Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) |
Grad: |
Raška, Raška |
Godina izdanja: 2024
Autor: Domaći
ISBN: ostalo
Jezik: Srpski
-Izdavač: `Arhiv Vojvodine`
-Povez: Mek
-Pismo: Ćirilica
-Broj strana: 630
-Format: 28 cm
-Stanje: novo
“Opšta istorija srednjeg veka: Od Velike seobe naroda do IX veka”, je kapitalno delo na srpskom jeziku koje daje detaljna objašnjenja turbulentnog istorijskog perioda u Evropi, koji je prethodio stvaranju savremenih država, sa posebnim osvrtom na religijska i društvena pitanja toga vremena.
Kretanje mnogobrojnih plemena širom Evrope, te slabost i propast Rimskog carstva, doveli su do preoblikovanja starog kontinenta, a širenje hrišćanstva i raspadanje plemenskih odnosa, uticali su na razvoj novih privrednih i društvenih okolnosti u prvom milenijumu nove ere. Ova knjiga bavi se pretfeudalnim odnosima u ranom srednjem veku i ukazuje na procese koji su doveli do razvoja feudalizma i nastanka država koje postoje i danas.
Da bi se objasnila srednjovekovna istorija mnogih evropskih država, te sam njihov nastanak, mora se vratiti u period raspada jedinstvenog Rimskog carstva, objasniti procese koji su uslovili taj raspad, a koji su imali ključni značaj za istoriju celog kontinenta sve do danas. Autor se u knjizi bavi germanskim i slovenskim, te mnogobrojnim centralno-azijskim plemenima koji su srušili jedinstveno Carstvo i na njegovim temeljima osnovali svoje varvarske države. Ova knjiga nije samo razmatranje političke istorije tog vremena, već i vojne, a pre svega religijske i društveno-političke. Srednji vek je karakterističan istorijski period po širenju i razvoju hrišćanstva, te stvaranju feudalnog društvenog ustrojstva. Religija igra vrlo važnu ulogu, uporedo sa političkom i vojnom, a u mnogim slučajevima je i najvažnia činjenica u stvaranju društva i država uopšte. Odbacivanje paganizma i razvoj verskih centara poput Rima i Konstantinopolja, imali su ključnu ulogu u celom srednjovekovnom periodu, ne samo u religijskom već i političkom smislu. Verska podela koja je nastala u XI veku na pravoslavne i rimokatolike, sve do danas će ostati i politička podela cele Evrope. Autor objašnjava događaje i okolnosti koji su nastajali pre XI veka u odnosima Zapada sa Konstantinopoljem.
Autor nam ukazuje na procese raspadanja antičkog i varvarskog društvenog sistema, te začetke feudalizma, njegove procese u mnogim delovima Evrope. Vrhunac feudalizma doći će tek u XI i XII veku, ali prethodno je potrebno objasniti njegove početke, društveno raslojavanje i stvaranje hijerarhije kod mnogobrojnih plemenskih društava. Slično je i sa stvaranjem država. Srednji vek je važan istorijski period, jer su upravo u njemu udareni temelji mnogim savremenim državama u Evropi. “Opšta istorija srednjeg veka: Od Velike seobe naroda do IX veka”, daje nam važne podatke o plemenima koji su stvorili te države. Da bi smo uopšte mogli govoriti o istoriji Engleske, Francuske, Nemačke, Rusije, Poljske i drugih država u srednjem veku, moramo se osvrnuti na period pre njihovog stvaranja, u vreme kada su se plemena ujedinjavala i osnivala proto-države. Zato je ova knjiga važna zbog činjenica koje nam daje autor, te svakom čitaocu može biti jasan turbulentan istorijski period u tadašnjem poznatom svetu.