Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 2024
ISBN: 978-99976-194-3-3
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Naslov: Urbani predeli - fantazmagorije i istorije
Autor: Valter Benjamin (priredio i preveo Jovica Aćin)
Originalni naslovi: Walter Benjamin - Kurtze Prose / Berliner Kindheit und Neunzehnhundert / Paris, capitale du XIXe siecle
Izdavač: Ramajana
Prevod: Jovica Aćin
Jezik: srpski / b.c.h.s.
Godina izdanja: 2023
Pismo: latinica
Žanr: biografija
ISBN: 978-99976-194-3-3
POVEZ: tvrd povez sa zaštitnim omotom
Br. str.: 197
Fizički opis: 20 cm
Masa (u gr): 280
knjiga je potpuno nova - moja ocjena 5*
[kategorizacija stanja:
5*- potpuno nova knjiga, neotvorena (od 2000. nadalje)
5 - netaknuta, a može biti i starije izdanje
4 - vidljivi vanjski znaci korišćenja, ali knjiga u dobrom stanju
3 - oštećena izvana (korica), unutra bez oštećenja
2 - oštećena izvana, oštećena iznutra - podvlačena grafitnom olovkom ili pohabane stranice
1 - knjiga oštećena izvana i iznutra, podvlačena hemijskom, flomasterima ili bojama, ali čitljiva
- za svaku karakteristiku/oštećenje koje nije obuhvaćeno prethodnim pišem dodatnu napomenu ili ukazujem na fotografiju]
DODATNO UZ KNJIGU:
Urbani predeli
Sabesednik bez premca, Valter Benjamin je uvek bio pun ideja, i kad bi bio u prijateljskom društvu uvek su mu za tili čas padale na pamet dalekosežne teorije, koje je onda razvijao i delio s drugima. Jedna od tih ideja bila je da bi voleo da svoj životopis sačini kao kartografiju puteva kojima je išao i mesta u kojima je boravio. Mada tu ideju nije realizovao, kao ni mnoge druge koje su vrcale iz njega, pomislio sam da bi njegovi osobeni portreti gradova mogli da posluže kao uvod u takvu kartografiju. Urbani predeli podrazumevaju mnoge elemente, od arhitektonskih, socioloških i istorijskih do književnih, subjektivnih i veoma ličnih, i sa svima ćemo se susresti u ovim izuzetnim i nikada jednoličnim uvidima o nekoliko probranih gradova.
Tekstovi ovde sabrani potiču prvenstveno iz perioda od 1920-ih do početka 1930-ih godina. Ako zanemarimo ekspoze za veliku i nedovršenu knjigu o Parizu i njegovim pasažima, Benjamin prestaje da piše o gradovima 1933. godine. To je godina Hitlerovog dolaska na vlast u Nemačkoj i Benjaminovog gubitka domovine.
Čisto iz mislopisnih (denkbilderisch) razloga, kako bi rekao Benjamin, smatrao sam da je umesno na kraju priložiti i tekst nastao pod dejstvom ostrvskog iskustva i koji je utoliko s one strane urbaniteta. Recimo da bi Benjaminov doživljaj sa ostrva Ibise mogao da bude shvaćen i kao utopijska margina koja omeđava urbani pejzaž.
– Jovica Aćin
***
Valter Benjamin (Walter Bendix Schönflies Benjamin; 1892, Berlin – 1940, Portbou, Španija), nemački intelektualac (filozof, teoretičar kulture, sociolog, književni kritičar, prevodilac i esejista) jevrejskog porekla koji spada u grupu intelektualaca okuplјenih oko Frankfurtske škole kritičke teorije. Njegovo najpoznatije delo je Umetnost u doba tehničke reprodukcije (Das Kunstwerk im Zeitalter seiner technischen Reproduzierbarkeit) objavljeno 1936. godine. Godine 1902. upisao je Kaiser Fridrih školu, a srednju školu završio je 10 godina posle toga. Godine 1912. upisao se na Univerzitet u Frajburgu, ali nakon završetka letnjeg semestra, upisao se na Univerzitet u Berlinu, nastavljajući da studira psihologiju. Godine 1914, pred početak Prvog svetskog rata, počeo je da prevodi dela Šarla Bodlera. Naredne godine preselio se u Minhen i nastavio studije na Univerzitetu u Minhenu gde je upoznao Rajnera M. Rilkea i Geršoma Šolema. Godine 1917. prebacio se na Univerzitet u Bernu, gde je upoznao, tada buduću suprugu, Doru Sofiju Polak. Imali su sina Stefana Rafaela. Vratio se da živi sa roditeljima u Berlinu. Godine 1932, kada je Adolf Hitler preuzimao mesto kancelara Nemačke, preselio se na Ibisu, gde je živeo nekoliko meseci, a zatim u Nicu gde je izvršio samoubistvo. Poznatija dela Kritika nasilјa (Zur Kritik der Gewalt, 1921), Jednosmerna ulica (Einbahnstraße, 1928), Berlinsko detinjstvo (Berliner Kindheit um 1900, 1950), O fotografiji i umetnosti (1936).
*
ESEJI / URBANI PEJZAŽI / urbani predjeli / urbanitet / gradovi / kritička teorija / istorijski materijalizam / antifašizam / Jevrejin / holokaust / samoubistvo / Nemačka / nemačka književnost / pasaži / Pesoa / Berlinsko detinjstvo / Jednosmerna ulica / anđeo uništenja / mislopisi / Berlin / Hitler /
ŠIFRA:
UNOS: 240225