Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 0000
Jezik: Srpski
Autor: Strani
U dobrom stanju
Između reakcije i revolucije. [Knj.] 1-2 / Luiđi Longo, Karlo Salinari
[prevod Mirjana Janković, Srđan Musić]
Jezik srpski
Godina 1980
Beograd : Komunist, 1980 (Novi Sad : Forum)
Fizički opis 2 knj. (702 str.) ; 21 cm
Drugi autori - osoba Janković, Mirjana (prevodilac)
Musić, Srđan, 1927-1989 (prevodilac)
Prevodi dela: Tra reazione e rivoluzione ; Dal socialfascizmo alla guerra di Spagna
Obe knj. zajedno štampane.
Predmetne odrednice
Longo, Luigi, 1900-1980 -- U memoarima
Komunistička partija Italije
Salinari, Carlo, 1919-1977
Kominterna
SSSR
`Knjiga nedavno preminulog predsednika Komunističke partije Italije Luiđija Longa doživela je na italijanskom jeziku nekoliko izdanja. Objavljivana je u dva toma koji nose naslove: prvi, Između reakcije i revolucije i, drugi, Socijal-fašizam i rat u Španiji.
U ovom izdanju obnovili smo ranije rasprodato prvo izdanje prvog dela Longove knjige i dodali drugu knjigu. Kao prikladniji i rezonantniji zadržali smo, kao zajednički, naslov prve knjige Između reakcije i revolucije.
Knjige o kojima je reč predstavljaju, u stvari, Longove memoare, koji su pripremani i oblikovani uz saradnju poznatog komuniste Karla Salinarija, profesora Rimskog univerziteta, koji je i sam umro pre nekoliko godina.
Longo veoma zanimljivo i na upečatljiv način osvetljava doba mladosti i sazrevanja Komunističke partije Italije, ličnosti i grupe koje su u tome imale svoj udeo; oživljava celu prošlost borbe italijanskih komunista, učešće u radu Kominterne; razmatra opštu društvenu i političku situaciju Italije pred nastupanje fašizma, otvoreno analizira greške koje je Partija činila u to vreme, daje poseban prostor raščlanjavanju uzroka i posledica kraha revolucija u zapadnoevropskim zemljama. Longovo razmišljanje o radničkim savetima i Pokretu za zauzimanje fabrika, na primer, temelji se na analizi kojom se ukazuje i na razlike između sovjetskog i italijanskog iskustva u okviru opštih uslova koji su tada postojali. Posebno je interesantno iznošenje konkretnih činjenica o tome kako se razvijao i kako je funkcionisao pokret za zauzimanje fabrika. Ta ista konkretnost, mnoštvo zanimljivih činjenica i duhovitih opservacija karakteriše i Longovo sećanje na period kada je bio zadužen da organizuje ilegalne grupe otpora u vreme fašističkih nasrtanja.
Greške Komunističke partije Italije od njenog formiranja do kongresa u Lionu Longo vidi pre svega u levom sektaštvu, istrčavanju i metodu generalizacije bez dovoljnog poznavanja svih aspekata problema o kojem se zauzima stav.
U drugoj knjizi Longo kazuje svoja sećanja o Sovjetskom Savezu, gde je boravio kao saradnik Komunističke omladinske internacionale (KIM), o staljinizmu, o nastupanju fašizma i zaokretu Kominterne polovinom četrdesetih godina (VII kongres Kominterne) i u tom sklopu o iskustvima italijanske KP.`