Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Šabac, Šabac |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2011
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
SV 2
59669) RAT CIGANSKIH SVETACA , Muharem Serbezovski , Sarajevo 2011 ,
Recenzija Gradimir Gojer
Obiman roman Rat ciganskih svetaca autora Muharema Serbezovskog, već svojim naslovom, označava bitne sastojke fabulativne koncepcije ovoga složenog proznog štiva. Kao znalac romskog opulusa pisac stvara uistinu inovantan prozni odslik jednog svijeta: to je lucidna analiza psiholoških portreta, potom akcionost neprepoznatljiva u dosadašnjem proznom diskurzu u Bosni I Hercegovini, zatim rijetke forme fabuliranja. Posebni dinstikciju u odnosu na dosadašnji prozni diskurs u našoj savremenoj književnosti nalazimo, kod Serbezovskog, u njegovim ritualizacijama, jezičkim igrama, koloritnom romskom lociranju, pri čemu je realno tek početna pozicija za ono što će biti kulminativne faze i gotovo enfatička stanja ovo romaneskne proze.
Recenzija prof. Dr. Enver Kazas
Muharem Serbezovski, danas najznačajniji romski pisac u BiH, romanom Rat ciganskih svetaca ostvario je djelo u kojem se prožimaju fantazija, fantazmagorija i fantastika sa socijalnom temom i kulturološko-povjesnim te mitiziranim naracijama, a u kojem se tematizira savremeni život Roma u skopskoj mahali. Ta romska naselja, kaja su često od strane institucija vlasti pretvorena, ustvari, u geta, znaju biti prostorima najintrigantnijih životnih zbivanja. Serbezovski polazi upravo od toga, od intrigantnog i pravi humorno- melaholične priče, u kojoj trojica Roma različitim manipulativnim igrama pokušavaju postati vođama svojih zajednica. U pozadini tog narativnog toka, nalazi se priča sa jakom socijalnom podlogom. Inača usvajanjem stereotipa koje su im drugi nametnuli kao pune istine o sebi Romi se danas i ovdje suočavaju sa fenomenom autokolonizacije I automarginalizacije. Romi u bosanskohercegovačkoj književnoj sceni postoje samo kroz slike drugih o njima. Zato pojava romske književnosti u BiH je jedna od najbitnijih kulturnih činjenica našeg vremena.
Recenzija Nedžad Ibrahimović
Rukopis Rat ciganskih svetaca, Muharema Serbezovskog, kulturalni je roman, parr excellence. U pitanju je etnografska romansirana studija koja uključuje različite opise življenja Cigana Roma. Oni kao da su tek rođeni, i kao narod i kao međunarodni subjekat, oni se suočavaju sa najokrutnijim izazovima svijeta u kojem preživljavaju traume stalnoga ali i uvjek pravoga rođenja. Ta bjelodana želja samjerava tekstualne inklinacije ka jednom solidarizirajućem narativnom diskursu koji bi se morao pokazati najmanjim zajedničkim sadržiocem, zajedničkom `velikom naracijom` svih Cigana Roma svijeta. Naravno da se, kao i sve, i ciganska `Velika naracija` realizira najbolje unutar eshatoloških pitanja i eshatološke problematike. Iz strukturalno-semantičkoga aspekta, radi se o romanu-fresci. Njegovi sastavni djelovi, plohe boja i raspoloženja, tekstura priča i linije elementarnih fabularnih razvoja pretaču sa jedno u drugo i jedno iz drugoga proistječu. Muharemovo `more priča`, Rat ciganskih svetaca, vrlo je vredan I kvalitetan romaneskni rukopis koji će u bosanskohercegovačku proznu produkciju uvesti jedan novi i drugačiji vrednosni i antropološki svijet, svijet ciganskeromske stvarnosti - tako blizu i tako dalek, istodobno.
mek povez, format 13,5 x 20,5 cm , latinica, 204 strane , potpis i posveta autora na predlistu