Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: -
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Tigrovi ljudožderi / Jim Cobertt
Mek povez sa klapnama, ilustrovano, 278 strana.
Knjiga je odlično očuvana.
Džim Korbet, indijski lovac, konzervator i prirodnjak, poreklom Irac, rođen je 25. jula 1875. u gradu Naini Tal na brdima Kumaona na padinama Himalaja. Njegov otac Kristofer Korbet od 1862. godine bio je upravnik pošte u Naini Talu. Džim je tu završio osnovnu školu, a srednju je napustio u 17 godini i uskoro se zaposlio na Bengalskoj Severozapadnoj Železnici kao inspektor, a radio je i kao upravnik transporta duž reke Gang u Biharu.
Korbet je u prvoj polovini svog života bio strastan lovac i ribolovac, a kasnije se posvetio fotografisanju velikih životinja. Važno je reći da on nikada nije lovio tigrove ili leoparde ukoliko oni nisu postali ljudožderi. Korbet je ulovio dvanaest ovih životinja koje su usmrtile oko 1500 muškaraca žena i dece.
Samo je prvi tigar koga je on odstrelio, i koji ga je kao lovca proslavio, Čampavatski tigar iz Čampavata, bio odgovoran za 436 dokumentovane smrti. Ostali čuveni tigovi ljudižderi za koje je zabeleženo da ih je on ubio, bili su Talla Des ljudožder, Mohan ljudožder, ljudožder iz Taka i Čovgartski tigrovi ljudožderi. Ipak, jedan od najčuvenijih je bio leopard ljudožder iz Radžapraga koji je terorisao sela između Kendrata i Bandrinata više od deset godina. Džim Korbet je bio visok 182,5 cm. Veoma hrabar i obdaren veoma oštrim čulima. Često je pratio tigra samo nekoliko metara iza, ili ga sačekivao u zasedi na pet ili šest metara. Preuzimajući ogroman lični rizik, u nastojanjima da spasi makar i jedan ljudski život, on je lovio sam, i isključivo peške pratio tragove opasnih zveri.
Korbet je bio pionir konzervacije prirode, podučavajući po lokalnim školama i seoskom zajednicama stanovnike o potrebi zaštite šuma i divljih životinja u njima. On je osnovao Društvo za zaštitu životinja u Utar Pradešu, i Sveindijsku konferenciju za zaštitu divljine. Prvi indijski nacionalni park, Hejli nacionalni park osnovan 1934. godine na Kumaonskim brdima, u čast Džima Korbeta 1957 .godine nazvan je njegovim imenom, a 1968. godine jedna od pet preostalih vrsta tigrova nazvana je Korbetov tigar. Korbet je ostao duboko urezan u sećanja stanovništva Kumaona.
»Svojim brojnim reportažama o lovovima na tigrove i leoparde, koji su stekli naziv ”ljudožderi” britanski pukovnik Jim Corbett stekao je ugled najvećeg lovca dvadesetog veka na te opasne zveri. Kada u svetu izade neko novo delo sa tog područja i kad mu se želi odati posebna pohvala, onda se obično kaže, da se tim delom pisac približio vrednosti dela Jima Corbetta. Drugim rečima, Corbettove se reportaže o lovovima na tigrove i leoparde ljudoždere smatraju klasičnim delima tog žanra.
U zbirci "Tigrovi ljudožderi” opisuje Corbett kako je ulovio i odstrelio nekoliko tigrova ljudoždera, što su harali na području indijske pokrajine Kumaon, koja se nalazi na obroncima Himalaja, nedaleko od granice Nepala, O njihovoj zanimijivosti i dramatičnosti najbolje govori podatak, da Corbett - za razliku od većine drugih lovaca nije lovio tigrove sa sigurnih slonovskih leda, već sam, naoružan samo preciznim karabinom i svojim ogromnim lovačkim iskustvom. Mnogi od tih susreta mogli su se završiti fatalno za lovca i Corbett se zaista u nekoliko navrata našao u situacijama, koje bi za svakog drugog bile fatalne. Tigrovi su danas ugrožena vrsta. Samo mali broj lovaca može danas priuštiti sebi tu avanturu.«
Iz predgovora