Cena: |
2.990 din
(Predmet je prodat)
|
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS BEX City Express Pošta CC paket (Pošta) DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
odlično stanje
Nova škola: Demokratski preobražaj škole i društva / Petar Savić
Beograd 1997. Tvrd povez, zaštitni omot, ćirilica, 502 strane.
Da li ste znali da se NOVA ŠKOLA rađala u učionici učitelja Petra Savića u maloj zemlji na Balkanu, davne 1932. . . . .
`Školske 1932/33. , kao učitelj, primenio sam u eksperimentalne svrhe samoobrazovni oblik rada u nastavi osnovne škole. U ovom eksperimentu došao sam do očekivanih rezultata. Do kraja te godine ostvaren je postavljeni zadatak: svi polaznici 3. i 4. razreda, učeći kontinuirano svojim individualnim ritmom, dobili su odličnu ocenu iz eksperimentalnog predmeta, samo u različito vreme. To je bio uzorak za celinu, principijelno i sistemsko rešenje. Pronađen je prvi ključ i nacrt idejnog projekta, otvorena humanistička perspektiva i data tehnološka osnova za samoobrazovni rad. `
Reč - dve Petra Savića: iz referata na Drugom kongresu andragoga Jugoslavije, 1973. godine
U radovima Petra Savića (1910-1993) nailazimo na bespoštednu i sveobuhvatnu kritičku analizu tradicionalne nastave , kao i na jasno formulisan i utemeljen
model višefrontalne nastave kojim se brojne slabosti tradicionalne nastave prevazilaze.
Na osnovnim uporišnim tačkama ovog modela, kao što su visok stepen autonomije učenika i suštinska izmena učenikove pozicije u nastavi,
Petar Savić gradi sopstvenu viziju NOVE ŠKOLE:
- škola bez slabih ocena, neuspeha - škola u kojoj se postiže i beleži samo uspeh
- škola bez prozivanja, prisile - škola bez straha
- škola saradnje između učenika i nastavnika i učenika međusobno
- škola bez pasivnih učenika - škola aktivnih učenika
- škola koja osposobljava učenike za korišćenje izvora znanja
- škola koja uči učenike učenju
- škola bez administrativne školske godine. . . - škola sa individualizovanom školskom godinom. . .
Poštovani profesore Saviću
Mislim da je malo ozbiljnih pisaca koji poseduju takvu elokvenciju, bogatstvo reči i izraza, vatromet ideja i misaonih konstrukcija. Druga značajna odlika je naučna zasnovanost Vaših ideja o nedostacima frontalne, uopštene nastave.
Vaša argumentacija „ za” i „ protiv` ima težinu atomske bombe i veoma je teško suprotstaviti se snazi Vaših argumenata. Apsolutno je tačna i Vaša ideja da je uvođenje demokratije nezamislivo bez aktiviranja svih uspavanih đačkih potencijala u svim vidovima njihovog angažovanja, a naročito u procesu samoobrazovanja.
U klasičnom obliku nastave zapretene su ogromne stvaralačke potencijalne energije mladih. Vama svakako za pravo daje i istorija, na koju se Vi pozivate, jer budućnost pripada Vašim idejama.
Prof. dr Marko Mladenović 1975. godine
Nesumnjivo je da škola, kao jedna od neuralgičnih tačaka ljudske zajednice, i sama mora biti školovana. Njeno pitanje je, krajem ovog veka, očigledno postalo nezaobilaznije nego ikada ranije.
U vremenu traganja i nedoumica, krize i oklevanja, vizija nove škole Petra Savića je i prilog razmatranju otvorenih mogućnosti, zalaganje protiv potiskivanja i ustrajavanja na preživelom u obrazovanju, a u obrazovanju je prof. Savić video osnovu našeg duhovnog opstanka i procvata,
Jovica Aćin
Nastala iz neposrednog iskustva i koherentnog teorijskog stanovišta, knjiga NOVA ŠKOLA Petra Savića proživljeno je, originalno i uverljivo štivo. Profesor Petar Savić oblikuje svoje ideje, nove i nadahnute, s jasnom namerom da se u školi ostvari „ kompletan čovek” , kao visoko integrisano stvaralačko i moralno biće. On je naročito podsticao samosvojne i originalne puteve samoostvarivanja i uveo u komunikaciju magnetizam igre kao temeljne vrednosti postojanja i kulture. A nastojanje da se nastava in dividualizuje, što znači da se svako neprekidno razvija prema svojim sklonostima i kreativnim mogućnostima — pokazuje se kao put do slobodnog čoveka i demokratske zajednice. Zato je ovo knjiga o školi života ili o školi za život.
Prof. dr Ratko Božović
Prof. Savić nije se zalagao za obnovu reprezentativnog teatra i drame, već je u novoj školi kao metod učenja i saznanja predviđao učenje kroz igru, zabavu i humor, rečju, zalagao se za teatralizaciju škole.
Za prof. Savića nova škola je totalno pozorište.
Nastavnik ili učitelj „ inventivnom režijskom koncepcijom“ otvaraju prostore mašte i daju životnost nastavi u multimedijskom sistemu nove škole, jer „ čovek je po rođenju scensko biće” . Oblikovanjem nastavnog procesa u edukativne performanse nastavnik nove škole kao svojevrsni reditelj pedagoškog čina oblikuje obrazovno-vaspitne sadržaje u dramsku radnju i daje joj osobitu formu teatralizacije nastave.
Prof. dr Radoslav Lazić
prdagogija rad s decom edukacija