pregleda

T. Mladenović Pod pepelom zvezda /ilus. LAZAR VOZAREVIĆ


Cena:
2.290 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5790)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9653

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

vrlo dobro stanje kao na slikama

Naslov Pod pepelom zvezda / Tanasije Mladenović ; [nacrt korica i crteži u tekstu Lazar Vozarević]
Vrsta/sadržaj type of material poezija
Jezik srpski
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Nolit, 1958 (Beograd : Kultura)
Ostali autori Vozarević, Lazar, 1925-1968
Fizički opis [84] str. : ilustr. ; 20 cm
Zbirka Savremena poezija


Lazar Vozarević, (Sremska Mitrovica, 15. jul 1925—Beograd, 29. mart 1968) bio je srpski slikar i likovni pedagog, koji je na likovnu scenu Srbije stupio 1951. godine na zajedničkoj izložbi „Jedanaestorice“ radovima koji su nastali pod uticajem Sezanovog realizma i Pikasove plave faze. Pored uljanog slikarstva bavio se mozaikom i ilustracijama. Posle njegove smrti u rodnoj Sremskoj Mitrovici osnovana je Galerija „Lazar Vozarević“ u kojoj je izložen najveći broj likovnih dela.[1]

Lazar Vozarević je rođen 15. jula 1925. godine u Sremskoj Mitrovici. Školu za primenjene umetnosti u Beogradu upisao je 1941. godine, a 1943. godine Akademiju za likovne umetnosti, koju je završio 1948. godine u klasi profesora Mila Milunovića. Bio je član Jedanaestorice i Decembarske grupe.[2]

Docent na Akademiji za likovne umetnosti u Beogradu postao je 1960. godine. U toku svoga rada prošao je kroz faze kubizma, enformela i postenformela.

Svoje slikarsko umeće Vozarević je usavešavao tokom dužih i kraćih boravaka u Parizu (1951—1952, 1954—1956, 1958 i 1962).

Pored slikarstva, bavio se ilustracijom knjiga, scenografijom[3] i mozaikom (hotel Metropol u Beogradu (1956/57), Vojnotehnički institut u Beogradu (1958) i Dom omladine u Beogradu (1964)).

Umro je 29. marta 1968. godine u Beogradu, od trovanja krvi izazvanog isparenjima hemijskih sredstava pomoću kojih je želo; da na svojim slika dočara Vizantiju...ili uz pomoć ovih sredstava otkrije materiju iz vremena božanske kreativnosti.

Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.

Likovno stvaralaštvo[uredi]

Devojka sa spuštenom kosom sa prve Lazarove samostalne izložbe u Galeriji ULUS-a (1952)
U traženju sopstvenog stvaralačkog identiteta, u mladalačkoj fazi, Lazaru Vozareviću uzor su bili Sazan i Pikaso, što je on jasno iskazao izlažući prvi pu svoja dela 1951. godine. Određenost svojih umetaničkih ciljeva Vozarević je jasno izrazio na svojoj prvoj samostalnoj izložbi (55 slika u Galeriji ULUS, 1952), za koju je u predgovoru svog kataloga napisao:[4]

„ Danas se umetnost sve više približava jednoj velikoj istini - istini nauke, izražava se sredstvima likovne umetnosti a kao nauka rešava...i onaj složeni odnos podsvesnog i svesnog. Mnogi hvale naše freske, a u isto vreme pridržavaju se rigorozno konzervativnog slikarskog izraza ne svatajući da je bliskost savremenog slikarstva i fresaka baš u jeziku. ”
Kao što je kritika bila složna da je njegova prva samostalna izložba, posle Lubardine izložbe bila, najradikalniji pokušaj u traženju svog izrazai samosvojnosti mimo priznatih i prihvaćenih tokova, tako je i Lazarov kubistički period bio izložen brojnim tvrdnjama da je to samo oponašanje Pikasa.

Slikanje izvan forme Vozarević je prvi put prikazao 1961. na Prvom trijenalu likovne umetnosti - u fazi uvođeđenja figure u sliku, sjedinjavanjem forme i njegove materije., sa ciljem da dođe do pramaterije od koje je nastala forma. Tako je Lazar u fazi enformela; imao cilj da zatekne Boga u fazi kreativne neodlučnosti pred materijom.

Iako enformelistički postupak, isključuje pojam lepote, jer lepota ne egzistira bez forme, Lazarevi enformeli su puni emocije. Tajna te Lazarove različitosti, u odnosu na zapadnjačke enformeliste, je u tome; što je on u vezi sa vizantijskim nasleđem, sa ikonopisanjem oboženim dodirom Tvorca..

Tokom 1963. godine Lazar je u svoje vizantijsko-zlatne podloge i mrkocrvene prosjaje uveo metalne polulopte raznih prečnika u geometrijskoj predstavi. Ove pulije, kako je Lazar nazivao tapetarske zakivke raznih veličina, koje je zabadao u sliku. On je raščlanjivao liniju u tačke, zakivaka, objašnjavajući to na ovaj način:

„ Raščlanjena (misleći na liniju), ona daje tačku. Pomoću te tačke do koje sam došao nadoknađujem i dobijam liniju. Ja u enformel unosim tačku koja ima plastičan izraz, dakle formu. ”
Dela mu se nalaze u Galeriji „Lazar Vozarević“, Sremska Mitrovica, Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, Muzeju grada Beograda, Umetničkoj galeriji na Cetinju, Umjetničkoj galeriji u Sarajevu, Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, Galeriji poklon-zbirke Rajka Mamuzića u Novom Sadu kao i u značajnim zbirkama u inostranstvu: David Rockfeller i Paul Flockerman (SAD), Guido Tervizan (Italija), Pinakoteka (u Bariju, Italija), Vila Lobos (Brazil), i Philipe Baudet (Francuska).[5]

Samostalne izložbe[uredi]

Bista Lazara Vozarevića u gradskom parku u Sremskoj Mitrovici
1952. Beograd, Galerija ULUS
1953. Pariz, Galerija Saint-Placide
1954. Beograd, Klub književnika
1955. Novi Sad, Galerija Matice srpske; Zagreb, Salon LIKUM; Beograd, Galerija ULUS
1956. Pariz, Galerija Rive Gauche
1957. Beograd, Galerija Grafički kolektiv
1958. Sarajevo, L. Vozarević, S. Bogojević, A. Luković
1959. Beograd, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić
1960. Njujork, Picasso Club
1961. Sremska Mitrovica, Galerija Srema
1963. Venecija, Galerija Il Traghetto
1964. Beograd, Salon Moderne galerije
1965. Bari, Galerija La Panchetta
1966. Rim, Galerija Scipione
1968. Rim, Galerija Il Cerchio; Brisel, Palais des Beaux-Arts
1969/70. Beograd, Muzej savremene umetnosti
1970. Zagreb, Galerija Forum; Priština, Pokrajinski kulturni centar
1983. Novi Sad, Galerija likovne umetnosti Poklon zbirka Rajka Mamuzića
1989. Sremska Mitrovica, Galerija Lazar Vozarević; Beograd, Galerija ULUS
2003. Novi Sad, Galerija likovne umetnosti Poklon zbirka Rajka Mamuzića
2012. Beograd, Galerija RTS-a
2014. Niš, Galerija SLU Niš, Galerija „Srbija“, „Lazar Vozarević (1925—1968)“, zbirka slika iz fonada Galerije „Lazar Vozarević“ iz Sremske Mitrovice
Kolektivne izložbe[uredi]
Lazar Vozarević je izlagao i na brojnim kolektivnim izložbama srpske i jugoslovenske umetnosti u zemlji i inostranstvu:

Zajednička izložba „Jedanaestorice“ (1951)
Oktobarski salon
Jugoslovensko trijenale
Prvo bijenale mladih u Parizu (1959)
Šesta međunarodna izložba u Tokiju (1961)
Četvrto mediteransko bijenale u Aleksandriji (1961/62)
Deveti bijenale u Sao Paolu (1967)
Izložbe srpskih i jugoslovenskih umetnika u Pragu, Rimu, Parizu Londonu, Stokholmu, Montevideu, Nju Delhiju itd.
Riječki salon
Nagrade[uredi]
1959. oktobarska nagrada grada Beograda
1961. Nagrada za slikarstvo na Prvom Trijenalu likovnih umetnosti, Beograd; Otkupna nagrada na konkursu za dekorisanje zgrade SIV-a, Beograd
1976. Prva nagrada na konkursu za Omladinski spomen-dom, Beograd

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 55766111
vrlo dobro stanje kao na slikama

Naslov Pod pepelom zvezda / Tanasije Mladenović ; [nacrt korica i crteži u tekstu Lazar Vozarević]
Vrsta/sadržaj type of material poezija
Jezik srpski
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Nolit, 1958 (Beograd : Kultura)
Ostali autori Vozarević, Lazar, 1925-1968
Fizički opis [84] str. : ilustr. ; 20 cm
Zbirka Savremena poezija


Lazar Vozarević, (Sremska Mitrovica, 15. jul 1925—Beograd, 29. mart 1968) bio je srpski slikar i likovni pedagog, koji je na likovnu scenu Srbije stupio 1951. godine na zajedničkoj izložbi „Jedanaestorice“ radovima koji su nastali pod uticajem Sezanovog realizma i Pikasove plave faze. Pored uljanog slikarstva bavio se mozaikom i ilustracijama. Posle njegove smrti u rodnoj Sremskoj Mitrovici osnovana je Galerija „Lazar Vozarević“ u kojoj je izložen najveći broj likovnih dela.[1]

Lazar Vozarević je rođen 15. jula 1925. godine u Sremskoj Mitrovici. Školu za primenjene umetnosti u Beogradu upisao je 1941. godine, a 1943. godine Akademiju za likovne umetnosti, koju je završio 1948. godine u klasi profesora Mila Milunovića. Bio je član Jedanaestorice i Decembarske grupe.[2]

Docent na Akademiji za likovne umetnosti u Beogradu postao je 1960. godine. U toku svoga rada prošao je kroz faze kubizma, enformela i postenformela.

Svoje slikarsko umeće Vozarević je usavešavao tokom dužih i kraćih boravaka u Parizu (1951—1952, 1954—1956, 1958 i 1962).

Pored slikarstva, bavio se ilustracijom knjiga, scenografijom[3] i mozaikom (hotel Metropol u Beogradu (1956/57), Vojnotehnički institut u Beogradu (1958) i Dom omladine u Beogradu (1964)).

Umro je 29. marta 1968. godine u Beogradu, od trovanja krvi izazvanog isparenjima hemijskih sredstava pomoću kojih je želo; da na svojim slika dočara Vizantiju...ili uz pomoć ovih sredstava otkrije materiju iz vremena božanske kreativnosti.

Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.

Likovno stvaralaštvo[uredi]

Devojka sa spuštenom kosom sa prve Lazarove samostalne izložbe u Galeriji ULUS-a (1952)
U traženju sopstvenog stvaralačkog identiteta, u mladalačkoj fazi, Lazaru Vozareviću uzor su bili Sazan i Pikaso, što je on jasno iskazao izlažući prvi pu svoja dela 1951. godine. Određenost svojih umetaničkih ciljeva Vozarević je jasno izrazio na svojoj prvoj samostalnoj izložbi (55 slika u Galeriji ULUS, 1952), za koju je u predgovoru svog kataloga napisao:[4]

„ Danas se umetnost sve više približava jednoj velikoj istini - istini nauke, izražava se sredstvima likovne umetnosti a kao nauka rešava...i onaj složeni odnos podsvesnog i svesnog. Mnogi hvale naše freske, a u isto vreme pridržavaju se rigorozno konzervativnog slikarskog izraza ne svatajući da je bliskost savremenog slikarstva i fresaka baš u jeziku. ”
Kao što je kritika bila složna da je njegova prva samostalna izložba, posle Lubardine izložbe bila, najradikalniji pokušaj u traženju svog izrazai samosvojnosti mimo priznatih i prihvaćenih tokova, tako je i Lazarov kubistički period bio izložen brojnim tvrdnjama da je to samo oponašanje Pikasa.

Slikanje izvan forme Vozarević je prvi put prikazao 1961. na Prvom trijenalu likovne umetnosti - u fazi uvođeđenja figure u sliku, sjedinjavanjem forme i njegove materije., sa ciljem da dođe do pramaterije od koje je nastala forma. Tako je Lazar u fazi enformela; imao cilj da zatekne Boga u fazi kreativne neodlučnosti pred materijom.

Iako enformelistički postupak, isključuje pojam lepote, jer lepota ne egzistira bez forme, Lazarevi enformeli su puni emocije. Tajna te Lazarove različitosti, u odnosu na zapadnjačke enformeliste, je u tome; što je on u vezi sa vizantijskim nasleđem, sa ikonopisanjem oboženim dodirom Tvorca..

Tokom 1963. godine Lazar je u svoje vizantijsko-zlatne podloge i mrkocrvene prosjaje uveo metalne polulopte raznih prečnika u geometrijskoj predstavi. Ove pulije, kako je Lazar nazivao tapetarske zakivke raznih veličina, koje je zabadao u sliku. On je raščlanjivao liniju u tačke, zakivaka, objašnjavajući to na ovaj način:

„ Raščlanjena (misleći na liniju), ona daje tačku. Pomoću te tačke do koje sam došao nadoknađujem i dobijam liniju. Ja u enformel unosim tačku koja ima plastičan izraz, dakle formu. ”
Dela mu se nalaze u Galeriji „Lazar Vozarević“, Sremska Mitrovica, Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, Muzeju grada Beograda, Umetničkoj galeriji na Cetinju, Umjetničkoj galeriji u Sarajevu, Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, Galeriji poklon-zbirke Rajka Mamuzića u Novom Sadu kao i u značajnim zbirkama u inostranstvu: David Rockfeller i Paul Flockerman (SAD), Guido Tervizan (Italija), Pinakoteka (u Bariju, Italija), Vila Lobos (Brazil), i Philipe Baudet (Francuska).[5]

Samostalne izložbe[uredi]

Bista Lazara Vozarevića u gradskom parku u Sremskoj Mitrovici
1952. Beograd, Galerija ULUS
1953. Pariz, Galerija Saint-Placide
1954. Beograd, Klub književnika
1955. Novi Sad, Galerija Matice srpske; Zagreb, Salon LIKUM; Beograd, Galerija ULUS
1956. Pariz, Galerija Rive Gauche
1957. Beograd, Galerija Grafički kolektiv
1958. Sarajevo, L. Vozarević, S. Bogojević, A. Luković
1959. Beograd, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić
1960. Njujork, Picasso Club
1961. Sremska Mitrovica, Galerija Srema
1963. Venecija, Galerija Il Traghetto
1964. Beograd, Salon Moderne galerije
1965. Bari, Galerija La Panchetta
1966. Rim, Galerija Scipione
1968. Rim, Galerija Il Cerchio; Brisel, Palais des Beaux-Arts
1969/70. Beograd, Muzej savremene umetnosti
1970. Zagreb, Galerija Forum; Priština, Pokrajinski kulturni centar
1983. Novi Sad, Galerija likovne umetnosti Poklon zbirka Rajka Mamuzića
1989. Sremska Mitrovica, Galerija Lazar Vozarević; Beograd, Galerija ULUS
2003. Novi Sad, Galerija likovne umetnosti Poklon zbirka Rajka Mamuzića
2012. Beograd, Galerija RTS-a
2014. Niš, Galerija SLU Niš, Galerija „Srbija“, „Lazar Vozarević (1925—1968)“, zbirka slika iz fonada Galerije „Lazar Vozarević“ iz Sremske Mitrovice
Kolektivne izložbe[uredi]
Lazar Vozarević je izlagao i na brojnim kolektivnim izložbama srpske i jugoslovenske umetnosti u zemlji i inostranstvu:

Zajednička izložba „Jedanaestorice“ (1951)
Oktobarski salon
Jugoslovensko trijenale
Prvo bijenale mladih u Parizu (1959)
Šesta međunarodna izložba u Tokiju (1961)
Četvrto mediteransko bijenale u Aleksandriji (1961/62)
Deveti bijenale u Sao Paolu (1967)
Izložbe srpskih i jugoslovenskih umetnika u Pragu, Rimu, Parizu Londonu, Stokholmu, Montevideu, Nju Delhiju itd.
Riječki salon
Nagrade[uredi]
1959. oktobarska nagrada grada Beograda
1961. Nagrada za slikarstvo na Prvom Trijenalu likovnih umetnosti, Beograd; Otkupna nagrada na konkursu za dekorisanje zgrade SIV-a, Beograd
1976. Prva nagrada na konkursu za Omladinski spomen-dom, Beograd
55766111 T. Mladenović Pod pepelom zvezda /ilus. LAZAR VOZAREVIĆ

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.