Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1980.
Jezik: Srpski
Autor: Strani
O miševima i ljudima; Crveni poni; Keneri Roku / Džon Stajnbek
Beograd 1980. Tvrd povez, 293 strane.
Knjiga je odlično očuvana.
K1
Ovo izdanje koje obuhvata tri različita kraća dela ovog slavnog američkog nobelovca.
1. O miševima i ljudima (Of Mice and Men, 1937)
Ovo je novela, verovatno najpoznatije delo u ovoj zbirci i jedna od najkontroverznijih knjiga XX veka.
Radnja je smeštena u Kaliforniji tokom Velike depresije (1930-ih) i prati Džordža Miltona i Lenija Smola, dvojicu raseljenih nadničara koji se sele s ranča na ranč u potrazi za poslom.
Džordž je mali, bistar čovek koji se brine o Leniju, krupnom i snažnom, ali mentalno zaostalom čoveku.
Centralna tema je Američki san i njegova nedostižnost za obespravljene i siromašne, kao i moć prijateljstva i tragična usamljenost. Njihov zajednički san je da kupe svoju malu kuću i parče zemlje. Tragični događaji, koji su rezultat Lenijeve nevine, ali razorne snage, dovode do kobnog kraja.
Novela je snažan socijalni komentar o teškim uslovima života radnika migranata.
2. Crveni poni (The Red Pony, 1933)
Crveni poni je serija od četiri kratke priče o odrastanju.
Priče prate mladog dečaka po imenu Džodi Tiflin (Jody Tiflin) koji živi na očevom ranču u dolini Salinas, Kalifornija. Delo se bavi teškim životnim lekcijama, odrastanjem i suočavanjem sa realnostima života i smrti. Kroz odnos s crvenim ponijem i drugim životinjama na farmi, Džodi postepeno gubi svoju dečiju nevinost i počinje da shvata šta znači postati odrasla osoba.
3. Keneri Rou (Cannery Row, 1945)
Roman je smešten u ulicu Keneri Rou (Ulica konzervi) u Montereju, Kalifornija, tokom 1940-ih godina.
Ovo je zbirka povezanih vinjeta i priča koje humoristično i s empatijom prikazuju živote ekscentričnih stanovnika ove ulice — dokoličara, filozofa i beskućnika. Štajnbek sa toplinom slika zajednicu koja, uprkos siromaštvu i marginalizaciji, pronalazi neobičnu toplinu i smisao u prijateljstvu i malim životnim radostima.
Sva tri dela, iako različita po tonu, karakteristična su za Štajnbekov stil: prikazuju život običnih ljudi u kalifornijskoj prirodi, bave se socijalnom nepravdom i dostižnošću snova.