Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Raška, Raška |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Autor: Strani
k1g10
Džejms Rajzen: Ratno stanje tajna istorija CIA-e i Bušove administracije
Samizdat b92, Beograd, 2006, strana 208, mek povez, 22 cm.
Knjiga Ratno stanje: Tajna istorija CIA-e i Bušove administracije objavljena je u januaru 2006. godine (Simon & Schuster; Free Press). U njoj se, između ostalog, tvrdi da je CIA ignorisala obaveštajne podatke da je Irak obustavio planove za razvoj nuklearnog naoružanja još pre deset godina, kao i da je CIA 2000. godine pokrenula akciju nazvanu Operacija Merlin, s ciljem da odloži program razvoja nuklearnog naoružanja Irana, snabdevajući ovu zemlju pogrešnim planovima za ključne komponente koje joj nedostaju. To joj se osvetilo, a možda čak i pomoglo Iranu, pošto je grešku otkrio i ispravio bivši sovjetski nuklearni naučnik kog je CIA koristila da bi obavila isporuku.
James Risen (rođen 27. aprila 1955.) američki je novinar časopisa The Intercept. Ranije je radio za The Nev Iork Times, a pre toga za Los Angeles Times. Napisao je ili suautor mnogih članaka koji se tiču aktivnosti vlade SAD-a i autor ili koautor dveju knjiga o Centralnoj obaveštajnoj agenciji (CIA) i knjige o američkoj javnoj raspravi o pobačajima. Risen je dobitnik Pulitzerove nagrade.
Risen je rođen u Cincinnatiju u Ohaju, [1] i odrastao je u Bethesdi, Merilend. Diplomirao je na Univerzitetu Braun (1977) i magistrirao novinarstvo na Medil-školi novinarstva Severozapadnog univerziteta (1978). Trenutno je istraživački novinar za Intercept.
Risen je dobio Pulitzerovu nagradu za nacionalno izveštavanje 2006. godine za svoje priče o programu bez prisluškivanja prisluškivanja predsednika Georgea V. Busha. Bio je član izvještajnog tima Nev Iork Timesa koji je osvojio Pulitzerovu nagradu 2002. za objašnjeno izvještavanje za izvještavanje o napadima i terorizmu 11. septembra. Takođe je bio član izveštajnog tima Nev Iork Timesa koji je bio finalista Pulitzerove nagrade za međunarodno izveštavanje 1999. godine za pokrivanje bombaških napada dve američke ambasade u Istočnoj Africi 1998. godine.
Risen je napisao četiri knjige: Gnev anđela: Američki rat protiv pobačaja (osnovne knjige) (Džudi Tom, koautor) (1998); Glavni neprijatelj: Unutrašnja priča konačnog obračuna CIA-e sa KGB-om (Slučajna kuća) (Milt Bearden, koautor) (2003); Stanje rata: Tajna istorija CIA-e i Bushove administracije (Slobodna štampa) (2006); i platite bilo koju cenu: pohlepa, moć i beskrajni rat (Houghton Mifflin Harcourt) (2014). Ratna država bila je bestseler Nev Iork Timesa. Pai Ani Price takođe je bio bestseler Nev Iork Timesa. Glavni neprijatelj je 2003. godine dobio nagradu Kornelijus Rajan za „najbolju nefinalnu knjigu o međunarodnim poslovima“ od Overseas Press Club of America.
Izveštaji o državnim programima nadzora
Risen i Eric Lichtblau dobili su Pulitzerovu nagradu za nacionalno izveštavanje 2006. za niz kontroverznih istražnih izveštaja koji su napisali o nadzoru međunarodnih komunikacija Nacionalne bezbednosne agencije koji potiču ili završavaju u Sjedinjenim Državama kodnim nazivom „Zvezdani vetar“ i o vladin program nazvan Program za praćenje finansiranja terorizma osmišljen da otkriva finansijere terorizma, koji su uključivali pretrage zapisa o transferu novca u međunarodnoj bazi SVIFT. [2] [3] Associated Press izvestio je 24. maja 2011 da je Risen pozvan kao svedok u suđenju Jeffrei Sterlingu zbog navodnog curenja tajnih podataka.