Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2020
ISBN: 978-86-7157-859-2
Autor: Domaći
Oblast: Gljivarstvo
Jezik: Srpski
Autor - osoba Hadžić, Ibrahim, 1944- = Hadžić, Ibrahim, 1944-
Naslov Gljive našeg podneblja : (gljive jestive, otrovne, ukrasi prirode i mali gljivarski kuvar) / Ibrahim Hadžić ; [fotografije autor]
Ostali naslovi Pečurke
Vrsta građe priručnik
Ciljna grupa odrasli, ozbiljna (nije lepa knjiž.)
Jezik srpski
Godina 2020
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Partenon, 2020 (Bor : Tercija)
Fizički opis 319 str. : ilustr. ; 24 h 21 cm
Zbirka ǂBiblioteka ǂPolja Partenona / Partenon, Beograd
(karton)
Napomene Tiraž 1.000
Predgovor: str. 5
Narodna imena gljiva: str. 299-307
Sinonimi i homonimi narodnih imena gljiva: str. 307-309
O autoru: str. 311
Bibliografija: str. 313.
Predmetne odrednice Gljive
Kuvarski recepti -- Gljive
Ovaj nezaobilazni vodič je zapravo enciklopedija sa detaljnim opisima i fotografijama gljiva.
Prvu knjigu o gljivama, Gljivarska početnica, štampao sam pre četvrt veka. Ona je bila prvi vodič sa tzv. zumom na naše terene i na naše najjestivije i najotrovnije vrste gljiva. Uz nju su, nadam se, mnogi napravili svoje prve gljivarske korake bez ikakvih posledica po sopstveno zdravlje i zdravlje svojih najbližih. Sedam godina nakon prve knjige štampao sam znatno prošireniji vodič koji sam nazvao Drugi gljivarski korak. I evo sada, sedamnaest godina nakon toga, pripremio sam vodič za branje gljiva- knjigu enciklopedijskog karaktera, Gljive našeg podneblja.
S razlogom ćete se pitati: šta je to novo u ovom vodiču koji držite u rukama u odnosu na prethodne knjige?
Prvo, moja saznanja o gljivama su se za ovaj dug period uvećala, a kao najvažnije na prvo mesto stavljam brojne originalne fotografije koje će poslužiti kao ključ za sigurniju identifikaciju gljiva. Standardni vodiči za branje gljive najčešće donose po jednu fotografiju jedne vrste, a to znači da one prikazuju samo jednu fazu u razvoju gljive, a moja želja bila je da svaku određenu vrstu potkrepim sa više fotografija tako da razrešim određene dileme koje se javljaju kod mladih gljivara: da li je to što sam našao u prirodi to ili nešto drugo; da li smem da uberem gljivu?…
Srećno uz Gljive našeg podneblja!
Ibrahim Hadžić
Istorijat gljiva
Jestive gljive
Otrovne vrste gljiva
Branje, traženje u prirodi
Razlikovanje
Sezona gljiva
Gljive- Lekovi
Jela od gljiva, recepti
Narodna imena gljiva…
Ibrahim Hadžić (1944, Rožaje, Crna Gora), književnik, pesnik i dugogodišnji urednik Školskog programa Televizije Beograd. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na Odseku za istoriju umetnosti. Pesme su mu prevođene na više stranih jezika. Zastupljen je u brojnim antologijama i hrestomatijama. Uređivao je poeziju u studentskom listu Student školske 1968/69 i u časopisu „Mostovi“ 2001–2005. godine. Osim književnošću, bavi se izučavanjem gljiva. Jedan je od trojice osnivača Mikološkog društva Srbije. Štampao je sedam knjiga o gljivama (dve u koautorstvu sa prof. dr Jelenom Vukojević, šefom mikološkog kabineta Biološkog fakulteta u Beogradu). Objavio je više knjiga poezije za koje je dobio nekoliko značajnih književnih nagrada, a njegovo stvaralaštvo predstavljeno je u zborniku „Boja okoline: zbornik o pesništvu Ibrahima Hadžića“. Prevodi poeziju s ruskog jezika. Živi u Beogradu.
MG148 (N)