pregleda

Porodice narkomana - Đukanovć M. Boro


Cena:
999 din (Predmet je prodat)
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Lično preuzimanje
Plaćanje: Ostalo (pre slanja)
Lično
Grad: Beograd-Stari grad,
Beograd-Stari grad
Prodavac

Zambezi (6280)

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10083

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1999
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Izdavač Kaligraf Sarajevo 1999.
279 strana.
Odlično očuvana knjiga.
DISFUNKCIONALNOST PORODIČNOG SISTEMA NARKOMANA
Narkomanija je izraz porodične patologije, simptom njene disfunkcionalnosti i porodica je održava u cilju vlastitog opstanka. To je kolektivna borba svih članova porodice da poboljšaju svoje odnose i odnose sa svojim okruženjem.

Narkomanija je simptomatsko ponašanje i ona nam uvijek govori da u datoj porodici postoji značajna disfunkcionalnost i poremećene interakcije.

Disfunkcionalnost proizilazi iz porodične dinamike koja trpi neadekvatne obrasce i procese u različitim aspektima porodičnih interakcija.

Za Lewina (1985) disfunkcionalnost porodičnog sistema počiva na:
- rigidnoj umreženosti sa nejasnim generacijskim granicama
- velikoj upletenosti majke u odnos s djetetom
- zategnutom odnosu otac-dijete

Jednostavnije rečeno, postoji bračni konflikt u koji je dijete umiješano od strane roditelja, a sa tim uključenjem ono vrši određenu funkciju u porodičnom sistemu, pa zbog toga narkomaniju nije nerealno gledati kroz jednu funkcionalnu hipotezu.

U konkretnom slučaju roditelji se udružuju označavajući dijete lošim i jedinim porodičnim problemom zaobilazeći na taj način međusobni konflikt putem ovog napada na dijete. Moguće je zaobilaženje i putem podržavanja, a u sklopu zbližavanja roditelja, pa se dijete oglašava slabim i bolesnim, te mu se kao takvom pruža podrška do ekstremne prezaštićenosti.

Narkoman održava brak svojih roditelja. Simptomatski adolescent je spasilac i ima funkciju da, angažujući roditelje oko svog problema, održava njihovu razjedinjenu i narušenu bračnu vezu, da spasi njihov brak.
Lični strah roditelja od separacije njihove djece je također značajan dinamički faktor kroz koji oni pokazuju neostvarenost separacije od svojih roditelja.

Često u porodici narkomana dolazi do uspostavljanja vrlo bliske diadne veze između roditelja i djeteta suprotnog pola koja imponuje kao “bračna veza” i gdje se apsolutno isključuje drugi roditelj i drugo dijete. Narkoman, dakle, pomaže da se održi porodična homeostaza.

Robert Volk uspostavlja svoju tezu o porodici narkomana tvrdeći da je odlikuje, u prvom redu, prevelika upletenost roditelja u život djeteta u odnosu na porodice bez ovog problema.

Reilly (1976) govori o 9 patoloških interakcionih modela u porodicama narkomana:
1. Negativna interakcija koja se ogleda u negativnim porukama u okviru komunikacije, kriticizmu, zamjeranju, pritužbama.
2. Nedosljedno postavljanje ograničenja od strane roditelja.
3. Poziv za pomoć i potreba da se obrati pažnja na njega dolaze od narkomana.
4. Globalno i masivno poricanje od strane roditelja.
5. Dijete kroz uzimanje droge obezbjeđuje neku vrstu “zamjenske” gratifikacije koju roditelji trebaju svjesno ili nesvjesno.
6. Uzimanje droga je vid samoliječenja i dezinhibitor koji pomaže članovima porodice da izraze osjećaje i ispolje reakcije.
7. Poteškoće u ispoljavanju ljutnje između roditelja i djeteta. Ne postoji podesan kontinuum ispoljavanja, već se ona kreće od totalnog neispoljavanja do nasilja.
8. Patološka očekivanja roditelja od djeteta koje zloupotrebljava droge.
9. Članovi porodice daju obećanja o svome ponašanju u budućnosti koja su nerealistična i kojima se ne može vjerovati.

Narkomanija je samo jedan od fenomena koji izrastaju iz porodičnih interakcija.

“Označeni pacijent” je uvijek u nekoj porodičnoj funkciji.

Postoji uvijek neki način na koji porodica održava i potkrepljuje narkomaniju.

Često ovakve porodice uspostavljaju neku vrstu pseudointimnosti, a Bratter ih opisuje kao porodice koje “imaju iluziju da su kohezivne i harmonične, a u realnosti one pokazuju masivno izbjegavanje i poricanje”.
Zloupotreba droga među adolescentima često je pokušaj djeteta da privuče na sebe pažnju svojih roditelja i zainteresovanost za svoju ličnost, kao i da se pobuni i ruši nametnuta ograničenja njegovom ponašanju i impulsima. Ponekad se ispoljavanje, bilo pozitivnih ili negativnih emocija u porodicama gdje se pojavljuje zloupotreba droge, doživljava kao opasnost.

Dijete ima stalni osjećaj emocionalne deprivacije i stalno prisutne mogućnosti odbijanja, što rezultira velikom količinom ljutnje i bijesa. Članovi porodice postaju sve više usmjereni na kontrolu impulsa. Inhibicija direktnog ispoljavanja impulsa prema roditeljima dovodi do odgođenog i indirektnog ispoljavanja bijesa prema roditeljima, koje se ostvaruje kroz različite strategije, kao što je premještanje, gdje se atakuje na figure autoriteta, vršnjaka, brata ili sestre, umjesto na figure roditelja ili se pak forsira pasivno-agresivno ponašanje u svojoj najeklatantnijoj formi, kao što je zloupotreba droga.

Adolescenti nerijetko, kada počnu da uzimaju droge barataju sa nesvjesnom željom da kazne roditelje, da im prkose i da im se revanširaju za njihov loš odnos prema njima, a kroz neprijateljstvo, pobunu ili čak simbolično ubistvo roditelja putem uzimanja droge.

Jedna od mogućnosti je da adolescent pribjegava samokažnjavajućem ponašanju gdje se primarni bijes i ljutnja upereni ka roditeljima okreću unutar sebe.

Možemo zaključiti da je u ovakvim porodicama prisutno izraženo osjećanje stanja alijenacije, usamljenosti, odbijanja, lišavanja, gubitka, krivice, straha, ljutnje, depresije, napuštenosti, beznačajnosti i bezvrijednosti. Da bi se odbranila od ovako negativne klime koja vlada u njoj i svih nepovoljnih afekata, porodica pokušava da se odbrani putem tehnike samoliječenja. Članovi porodice pribjegavaju kompulsivnom posezanju za različitim medikamentima, alkoholom, cigaretama, hranom, itd.

Hemijska sredstva sigurno da mogu izazvati i dezinhibiciju i omogućiti “high” stanje i bjekstvo iz nepovoljne porodične atmosfere. Ovo bježanje omogućava i izmicanje ispod daljnjeg utjecaja koji emanira porodična atmosfera, te da se stekne osjećaj slobode, spontanosti.

Izraz posebnog disfunkcionalnog ozračja u kontekstu porodice narkomana svakako da je i aspekt visokog očekivanja, koje je već pomenuto kod Reillya. Već u prvim serioznim istraživanjima porodičnog ambijenta detektovani su roditelji narkomana kao roditelji koji su oduvijek imali nerealistična očekivanja od svog djeteta kojeg će porodica kasnije identifikovati kao pacijenta, tj. narkomana. Visoka nerealna očekivanja roditelja podrazumijevaju perfekcionizam i uslovljavanje ljubavi uspjehom, a strah od pogrešnog i neuspješnog kod adolescenta podstiče razvoj nesigurne ličnosti opterećene osjećajem inferiornosti.

Dijete počinje da izbjegava pokušaj bilo kakvog zadatka ker on podrazumijeva rizik od neuspjeha i mogućnost greške.

Zloupotreba droga, u jednom krajnje paradoksalnom mehanizmu, pojavljuje se kao način da se umanji i anulira mogućnost greške i neuspjeha, jer se u tom slučaju adolescentovo razmišljanje kreće od konstatacije “šta se može očekivati od narkomana” pa do ideje “ako ne mogu biti savršen, mogu biti savršeno loš”.

Postojanje visokih zahtjeva i očekivanja od strane roditelja u ovom kontekstu može se posmatrati i kao “izvrnuta” konstrukcija gdje dijete slijedeći negativni životni skript, koji su mu njegovi roditelji napravili, šalje jasne poruke da su ti isti roditelji željeli i trebali narkomana u svojoj kući.

Završimo jednim najnovijim klasificiranjem karakteristika koje se pojavljuju u porodicama narkomana:
- visok stepen hostilnosti
- oskudna kohezija
- rivalstvo
- nedosljednost
- nestabilan porodični život
- defektnost strukture
- pasivnost

Iz knjige: “Porodice narkomana”, Đukanović M. Boro
Sadržaj je na dodatnim slikama.
Ako Vas nešto zanima, slobodno pošaljite poruku.
Ovo je jedini primerak na sajtu na dan postavljanja!
POGLEDAJTE I OSTALE predmete KOJE PRODAJEM POPUST NA VIŠE KUPLJENIH PREDMETA, PITAJTE!
KLIKNITE NA LINK
http://www.kupindo.com/Clan/zambezi/SpisakPredmeta

- I DON`T SEND ABROAD - reason: very high postal coct and money transfer. Foreign buyers please ask first, ask before buying.
Ne saljem van zemlje, osim u slucaju prethodnog dogovora ( razlog - vrlo visoki troskovi postarine i transfera novca )
Ne šaljem u inostranstvo ako je vrednost ukupna predmeta manja od 15 evra.
Pitajte za detaljan opis predmeta pre kupovine.
NAJJEFTINIJE CENE NA KUPINDU ILI GLEDAM DA TO BUDU, NARAVNO U ZAVISNOSTI OD OČUVANOSTI PREDMETA.
Nemojte me kontaktirati putem sms-a ili poziva sa mobilnog telefona jer mi je broj često isključen, pošaljite mi poruku na limundu/kupindu.
Ako vam nisam odgovorio na pitanje o snjizavanju cene to je zato sto ne pristajem na cenu koju ste mi ponudili i zato sto ne odgovaram na pitanja o snizavanju cene ako se radi o manje od 3 predmeta.
Ako mislite da je nesto skupo predložite vašu cenu...
Ako kupac želi može me pre kupovine kontaktirati kako bih detaljno pregledao knjgu, strip, kako bih mogao da ga obavestim najdetaljnije o stanju očuvanosti željenog predmmeta.
Ako imate ideku koliko biste platili neku knjigu, koj se ne nalazi na prvih 10 strana moje pponude, obavestite me!
Na 3 i 4 kupljena cd-a popust 5%
na 5 do 9 kupljenih cd-a popust 10 %
na 10 i vise kupljenih cd-a popust 15 %
LIČNA PRIMOPREDAJA U CENTRU BEOGRADA NEGDE U KRUGU DVOJKE, DOGOVOR ISKLJUČIVO DAN RANIJE.
KUPCI PRE KUPOVINE MOGU DA SE INFORMIŠU O DETALJNOM STANJU OČUVANOSTI PREDMETA, PITAJTE ZA DETALJE KAKO BI IZBEGLI SVE EVENTUALNE NEPOTREBNE KOMLIKACIJE.
ZAMOLIO BIH SVE KUPCE ILI POTENCIJALNE KUPCE UKOLIKO PLANIRAJU DA CEO PROCES VEZAN ZA PRIMOPREDAJU TRAJE DUŽE OD 8 (OSAM) DANA, DA NE LICITIRAJU. PROČITATI SLEDEĆE: UKOLIKO DO PRIMOPREDAJE NE DOĐE U ROKU OD 8 DANA OD MOMENTA AUKTIRANJA PREDMET SE AUTOMATSKI VRAĆA U PRODAJU, PREDMET ĆE I DALJE BITI DOSTUPAN KUPCU ALI UKOLIKO BUDE PRODAT NOVI KUPAC ĆE IMATI PRAVO PRVENSTVA KUPOVINE, LOGIČNO !!! ZAMOLIO BIH SVE KUPCE ILI POTENCIJALNE KUPCE DA SVE DOGOVORE OKO PRIMOPREDAJE IZVRŠIMO PUTEM PORUKA PREKO LIMUNDA ILI KUPINDA PRE NEGO SMSOM ILI MOBILNIM TELEFONOM ILI NEKA POŠALJU E MAIL ADRESU.
NE ODGOVARAM NA PITANJA O PREBACIVANJU PREDMETA SA LIMUNDA NA KUPINDO ILI STAVLJANJA IZNOSA ZA OPCIJU KUPI ODMAH. ZAMENA PREDMETA NAŽALOST NIJE MOGUĆA NA LIMUNDU I KUPINDU PA NA TAKVA PITANJA NE ODGOVARM KAKO NE BIH BIO KAŽNJEN ZBOG KRŠENJA PRAVILA SAJTA.
NE ODGOVARAM NA PITANJA ŽAŠTO MI NISTE ODGOVORILI NA PITANJE, NA OVOM MESTU MOŽETE NAĆI ODGOVORE NA MNOGOBROJNA PITANJA.
NE ODGOVARAM NA PITANJA O SNIŽENJU CENE PREDMETA UKOLIKO SE RADI O MANJE OD 3 PREDMETA, TAKVE PORUKE MOMENTALNO BRIŠEM I ZABORAVLJAM.
MOŽE DOGOVOR O SNIŽENJU CENE UKOLIKO SE RADI O NAJMANJE 3 PREDMETA I RASPON CENA NIJE VEĆI OD 30% IZMEĐU NAJSKUPLJEG I NAJJEFTINIJEG PREDMETA, NIJE NEMOGUĆE I DA SE NE DOGOVORIMO.
NE ODGOVARAM NA PITANJA O BILO KAKVOJ ZAMENI, A NA MNOGA PITANJA NEĆU ODGOVORITI.
UKOLIKO PLANIRATE DA PREKORAČITE VREMENSKE TERMINE ZA PRIMOPREDAJU KOJE PROPISUJE SAJT, PRVO ME OBAVESTITE O TOME PA TEK ONDA LICITIRAJTE!
LIČNA PRIMOPREDAJA RADNIM DANIMA NEGDE U CENTRU, ISKLJUČIVO U KRUGU DVOJKE, NIKAKO DRUGAČIJE. DOGOVOR DAN ILI NEKOLIKO DANA RANIJE, UZ POTVRDU U TOKU DANA PRIMOPREDAJE SMSOM.
OČEKUJEM OD KUPACA INICIJATIVU I PLAN U VEZI LIČNE PRIMOPREDAJE NEGDE U CENTRU ILI UKOLIKO JE REČ O POŠTI JASAN PLAN I POŠTOVANJE ROKOVA KOJE PROPISUJE SAJT.MOLIM VAS PITAJTE UKOLIKO POSTOJE NEJASNOĆE ITD.
AKO NE PROĐE NA LIMUNDU IDE NA KUPINDO...ALI SKUPLJE ! ! ! ! !
PROBAJTE DA NADJETE NEKE ODGOVORE NA OVOM MESTU TJ. MOM JAVNOM PROFILU KAKO BI IZBEGLI BESPOTREBNO TROŠENJE VREMENA NA RAZMENU PORUKA ITD....I DA, NEMOJTE SE CENKATI OKO CENE PREDMETA SA KUPINDA NAKON ŠTO KUPITE PREDMET NA KUPINDU, KUPOVINOM PREDMETA NA KUPINDU AUTOMATSKI PRISTAJETE NA CENU PREDMETA, PROBAJTE DA SE CENKATE PRE KUPOVINE...KUPCIMA KOJIMA GREŠKOM ILI NENAMERNIM PROPUSTOM BUDE NAPLAĆENA POŠTARINA NEKOLIKO DINARA VIŠE BIĆE PONUĐENA KOMPENZACIJA UPLATOM NA DOBIJENI TEKUĆI RAČUN.
SVAKI SAVET, PREDLOG, KRITIKU, ITD. SAČUVAJTE ZA SEBE, NE ME INTERESIRA !!!

Predmet: 39880991
Izdavač Kaligraf Sarajevo 1999.
279 strana.
Odlično očuvana knjiga.
DISFUNKCIONALNOST PORODIČNOG SISTEMA NARKOMANA
Narkomanija je izraz porodične patologije, simptom njene disfunkcionalnosti i porodica je održava u cilju vlastitog opstanka. To je kolektivna borba svih članova porodice da poboljšaju svoje odnose i odnose sa svojim okruženjem.

Narkomanija je simptomatsko ponašanje i ona nam uvijek govori da u datoj porodici postoji značajna disfunkcionalnost i poremećene interakcije.

Disfunkcionalnost proizilazi iz porodične dinamike koja trpi neadekvatne obrasce i procese u različitim aspektima porodičnih interakcija.

Za Lewina (1985) disfunkcionalnost porodičnog sistema počiva na:
- rigidnoj umreženosti sa nejasnim generacijskim granicama
- velikoj upletenosti majke u odnos s djetetom
- zategnutom odnosu otac-dijete

Jednostavnije rečeno, postoji bračni konflikt u koji je dijete umiješano od strane roditelja, a sa tim uključenjem ono vrši određenu funkciju u porodičnom sistemu, pa zbog toga narkomaniju nije nerealno gledati kroz jednu funkcionalnu hipotezu.

U konkretnom slučaju roditelji se udružuju označavajući dijete lošim i jedinim porodičnim problemom zaobilazeći na taj način međusobni konflikt putem ovog napada na dijete. Moguće je zaobilaženje i putem podržavanja, a u sklopu zbližavanja roditelja, pa se dijete oglašava slabim i bolesnim, te mu se kao takvom pruža podrška do ekstremne prezaštićenosti.

Narkoman održava brak svojih roditelja. Simptomatski adolescent je spasilac i ima funkciju da, angažujući roditelje oko svog problema, održava njihovu razjedinjenu i narušenu bračnu vezu, da spasi njihov brak.
Lični strah roditelja od separacije njihove djece je također značajan dinamički faktor kroz koji oni pokazuju neostvarenost separacije od svojih roditelja.

Često u porodici narkomana dolazi do uspostavljanja vrlo bliske diadne veze između roditelja i djeteta suprotnog pola koja imponuje kao “bračna veza” i gdje se apsolutno isključuje drugi roditelj i drugo dijete. Narkoman, dakle, pomaže da se održi porodična homeostaza.

Robert Volk uspostavlja svoju tezu o porodici narkomana tvrdeći da je odlikuje, u prvom redu, prevelika upletenost roditelja u život djeteta u odnosu na porodice bez ovog problema.

Reilly (1976) govori o 9 patoloških interakcionih modela u porodicama narkomana:
1. Negativna interakcija koja se ogleda u negativnim porukama u okviru komunikacije, kriticizmu, zamjeranju, pritužbama.
2. Nedosljedno postavljanje ograničenja od strane roditelja.
3. Poziv za pomoć i potreba da se obrati pažnja na njega dolaze od narkomana.
4. Globalno i masivno poricanje od strane roditelja.
5. Dijete kroz uzimanje droge obezbjeđuje neku vrstu “zamjenske” gratifikacije koju roditelji trebaju svjesno ili nesvjesno.
6. Uzimanje droga je vid samoliječenja i dezinhibitor koji pomaže članovima porodice da izraze osjećaje i ispolje reakcije.
7. Poteškoće u ispoljavanju ljutnje između roditelja i djeteta. Ne postoji podesan kontinuum ispoljavanja, već se ona kreće od totalnog neispoljavanja do nasilja.
8. Patološka očekivanja roditelja od djeteta koje zloupotrebljava droge.
9. Članovi porodice daju obećanja o svome ponašanju u budućnosti koja su nerealistična i kojima se ne može vjerovati.

Narkomanija je samo jedan od fenomena koji izrastaju iz porodičnih interakcija.

“Označeni pacijent” je uvijek u nekoj porodičnoj funkciji.

Postoji uvijek neki način na koji porodica održava i potkrepljuje narkomaniju.

Često ovakve porodice uspostavljaju neku vrstu pseudointimnosti, a Bratter ih opisuje kao porodice koje “imaju iluziju da su kohezivne i harmonične, a u realnosti one pokazuju masivno izbjegavanje i poricanje”.
Zloupotreba droga među adolescentima često je pokušaj djeteta da privuče na sebe pažnju svojih roditelja i zainteresovanost za svoju ličnost, kao i da se pobuni i ruši nametnuta ograničenja njegovom ponašanju i impulsima. Ponekad se ispoljavanje, bilo pozitivnih ili negativnih emocija u porodicama gdje se pojavljuje zloupotreba droge, doživljava kao opasnost.

Dijete ima stalni osjećaj emocionalne deprivacije i stalno prisutne mogućnosti odbijanja, što rezultira velikom količinom ljutnje i bijesa. Članovi porodice postaju sve više usmjereni na kontrolu impulsa. Inhibicija direktnog ispoljavanja impulsa prema roditeljima dovodi do odgođenog i indirektnog ispoljavanja bijesa prema roditeljima, koje se ostvaruje kroz različite strategije, kao što je premještanje, gdje se atakuje na figure autoriteta, vršnjaka, brata ili sestre, umjesto na figure roditelja ili se pak forsira pasivno-agresivno ponašanje u svojoj najeklatantnijoj formi, kao što je zloupotreba droga.

Adolescenti nerijetko, kada počnu da uzimaju droge barataju sa nesvjesnom željom da kazne roditelje, da im prkose i da im se revanširaju za njihov loš odnos prema njima, a kroz neprijateljstvo, pobunu ili čak simbolično ubistvo roditelja putem uzimanja droge.

Jedna od mogućnosti je da adolescent pribjegava samokažnjavajućem ponašanju gdje se primarni bijes i ljutnja upereni ka roditeljima okreću unutar sebe.

Možemo zaključiti da je u ovakvim porodicama prisutno izraženo osjećanje stanja alijenacije, usamljenosti, odbijanja, lišavanja, gubitka, krivice, straha, ljutnje, depresije, napuštenosti, beznačajnosti i bezvrijednosti. Da bi se odbranila od ovako negativne klime koja vlada u njoj i svih nepovoljnih afekata, porodica pokušava da se odbrani putem tehnike samoliječenja. Članovi porodice pribjegavaju kompulsivnom posezanju za različitim medikamentima, alkoholom, cigaretama, hranom, itd.

Hemijska sredstva sigurno da mogu izazvati i dezinhibiciju i omogućiti “high” stanje i bjekstvo iz nepovoljne porodične atmosfere. Ovo bježanje omogućava i izmicanje ispod daljnjeg utjecaja koji emanira porodična atmosfera, te da se stekne osjećaj slobode, spontanosti.

Izraz posebnog disfunkcionalnog ozračja u kontekstu porodice narkomana svakako da je i aspekt visokog očekivanja, koje je već pomenuto kod Reillya. Već u prvim serioznim istraživanjima porodičnog ambijenta detektovani su roditelji narkomana kao roditelji koji su oduvijek imali nerealistična očekivanja od svog djeteta kojeg će porodica kasnije identifikovati kao pacijenta, tj. narkomana. Visoka nerealna očekivanja roditelja podrazumijevaju perfekcionizam i uslovljavanje ljubavi uspjehom, a strah od pogrešnog i neuspješnog kod adolescenta podstiče razvoj nesigurne ličnosti opterećene osjećajem inferiornosti.

Dijete počinje da izbjegava pokušaj bilo kakvog zadatka ker on podrazumijeva rizik od neuspjeha i mogućnost greške.

Zloupotreba droga, u jednom krajnje paradoksalnom mehanizmu, pojavljuje se kao način da se umanji i anulira mogućnost greške i neuspjeha, jer se u tom slučaju adolescentovo razmišljanje kreće od konstatacije “šta se može očekivati od narkomana” pa do ideje “ako ne mogu biti savršen, mogu biti savršeno loš”.

Postojanje visokih zahtjeva i očekivanja od strane roditelja u ovom kontekstu može se posmatrati i kao “izvrnuta” konstrukcija gdje dijete slijedeći negativni životni skript, koji su mu njegovi roditelji napravili, šalje jasne poruke da su ti isti roditelji željeli i trebali narkomana u svojoj kući.

Završimo jednim najnovijim klasificiranjem karakteristika koje se pojavljuju u porodicama narkomana:
- visok stepen hostilnosti
- oskudna kohezija
- rivalstvo
- nedosljednost
- nestabilan porodični život
- defektnost strukture
- pasivnost

Iz knjige: “Porodice narkomana”, Đukanović M. Boro
Sadržaj je na dodatnim slikama.
Ako Vas nešto zanima, slobodno pošaljite poruku.
Ovo je jedini primerak na sajtu na dan postavljanja!
POGLEDAJTE I OSTALE predmete KOJE PRODAJEM POPUST NA VIŠE KUPLJENIH PREDMETA, PITAJTE!
KLIKNITE NA LINK
http://www.kupindo.com/Clan/zambezi/SpisakPredmeta

39880991 Porodice narkomana - Đukanovć M. Boro

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.