje vrlo cijenjenu „REVIJU JOGA“ (Revue Yoga, Bruxelles 5, chaussée de Vleurgat 286, Belgique). Orijentiran je više praktički (ne prakticistički), negoli teorijsko-filozofski, premda njegova djela i časopis pružaju i adekvatna teorijska objašnjenja gdje je god to potrebno. Tri knjige Van Lysebetha postigle su veoma zapažen uspjeh: „UČIM JOGU“ koja izlazi u našem prijevodu (J’apprends le Yoga), „USAVRŠAVAM JOGU“ (Je perfectionne mon Yoga) i „DINAMIKA DISANJA“ (Paranajama – La dynamique du Souffle). Njegovo prvo djelo doživjelo je do sada na desetine izdanja i prevedeno na većinu svjetskih jezika.
Među različitim orijentacijama i „školama“ joge, od kojih neke imaju vrlo naglašen religijski i trahscendentni karakter, André Van Lysebeth se opredijelio za takozvanu „HATA JOGU“, koju bismo, govoreći našom terminologijom, mogli označiti kao potpuno svjetovnu, upućenu na čovjeka i lišenu mistično-religijskih taloga. Prednost knjiga ovog autora u odnosu na prilično veliku proizvodnju djela ove vrste u svijetu je u tome što on umije „prevesti“ na „jezik“ blizak i dostupan čovjeku evropskih kulturnih tradicija iskustva, pojmove i praksu HATA JOGE, a da pri tome ne iznevjeri izvorni smisao ove discipline niti nas pak optereti nama nepristupačnim razmatranjima. Nakon što opiše, vrlo koncizno, svaki pojedini položaj („asanu“) i fotografski ga ilustrira na najprimjereniji način, Van Lysebeth objašnjava medicinsko-biološku djelotvornost odgovarajuće poze u odnosu na čovjekovu konstituciju. Tu valja odmah istaći da su se rezultati koje daje prakticiranje HATA JOGE pokazali, svugdje u svijetu, izvanredni: umjesto da se npr. s mukom odričemo, za stolom, najslađih zalogaja i stalno mislimo kako sačuvati „liniju“, pojedine „vježbe“ djeluju neposredno na metabolizam i reguliraju razmjenu materija na takav način da spontano zadržavamo svoju težinu; intenziviranje krvotoka i veće apsorpcije kisika zaustavlja proces skleroze, djeluje povoljno na probavu i druge bitne funkcije; pojedine „asane“ imaju blagotvoran utjecaj na sprečavanje ćelavljenja, na aktiviranje potencije, na poboljšanje sna; redovito prakticiranje potiče koncentraciju, rezultira temeljitom „relaksacijom“, odmara organizam (posebno „živce“), harmonizira ličnost. Tako se, kao i u hinduskoj filozofiji, izmiruju subjekt i objekt, tj. prevladava se dualizam čovjeka i svijeta.
HATA JOGU može prakticirati svatko, neovisno od dobi i starosti: kao i npr. hodanje, tu svaka osoba nađe svoj tempo. Naše predodžbe о natjecanju (tko će „prije“ ili „više“) i samjerljivosti vježbačkog podviga ovdje ne igraju nikakvu ulogu: važno je koju smo snagu koncentracije postigli, koliko smo se duboko „opustili“ („relaksirali“), kako je naš odnos prema životu humaniziran, u kojoj mjeri su koordinirani i sjedinjeni zahtjevi onog što mi po tradiciji dijelimo na „duh“ i „tijelo“, a što je sve u cjelini naše ličnosti ...
Na sva ta pitanja ova izuzetna knjiga nudi odgovore. Danas u svijetu, aktivni i hiperaktivni („prenapeti“, „Uberšpanani“ i kako se sve to ne kaže!) ljudi različitih struka i orijentacije traže načine kako da se dovedu u sklad sa samim sobom i s onim što ih okružuje, što ih nagoni da žive kako žive. Mnogima se u tome pogledu HATA JOGA učinila spasonosnim rješenjem (spomenimo npr. međusobno tako različite ljude kao što su Jehudi Menjuhin, Boby Fischer, Pablo Casals ili Picasso koji doživješe duboku starost, pa Einstein, naravno Nehru i Gandi, Ben Gurion i toliko drugi).
Ova knjiga može pomoći i našem čovjeku: da bolje radi i da ugodnije živi, da se oslobodi tolikih nepotrebnih teškoća i u radu i, općenito, u životu.
REDAKCIJA
SADRŽAJ
Strana
Predgovor 5
Uvodna riječ 9
Moderan čovjek i yoga 13
Duh hatha-yoge 19
Disati znači živjeti 23
Kompletno yogijsko disanje 33
Zbogom prehlade 45
Dhauti jezika 47
OM 49
Relaksacija 55
Relaksacija: (nastavak) – uvjeti koji joj prethode 63
Produbimo relaksaciju 67
Osvješćenje 75
Tajna gipkosti 81
Na što se koncentrirati za vrijeme asana 85
Kojim redom prakticirati položaje? 89
Asane 97
Sarvangasana 103
Halasana, plug 125
Matsysana, položaj ribe 137
Pashchimotanasana, štipaljka 147
Bhujangasana, kobra 161
Shalabâsana, skakavac 175
Dhanurasana, luk 187
Ardha-matsyendrâsana 197
Shirshâsana i kapalâsana 209
Uddiyana bandha 239
Usavršite asane 251
Suryanamaskar, pozdrav suncu 253
Jelo određuje vašu ličnost 269
Mesožder ili vegetarijanac? 273
Promijenite način ishrane 279
Doručak kollath 283
MG169 (N)