Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1986
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Autor - osoba Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950 = Barouz, Edgar Rajs, 1875-1950
Naslov Tarzan među majmunima / Edgar Rice Burroughs ; [preveo s engleskog Branko Brusar]
Vrsta građe roman
Jezik hrvatski
Godina 1986
Izdanje 1. izd. u ovoj biblioteci
Izdavanje i proizvodnja Zagreb : Mladost, 1986
Fizički opis 270 str. ; 18 cm
Drugi autori - osoba Brusar, Branko
Zbirka Izabrani romani E. R. Burroughsa
Napomene Prevod dela: Tarzan of the Apes.
Tarzan (eng. Tarzan, Džon Klejton II, vikont Grejstok) je izmišljeni lik iz knjiga, filmova i stripova koji je stvorio pisac Edgar Rajs Barouz (Edgar Rice Burroughs). Tarzan je arhetipsko divlje dete koje su uzgajili u afričkoj džungli veliki majmuni Mangani; on kasnije doživljava civilizaciju, ali je odbacuje i vraća se u divljinu kao herojski avanturista. Prvi put se pojavio u romanu Tarzan među majmunima (Tarzan of the Apes, u izdanju časopisa 1912, u knjižnom izdanju 1914. godine), a kasnije u još 25 nastavka knjige i nebrojeno puta u raznim drugim medijima, kao autorizovan ili neautorizovan lik. Filmska verzija Tarzana kao plemenitog divljaka („Me Tarzan, You Jane”), u kojoj nastupa Džoni Vajsmiler, ne odražava originalni karakter romana, koji je milostiv i visoko sofisticiran.
Tarzan na filmu
Lik Tarzana je obrađen u najmanje 200 filmova u periodu između 1918. i 2014. Najpoznatija interpretacija Tarzana na filmu bio je američki glumac nemačkog porekla Džoni Vajsmiler (Johnny Weissmüller). Ovaj olimpijski plivač uspešno je glumio Tarzana u ne manje nego 12 filmova, od 1932. do 1948. godine i učinio ga gotovo legendarnim.
Osim predstavljanja na celuloidnom platnu, Tarzan je prikazan i u brojnim televizijskim serijama i crtanim filmovima, od kojih su najuspešniji Diznijevi, a našao se i u brojnim video igrama.
Tarzan u stripu
Iako su poznatije njegove filmske adaptacije, ali je u stripu ovaj lik, perom Berna Hogarta (Burne Hogarth) tokom 1930-ih dostigao svoj vrhunac ekspresije. Strip-umetnik Hal Foster (Hal Foster) ga je 1929. prvi adaptirao, a crtali su ga i velikani stripa kao što su Ras Maning (Rus Manning) pod čijim perom je Tarzanov lik 1960-ih doživeo svoju umetničku renesansu.
„Sećam se, još davno, kad sam imao dvanaest godina. Moj otac, sa nekakvom hrpom papira pod pazuhom provozao me ulicama Čikaga, sve do velikog Instituta Umetnosti, i tamo je stavivši na sto tuce mojih crteža, skica, koje je bez mog znanja pažljivo sačuvao, upitao ljude za velikim stolom: ’Da li je ovo dovoljan razlog da sina upišem na vaše časove cratanja?’ Tako je sve počelo. Otac bi danas bio ponosan na mene.“ – Bern Hogart „Mikelanđelo Stripa“
Srpski Tarzan
U 1980-im, novosadsko preduzeće „Forum Marketprint“ po licenci je proizvodilo stripski serijal „Tarzan“, koji je objavljivan u više evropskih zemalja. Glavni crtač je bio Branislav Kerac, tušer Branko Plavšić, a scenarista Slavko Draginčić. Scenarije su takođe pisali: Petar Aladžić, Rastislav Durman, Svetozar Obradović, Dragana Stanković Vićanović, Dušan Vukojev. Crtači su bili Goran Đukić Gorski, Miodrag Ivanović Mikica, Pavel Koza, Marinko Lebović, Petar Meseldžija, Milan Miletić, Sibin Slavković i Dragan Stokić Rajački.
Edgar Rajs Barouz (1875–1950) američki je pisac koji je najviše traga ostavio svojim avanturističkim i naučnofantastičnim romanima. Za života je napisao oko osamdeset dela, od kojih su čuveni serijali o Tarzanu (26 knjiga, koje su inspirisale čak 27 filova) i Barsumu. Lik Džona Kartera umnogome je zasnovan na pojedinostima iz autorovog života: on sam odrastao je slušajući priče veterana o Građanskom ratu, služio je u američkoj vojnoj konjici i jedno vreme je, poput svog junaka, tragao za zlatom. Barouz je primljen u Dvoranu slavnih iz oblasti naučne fantastike (Science Fiction and Fantasy Hall of Fame) 2003. godine, uz veličine kao što su Isak Asimov, Artur Klark, H. G. Vels.
MG P2 (L)