Stara cena |
900 din |
|
Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Beograd-Sremčica, Beograd-Čukarica |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Autor: Strani
ANTIHRIST PETAR I NJEGOV SIN - roman sa 21 slikom
DMITRIJ SERGEJEVIČ MEREŠKOVSKI
Prevod - Nikola Nikolajević
Izdavač - Narodno delo, Beograd; Institut za nacionalni publicitet P. M. Petrovića, Beograd
Str674
Povez tvrd
Stanje knjige vrlo dobro
O knjizi
`Nisu li sva veličanstvena dela koja nam je ostavilo vreme uprljana krvlju običnih i malih? Kolko Rusa je nestalo sa lica zemlje uziđujući svoj život u moderne građevine Sankt Peterburga? Nisu li sva velika postignuća rezultati velikih napregnuća?
„Zar može i biti drugačije? — pomisli Petar. — I nakovanj stenje pod čekićem!“ A on, car, bio je u ruci gospodnjoj čekić, koji je kovao Rusiju i koji ju je probudio strašnim udarcem. A da nije bilo njega, ona bi još i danas spavala mrtvim snom.
U poslednjem delu triologije Hrist i Antihrist, Mereškovski je iz temelja sagrađenih na zajedničkim motivima za sva tri romana, izgradio umetnički lik Petra Velikog, cara koji je ruskom narodu bio i najbliži i najdalji — jedan od najvećih dobrotvora i najvećih zlotvora. Lik vladara, koji je u istorijskom smislu bio pokretač i reformator ruske države sa kraja sedamnaestog i početka osamnaestog veka, poprima lice otelovljenog Antihrista — sinoubice.
Nudi li nam Mereškovski tezu da je autokratija religiozna ideja… Ima li u toj ideji ljubavi i promisli viših sila...`