Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Godina izdanja: Ss
Autor: Strani
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Znam zašto ptica u kavezu peva autobiografski je roman u kom Maja Anđelou opisuje svoje najranije godine obeležene izrazitom rasnom diskriminacijom, seksualnim nasiljem koje će izazvati duboku traumu i – knjigama.
Roman počinje kada glavnu junakinju, trogodišnju Maju, i njenog brata Bejlija upravo razvedeni roditelji šalju u gradić Stemps kod bake na staranje, a završava se kada Maja kao šesnaestogodišnjakinja postaje majka. Čitamo kako preplašena, zatvorena i ponižena devojčica izrasta u samouverenu, samosvesnu i hrabru devojku spremnu da svoj život živi slobodno.
Ova knjiga učinila je Maju Anđelou svetski poznatom autorkom i kultnom ličnošću pokreta za građanska prava, a lik Maje izrastao je u sveopšti simbol odrastanja crne devojčice u Americi.
Pored toga što je nedvosmisleno nadahnuće za sve ptice u kavezu da puste glas, bez obzira na rasu ili pol, ova knjige je i nežno i dirljivo ispripovedana književnost kakvu je mogao da stvori samo talenat jedinstvene ličnosti kakva je bila Maja Anđelou.
„Njen portret je biblijska studija života okruženog smrću.“
– Džejms Boldvin
„Predivna knjiga – bezuslovno očaravajuća memoarska proza za naše i bilo koje drugo vreme… Maja Anđelou je rođena spisateljica sa razvijenim čulom za život, a ovo je njena izuzetna autobiografska priča.“
– Kirkus rivju
„U svim svojim delima Maja Anđelou istražuje koncepte ličnog identiteta i ljudske istrajnosti iz perspektiva rase, pola, porodice, zajednice i kolektivne prošlosti.“
– Njujork tajms
„Dirljiva priča o jednom nesvakidašnjem detinjstvu.“
– Gardijan
Maja Andželou, (engl. Maya Angelou; IPA: /ˈænʤələʊ/), rođena kao Margaret Eni Džonson (4. april 1928 – 28. maj 2014), bila je afroamerička spisateljica, pesnikinja, plesačica, glumica, pevačica kao i uticajna aktivistkinja američkog pokreta za građanska prava.[1] Bila je prijatelj Martin Lutera Kinga i njegov aktivan saradnik u borbi za jednakost u SAD. Maya Andželou je laureat desetine nagrada i medalja, a dodeljeno joj je i preko 30 počasnih doktorata.
Objavila je sedam autobiografija, tri knjige eseja i nekoliko knjiga poezije. Pisala je pozorišne komade, te filmske i TV scenarije. Dobitnica je brojnih književnih nagrada. Prva od sedam autobiografija, pod naslovom `Znam zašto ptica u kavezu peva` (1969), u kojoj piše o svom životu do sedamnaeste godine, proslavila je Maju Andželou širom sveta.
Ona je postala pesnikinja i spisateljica nakon serije različitih zanimanja kojima se bavila kao mlađa punoletnica, uključujući i rad u spremanju brze hrane, ples i performans u noćnim klubovima, rad u operi Pordži i Bes, koordinisanje Južnjačke hrišćanske konferencije, novinarstvo u Egiptu i Gani tokom procesa dekolonizacije Afrike. Bila je glumica, spisateljica, rediteljka i producentkinja mnogih predstava, filmova i televizijskih programa.