pregleda

jazz LP: PLAVI ANSAMBL (1961) 2. press, PERFEKTNA


Cena:
7.999 din
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Lično
Grad: Beograd-Savski venac,
Beograd-Savski venac
Prodavac

REX_3x3 (2066)

99,63% pozitivnih ocena

Pozitivne: 23731

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: 1961
Poreklo: Domaći izvođač
Žanr: Džez, Latino, Pop
Tip: LP
Izdavač: PGP RTB

format: LP (10", 33 RPM), 2. pressing
artist: PLAVI ANSAMBL (Serbia, Yugoslavia)
title: Ritmovi Latinske Amerike
release date: 1961
label, Cat. No.: PGP RTB, LP-II-504
style: jazz / latino / pop / bossa nova

Ploča: M/NM (5/5-), omot: NM (5-). PERFEKTAN primerak, koji još uvek u kesici ima KONTROLNI KUPON, što je uvek znak da je ploča ili nova, ili veoma malo slušana, kao što je to ovde slučaj.

2. pressing (od najmanje 3). Razlikuju se po zadnjoj strani omota (pogledaj sliku), etiketama i matriks kodu. Prva 2 pressinga na poslednjoj strani informaciju o dve tada nove PGP-ove serije `Muzika za igru` i `Muzički pejzaži Jugoslavije` imaju odštampane na vertikalnoj plavoj podlozi (traci) uz levu ivicu. Kod 3. pressinga te trake nema, a taj info tekst je odštampan dole, horizontalno. Etikete su iste, ali su ploče presovane na drugačijim mašinama. 1. pressing ima prsten (`ring`) veoma blizu spoljašnjeg ruba etiketa (veliki, široki `ring`), dok 2. i 3. pressing imaju `mali ring`, na santimetar od centralne rupice. I na kraju, najpouzdaniji način raspoznavanja je uvek matriks kod, a razlikuje se tako što 1. pressing ima jedan, a 2. i 3. pressing drugačiji matriks (isti za ova dva pressinga). Sudeći po nekim pokazateljima, ovo je 2. pressing, i verovatno najređi, jer je ovo jedini primerak koji se pojavio u prodaji od kada postoji najčuveniji diskofilski sajt Discogs. Evo i matzriksa:
Matrix / Runout (Side A): 504 A 179
Matrix / Runout (Side B): 504 B 209

Već odmah posle Drugog svetskog rata, kasnih 40-ih, predratna džezerska ekipa se okupila i krenula sa svirkama uprkos gađenju nove crvene elite koja se gnušala svega zapadnog, kulturnog, svetskog... Biti tada džezer je bilo teže nego 60-ih godina nositi dugu kosu kao roker ili hipi. To mučno vreme lepo opisuje film Joce Aćina `Bal na vodi` iz 1985. godine.

Pošto je došlo do razlaza sa do tada bratskim SSSR-om, postavilo se pitanje šta će tadašnji radnici i (retka) `poštena inteligencija` (jer je svako sa školom, a bez partijske knjižice - bio po difoltu smatran `neprijateljskim elementom`) slušati od muzike, ako im već nije dovoljna narodna muzika i partizanske `Druže-Tito-ljubičice-bela` pesme? Muzika se ipak nije mogla zabraniti...

Prvo je nađeno solomonsko rešenje, pa su meksikanske pesme preplavije Titoslaviju, a zatim i `manje zlo` francuske šansone i italijanske kancone. Tu je i džez našao svoje mesto, prvenstveno kroz plesni repertoar u kome su dominirale mambo, cha-cha-cha, afro-cubana, bossa nova i slični latino-ritmovi, što je svakako bilo poželjnije nego išta što je dolazilo iz `mrske imperijalitičke Amerike`.

U takvom okruženju je 1957. formiran je, danas slobodno možemo reći - fenomenalni sastav nazvan PLAVI ANSAMBL, koji će u početkom 60-ih biti najznačajniji studijski jugoslovenski muzički sastav koji će postaviti temelje nove srpske diskografije, snimajući u studiju sa tada novim i mladim muzičkim zvezdama.

PLAVI ANSAMLB je `odgovoran` za prva 2 LP-ja Đorđa Marjanovića, pa jedini LP Radeta Graića, kao i za jedini LP danas zaboravljene Vere Pančić, i još par EP ploča. Gostovali su često i po SSSR prateći naše pevače, pa su i tamo ostavili diskografski trag, pod imenom ГОЛУБОЙ АНСАМБЛЬ. U `poslu` im je često pomagao i VOKALNI SASTAV PREDRAGA IVANOVIĆA, što ne treba da nas čudi ako znamo da je Predrag i bio jedan od članova PLAVOG ANSAMBLA.

Kroz sastav je prošlo najmanje 12 muzičara (moj otac se sećao da su im, kda je trebalo, uskakali i druge jazz kolege). Evo i članova: Aleksandar Kosanović, Aleksandar Subota, Đorđe Debač, Eduard Sađil, Milan Mihajlović, Miroslav Filipović, Petar Sam, Predrag Ivanović, Rade Jovanović, Svetolik Jakovljević, Tripo Simonuti, Vladimir Vitas.

Vidimo da su se članovi na različite načine kasnije ostvarili u muzici, utičući na njen tok i razvoj u Jugoslaviji. Npr. Debač je postao moćni urednik PGP-a od čije odluke je zavisilo ko od rock bendova hoće ili neće objaviti ploču. Sveta Jakovljević je postao jazz publicista koji je objavio prve knjige o džezu na srpskom, Tripo Simonuti je postao naš prvi poznati klasični violinista, Petar Sam i Saša Subota su svirali i komponovali za mnoge pop izvođače 60-ih i 70-ih, o značaju Predraga Ivanovića i njegovog kvarteta ne treba ni trošiti reči. Šta reći o legendarnom saksofonisti Sađilu ili pijanisti Vitasu... da ponemem samo one najpoznatije iz ovog sastava.

Pošto su bili prezauzeti radeći za druge, ostavili su iza sebe samo jednu jedinu svoju ploču - ovu. No, i to je dovoljno da shvatimo kakav su kapacitet, talenat i umeće imali, a posebno ako zamislimo tadašnje skromne studijske uslove. Sve ove pesme, kada ih i danas slušamo - zvuče - perfektno! Uostalom, poslušajte ceo LP, postavio sam ga u linku uz ovaj oglas.

I za kraj, nešto za zagrižene diskofile poput mene. Mislim da ima još makar 2 pressinga ove ploče. Moj otac je bio prijatelj sa Debačem i Samom, a verovatno i svim ostalim (ali se sećam da sam ovu dvojicu upoznao kao dete) - jer je tadašnja BGD jazz ekipa bila malobrojna i svi su se znali, a moj otac je, kao novinar `Politike` cunjao svugde i poznavao ceo grad. U njegovoj diskoteci je nekada bilo najmanje 5 ovih ploča. Kada bih ga pitao - šta će nam `iste` ploče ili `duplikati` - samo je rekao da to NISU ISTE PLOČE, što nisam tada, an i dosta kasnije shvatao. Sada shvatam, ali je kesno, jer tih ploča više nema, a nisam ih diskografski popisao na vreme... ostala je samo ova jedna, koju sam slikao, upisao matriks, pa je spremna da nađe svog novog vlasnika koji će se obradovati ovako odlično očuvanom primerku kakav se verovatno, 60+ godina od izlaska, više i ne može naći.

A1 Cuban Mambo
A2 Cumana
A3 Uzvišena melodija (Melody Sublime)
A4 Ana
B1 Srećan Mambo (Happy Mambo)
B2 Brazil
B3 Poinciana
B4 Mambo uU Waldorfu (Mambo AtThe Waldorf)

OPŠTA PRAVILA – PROČITAJTE PRE KUPOVINE - VAŽE ZA SVE KUPOVINE

*****************************************************************************************************
I DON`T SEND ABROAD.
KUPCI IZ INOSTRANSTVA, PRE KUPOVINE OBAVEZNO ME PRVO KONTAKTIRAJTE !!! TRENUTNO NE ŠALJEM POŠILJKE U INOSTRANSTVO ZBOG NOVE CARINSKE PROCEDURE U SRBIJI.
FOREIGN CUSTOMERS – ALWAYS, ALWAYS, ALWAYS ASK FIRST BEFORE BUYING. AT THIS MOMENT, DUE TO NEW SERBIAN CUSTOMS EXPORT PROCEDURE - I DON`T SEND ABROAD, SORRY.
*****************************************************************************************************

PRVO UPLATA NA RAČUN – ONDA SLANJE: takva je praksa. Beograđani mogu da koriste i mogućnost lične isporuke (tada plaćaju prilikom isporuke, kada se nađemo), a stari kupci i – i pouzeće. Javite se nakon kupovine porukom da vam dostavim broj tekućeg računa za uplatu, i obračun kompletne cene, sa uračunatim ptt troškovima.

POUZEĆEM NE ŠALJEM, osim samo starim kupcima, koji su već kupovali kod mene. Svi ostali - prvi put uplaćuju unapred, a za naredne kupovine moguća je (mada i to ne uvek) i isporuka pouzećem, Post Expressom. Da ponovim, nikad i nikome prvi put ne šaljem pouzećem. Ako vam to ne odgovara, nemojte poručivati kod mene. No, ako sve prođe dobro, od naredne kupovine i to može biti opcija.

ŠALJEM SAMO POST EXPRESSOM (i eventualno kao CC PAKET ako insistirate) i troškove poštarine snosi kupac. Ne šaljem preko drugih kurirskih službi.

NE ŠALJEM OBIČNOM I PREPORUČENOM POŠTOM, jer zbog svega par dinara razlike u ceni poštarine, sigurnost i brzina dostave su znatno lošije, a moj posao pakovanja znatno teži, uz stajanje u redovima pošte. Znači, samo je moguće slanje Post Expressom (i kao CC paket), koji je najbrži i najsigurniji način dostave.

LIČNA ISPORUKA: moguća je manje-više svakog dana, u centru Beograda, iznad Železničke stanice, na uglu Sarajevske (Hajduk Veljkov venac) i Nemanjine (to je jedna raskrsnica ispod one gde Nemanjina seče Kneza Miloša), kod nekadašnje radnje Borovo - Borelli, gde je sada pošta sa paketomatima. Moguća je eventualno i isporuka na drugom mestu u centru grada ili drugde, ali samo eventualno i kada mi odgovara. Ukoliko kojim slučajem ne znate gde se nalazi `moj ćošak`, javite mi se, pa ću vam na email poslati sliku lokacije ili dodatna uputstva.

*********************************************************************

U proteklih nekoliko godina polako postavljam ploče, CD, MC, knjige, fanzine... iz svoje kolekcije, skupljane tokom skoro 50 godina i posebno dopunjavane jedinstvenim primercima tokom godina kada sam bio glavni urednik i časopisa Rock Express, Metal Express, Muzičar i Metal Market i vlasnik izdavačke kuće Rock Express Records.

PLOČE NE TESTIRAM, procene (gradiranje) su date vizuelno i po sećanju, odnosno neke su testirane su davno, pre više od 10-20 ili čak i 30 godina. Nisam u mogućnosti danas da puštam i proveravam ploče (jer me čeka barem 3000 mojih ploča koje nisam preslušao). Isto važi i za ostale nosače zvuka. Sve slike ploča i drugih nosača zvuka su autentične, a procene očuvanosti date na osnovu 45-godišnjeg iskustva, pa se u njih možete sasvim pouzdati.

OCENE PLOČA: SVAKA PLOČA, KASETA, CD... - IMAJU OCENU OČUVANOSTI, u koje se možete pouzdati. Ocenjujem posebno nosač zvuka (ploča, kaseta, CD...), kao i omot, pa i `dodatne elemente` ako ih ima (inner, poster...). Ocene idu kao u osnovnoj školi, od NEW (5+, neslušana) i MINT (5, perfektna), što je najbolja, do POOR (1), što je najgora ocena. Kod ploča važi ono `koliko para toliko muzike`; tj. cena zavisi od očuvanosti. Ploče koje imaju ocenu VG- (4-) i nižu, kupujete na svoju odgovornost i rizik, i tu ne uvažavam reklamacije. Znači, sve ploče sa ocenama VG- (4-), G+ (3+), G (3), G- (3-), F+ (2+), F (2), F- (2-), P+ (1+) i P (1), imaju određena, manja ili veća oštećenja koja se reflektuju na reprodukciju zvuka. Ploče sa ocenama F i P, su (gotovo) neupotrebljive, one sa G- (3) i G (3) su loše, a one G+ (3+) i VG- (4-) - mogu biti i sasvim ok, ali mogu i da preskaču, pa i zapucavaju, ali se svakako mogu slušati. Za kupljene ploče sa ocenama VG (4) i više (VG+, NM, M), uvažavam sve reklamacije, ako se eventualno desi neka omaška u proceni, što se veoma, veoma retko dešava. Ukoliko vam nešto nije jasno oko ocena, pitajte PRE KUPOVINE, kasnije reklamacije ne uvažavam. Koristim modifikovani `Goldmine standard`, gde je ubačeno nekoliko ocena: NEW (5+), za novu ploču, VG- (4-), G- (3-), F+ (2+), F- (2-), P+ (1+), čime je spektar ocena postao daleko širi, sa čak 14 stepeni očuvanosti.

NE MOŽETE KOD MENE PRESLUŠAVATI PLOČE, osim izuzetno, ali baš izuzetno i to za ploče čija pojedinačna cena prelazi 200 EUR.

Ne donosim ploče na `razgledanje` da bi odlučili da li želite da ih kupite. Ukoliko želite da vidite uživo kako neka ploča izgleda, to se može organizovati prilikom kupovine nekih drugih proizvoda iz moje ponude, kada vam mogu doneti da pogledate i neke druge artikle, da se uverite da su u stanju i boljem od opisanog.

Za gramofonske ploče koje su skupe, prefeririram ličnu isporuku, kako se ploča ne bi oštetila prilikom transporta. Jednostavno, koliko god da je `ušuškana` u karton, uvek su moguće `povrede` (mada mi se to nije desilo vež makar 10 godina), pa se potrudite da je nekako lično preuzmete kod mene, u centru Beograda. Ili ako se opredelite za slanje poštom, preuzimate i pomenuti rizik, uz naravno sve moje angažovanje oko najboljeg mogućeg pakovanja.

Iako je prošlo 20 godina kako sam odlučio da je vreme da Rock Express i Metal Express prestanu da izlaze, i danas me nekadašnji čitaoci često mole da pokrenem neke nove rock novine. Za sada uspešno odolevam tim izazovima (prebacio sam fokus mog delovanja na objavljivanje knjiga o Slobodnom Zidarstvu), ali sam odlučio da ih makar malo obradujem specifičnim kraćim kritikama/recenzijama ploča iz moje lične kolekcije. Zbog smeštajnih problema (čitaj: zatrpao sam stan pločama, CD-ima... i knjigama) odlučio sam da ih polako rasprodajem. Biće tu istinskih rariteta koje sam dobijao od bendova, izdavačkih kuća... – što mi je omogućavala pozicija novinara, urednika časopisa i izdavačke kuće Rock Express Records. Uživajte u čitanju... i javite se ako vas neka od ploča iz ponude zanima.
rokerski pozdrav, Branko Rogošić, ex-glodur Rock Expressa

p.s. Ako ima još onih koji nisu shvatili, čemu ovoliko dugački opisi ploča na Kupindu, da razotkrijem misteriju: ovo su delovi knjige koju pišem, i koju ću objaviti čim bude gotova: `MALE PRIČE O VELIKIM PLOČAMA: vodič za diskofile i kolekcionare kroz muziku SFRJ` (radni naslov). Znači, nemojte ih kopirati, kao opise za svoje ponude ploča, već napišite neke svoje priče.

Svi opisi u mojim oglasima su autorska dela i zaštićena su Zakonom o autorskim i srodnim pravima i drugom pravnom regulativom (copyright by Branko Rogošić), i ne mogu se koristiti bez moje pismene dozvole.


Predmet: 77819217
format: LP (10", 33 RPM), 2. pressing
artist: PLAVI ANSAMBL (Serbia, Yugoslavia)
title: Ritmovi Latinske Amerike
release date: 1961
label, Cat. No.: PGP RTB, LP-II-504
style: jazz / latino / pop / bossa nova

Ploča: M/NM (5/5-), omot: NM (5-). PERFEKTAN primerak, koji još uvek u kesici ima KONTROLNI KUPON, što je uvek znak da je ploča ili nova, ili veoma malo slušana, kao što je to ovde slučaj.

2. pressing (od najmanje 3). Razlikuju se po zadnjoj strani omota (pogledaj sliku), etiketama i matriks kodu. Prva 2 pressinga na poslednjoj strani informaciju o dve tada nove PGP-ove serije `Muzika za igru` i `Muzički pejzaži Jugoslavije` imaju odštampane na vertikalnoj plavoj podlozi (traci) uz levu ivicu. Kod 3. pressinga te trake nema, a taj info tekst je odštampan dole, horizontalno. Etikete su iste, ali su ploče presovane na drugačijim mašinama. 1. pressing ima prsten (`ring`) veoma blizu spoljašnjeg ruba etiketa (veliki, široki `ring`), dok 2. i 3. pressing imaju `mali ring`, na santimetar od centralne rupice. I na kraju, najpouzdaniji način raspoznavanja je uvek matriks kod, a razlikuje se tako što 1. pressing ima jedan, a 2. i 3. pressing drugačiji matriks (isti za ova dva pressinga). Sudeći po nekim pokazateljima, ovo je 2. pressing, i verovatno najređi, jer je ovo jedini primerak koji se pojavio u prodaji od kada postoji najčuveniji diskofilski sajt Discogs. Evo i matzriksa:
Matrix / Runout (Side A): 504 A 179
Matrix / Runout (Side B): 504 B 209

Već odmah posle Drugog svetskog rata, kasnih 40-ih, predratna džezerska ekipa se okupila i krenula sa svirkama uprkos gađenju nove crvene elite koja se gnušala svega zapadnog, kulturnog, svetskog... Biti tada džezer je bilo teže nego 60-ih godina nositi dugu kosu kao roker ili hipi. To mučno vreme lepo opisuje film Joce Aćina `Bal na vodi` iz 1985. godine.

Pošto je došlo do razlaza sa do tada bratskim SSSR-om, postavilo se pitanje šta će tadašnji radnici i (retka) `poštena inteligencija` (jer je svako sa školom, a bez partijske knjižice - bio po difoltu smatran `neprijateljskim elementom`) slušati od muzike, ako im već nije dovoljna narodna muzika i partizanske `Druže-Tito-ljubičice-bela` pesme? Muzika se ipak nije mogla zabraniti...

Prvo je nađeno solomonsko rešenje, pa su meksikanske pesme preplavije Titoslaviju, a zatim i `manje zlo` francuske šansone i italijanske kancone. Tu je i džez našao svoje mesto, prvenstveno kroz plesni repertoar u kome su dominirale mambo, cha-cha-cha, afro-cubana, bossa nova i slični latino-ritmovi, što je svakako bilo poželjnije nego išta što je dolazilo iz `mrske imperijalitičke Amerike`.

U takvom okruženju je 1957. formiran je, danas slobodno možemo reći - fenomenalni sastav nazvan PLAVI ANSAMBL, koji će u početkom 60-ih biti najznačajniji studijski jugoslovenski muzički sastav koji će postaviti temelje nove srpske diskografije, snimajući u studiju sa tada novim i mladim muzičkim zvezdama.

PLAVI ANSAMLB je `odgovoran` za prva 2 LP-ja Đorđa Marjanovića, pa jedini LP Radeta Graića, kao i za jedini LP danas zaboravljene Vere Pančić, i još par EP ploča. Gostovali su često i po SSSR prateći naše pevače, pa su i tamo ostavili diskografski trag, pod imenom ГОЛУБОЙ АНСАМБЛЬ. U `poslu` im je često pomagao i VOKALNI SASTAV PREDRAGA IVANOVIĆA, što ne treba da nas čudi ako znamo da je Predrag i bio jedan od članova PLAVOG ANSAMBLA.

Kroz sastav je prošlo najmanje 12 muzičara (moj otac se sećao da su im, kda je trebalo, uskakali i druge jazz kolege). Evo i članova: Aleksandar Kosanović, Aleksandar Subota, Đorđe Debač, Eduard Sađil, Milan Mihajlović, Miroslav Filipović, Petar Sam, Predrag Ivanović, Rade Jovanović, Svetolik Jakovljević, Tripo Simonuti, Vladimir Vitas.

Vidimo da su se članovi na različite načine kasnije ostvarili u muzici, utičući na njen tok i razvoj u Jugoslaviji. Npr. Debač je postao moćni urednik PGP-a od čije odluke je zavisilo ko od rock bendova hoće ili neće objaviti ploču. Sveta Jakovljević je postao jazz publicista koji je objavio prve knjige o džezu na srpskom, Tripo Simonuti je postao naš prvi poznati klasični violinista, Petar Sam i Saša Subota su svirali i komponovali za mnoge pop izvođače 60-ih i 70-ih, o značaju Predraga Ivanovića i njegovog kvarteta ne treba ni trošiti reči. Šta reći o legendarnom saksofonisti Sađilu ili pijanisti Vitasu... da ponemem samo one najpoznatije iz ovog sastava.

Pošto su bili prezauzeti radeći za druge, ostavili su iza sebe samo jednu jedinu svoju ploču - ovu. No, i to je dovoljno da shvatimo kakav su kapacitet, talenat i umeće imali, a posebno ako zamislimo tadašnje skromne studijske uslove. Sve ove pesme, kada ih i danas slušamo - zvuče - perfektno! Uostalom, poslušajte ceo LP, postavio sam ga u linku uz ovaj oglas.

I za kraj, nešto za zagrižene diskofile poput mene. Mislim da ima još makar 2 pressinga ove ploče. Moj otac je bio prijatelj sa Debačem i Samom, a verovatno i svim ostalim (ali se sećam da sam ovu dvojicu upoznao kao dete) - jer je tadašnja BGD jazz ekipa bila malobrojna i svi su se znali, a moj otac je, kao novinar `Politike` cunjao svugde i poznavao ceo grad. U njegovoj diskoteci je nekada bilo najmanje 5 ovih ploča. Kada bih ga pitao - šta će nam `iste` ploče ili `duplikati` - samo je rekao da to NISU ISTE PLOČE, što nisam tada, an i dosta kasnije shvatao. Sada shvatam, ali je kesno, jer tih ploča više nema, a nisam ih diskografski popisao na vreme... ostala je samo ova jedna, koju sam slikao, upisao matriks, pa je spremna da nađe svog novog vlasnika koji će se obradovati ovako odlično očuvanom primerku kakav se verovatno, 60+ godina od izlaska, više i ne može naći.

A1 Cuban Mambo
A2 Cumana
A3 Uzvišena melodija (Melody Sublime)
A4 Ana
B1 Srećan Mambo (Happy Mambo)
B2 Brazil
B3 Poinciana
B4 Mambo uU Waldorfu (Mambo AtThe Waldorf)
77819217 jazz LP: PLAVI ANSAMBL (1961) 2. press, PERFEKTNA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.