Stara cena |
1.000 din |
|
Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Beograd-Voždovac, Beograd-Voždovac |
ISBN: ,
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Autor - osoba Todorović, Momčilo
Đokić, Dragoljub
Naslov Praktični kurs hipnoze / Momčilo Todorović Moša, Dragoljub Đokić
Vrsta građe priručnik
Jezik srpski
Godina 1972
Izdanje 2. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Hipnoza, 1972 (Kruševac : Bagdala)
Fizički opis 66 str. ; 21 cm
Predmetne odrednice Hipnoza – Priručnici
Hipnoza je premošćavanje kritičnog faktora između svesnog i podsvesnog dela uma i predstavlja uspostavljanje prihvatljivog selektivnog razmišljanja. Postupak „Hipnotička indukcija“, se sastoji od preliminarnih razgovora, u kojima se daju saveti i uputstva. Hipnoza može biti samostalna - autohipnoza (kroz autosugestije), ili hipnoza koju sprovodi obrazovano lice – hipnoterapeut. Korišćenje hipnoze u kliničke svrhe se naziva hipnoterapija. Postoje mnogi mitovi o hipnozi, međutim hipnoza je potpuno bezbedna i hipnoterapeuti ne mogu ništa uraditi osobi što ona ne želi, suprotno, osoba koja želi da reši neki problem odlazi sa svesnim znanjem kod hipnoterapeuta (celokupna terapija izgleda kao razgovor, osoba je potpuno svesna svega u svakom trenutku, u svakom trenutku može, ukoliko želi prestati, čak mnogi misle da je hipnoterapija bila neuspešna zato što su bili svesni sve vreme) i na kraju rešava svoj problem. Najčešći slučajevi su prestanak pušenja, redukcija stresa, nemoć na seksualnom planu, depresija, fobije, redukcija telesne težine, alergije...
Postoje suprotstavljene teorije koje objašnjavaju hipnozu i srodne pojave. Teorije promenjenog stanja vide hipnozu kao izmenjeno stanje uma ili trans, obeleženo nivoom svesti različitom od uobičajenog stanja svesti. Nasuprot tome, alternativne teorije vide hipnozu različito, kao tip placebo efekta, redefinisanje interakcije sa terapeutom ili oblik odigravanja uloga.
Za vreme hipnoze, smatra se da osoba ima pojačan fokus i koncentraciju i pojačan respons na sugestije. Hipnoza obično počinje hipnotičkom indukcijom koja uključuje niz preliminarnih uputstava i sugestija. Upotreba hipnoze u terapeutske svrhe naziva se „hipnoterapija”, dok je njena upotreba kao vida zabave za publiku poznata kao „scenska hipnoza”, oblik mentaliteta.
Hipnoza za upravljanje bolom „verovatno će smanjiti akutni i hronični bol kod većine pojedinaca“. Upotreba hipnoze za lečenje drugih problema dala je neuverljive rezultate, kao što je prestanak pušenja. Upotreba hipnoze kao oblika terapije za pronalaženje i integrisanje rane traume kontroverzna je u naučnom toku. Istraživanja pokazuju da hipnotiziranje pojedinca može pomoći u stvaranju lažnih sećanja, i da hipnoza „ne pomaže ljudima da se tačnije prisete događaja”.
SADRŽAJ:
UVOD
UPUTSTVA ZA VEŽBANJE
Gospodarite sami sobom
Važni saveti
TELESNA HIGIJENA
Upotreba vode, napitaka i droga
Ishrana
TELESNE VEŽBE
Rad i odmor
MENTALNA HIGIJENA
Hipnotičke vežbe
ZAVRŠNE – MENTALNE VEŽBE
Vežbe meditacije
Koncentracija i kontemplacija
Autohipnoza
Telepatija
IZ ISTORIJE HIPNOZE
Hipnoza u Evropi
ŠTA JE HIPNOZA I SUGESTIJA
HIPNOZA I SAN
HIPNOTIČKI SAN I STADIJUMI HIPNOZE
KO MOŽE DA BUDE HIPNOTIZERIHIPNOTISAN
FENOMENI HIPNOZE – POSTHIPNOTIČKA SUGESTIJA
ŠTA JE U SUŠTINI HIPNOZA
KAKO SE HIPNOTIŠE MEDIJUM
Testovi sugestibilnosti
HIPNOTISANJE S PRISTANKOM MEDIJUMA
PRAKTIČNI SAVETI
BUĐENJE MEDIJUMA
Štetne posledice hipnoze