Cena: |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 1995
ISBN: 86-379-0518-8
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Autor - osoba Samardžić, Radovan, 1922-1994 = Samardžić, Radovan, 1922-1994
Naslov Osman / Radovan Samardžić
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1995
Izdanje 2. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Srpska književna zadruga, 1995 (Sr. Kamenica : Grafoofset)
Fizički opis 351 str., [12] str. s tablama ; 19 cm
Drugi autori - osoba Samardžić, Nikola, 1961- (autor dodatnog teksta)
Samardžić, Nikola, 1961- (autor dodatnog teksta)
Živojinović, B. (autor dodatnog teksta)
Živojinović, B. (autor dodatnog teksta)
Zbirka Ponovljena izdanja kola Srpske književne zadruge u divot opremi
(karton)
Napomene Tiraž 1.000
Uvod / Nikola Samardžić: str. 7-24
Književni izvori o sultanu Osmanu II: str. 273-317
O priređivanju ove knjige / N. S.: str. 319-320
Rečnik / N. S.: str. 321-339
Registar / sastavio B. Živojinović: str. 341-351.
Predmetne odrednice Osman II, turski sultan, 1604-1622
Turska -- Istorija -- 17v
Nadaren kao pripovedač, naš poznati istoričar Radovan Samardžić pisao je svoje istorijske portrete u duhu najboljih srpskih romansijera, kao uzbudljive i nadahnute „dokumentarne“ romane u kojima ćemo istoriju čitati kao fikciju, a stilske figure i bogatu leksiku kao ukras koji se skladno uklapa u temeljno istražene činjenice.
Pored Sulejmana i Rokselane i Mehmeda Sokolovića, takav je i Samardžićev Osman, tragična povest o usponu i padu prvog i poslednjeg otomanskog sultana koga su, u njegovoj sedamnaestoj godini, ubile njegove dvorske sluge. Bio je široko obrazovan i pravedan vladar, donekle mladalački naivan, govorio je više jezika, ratovao protiv Persijanaca i Poljaka, pokušavao da osvoji Rim i nastojao da reformiše tursku vojsku, u čemu je surovo osujećen, svrgnut i pogubljen.
Priča o ovom nesrećnom vladaru s početka XVII veka, koji je inspirisao i Ivana Gundulića da napiše istoimeni ep, istovremeno je i priča o turskim janičarima, najuticajnijem redu turske vojske, sastavljenom uglavnom od „stranaca“, poturica koji su regrutovani još kao deca iz turskih hrišćanskih provincija na Balkanu, pa školovani i obučavani u turskim vojnim školama da bi postali najmoćniji i najodaniji sultanovi ratnici. Drama njihove pobune protiv sultana, žive slike previranja i koloplet smutnji na carigradskoj pozornici u središtu su ove hronike, uzbudljive poput kakvog srednjevekovnog trilera.
„Tragična greška mladog sultana Osmana bila je već u tome što je pokušao obnoviti carstvo preziđujući temelje na kojima je podignuto..., slušao je savete svojih dvorana da treba ukinuti janičarski red i umesto njega dovesti vojsku iz azijskih i afričkih zemalja.“
Ta kobna greška koštala ga je i prestola i života...
Radovan Samardžić (1922–1994), istoričar i pisac. Bio je na čelu raznih ustanova i urednik publikacija, dekan Filozofskog fakulteta, dopisni i redovni član SANU, sekretar Odeljenja istorijskih nauka SANU, direktor Balkanološkog instituta, predsednik Srpske književne zadruge, glavni urednik Jugoslovenskog istorijskog časopisa. Bio je jedan od priređivača sabranih dela Slobodana Jovanovića.
Samardžić se u istraživanju prošlosti bavio razdobljem od XVI do XX veka, pokrivao je više oblasti opšte i nacionalne istorije, a bio je najviše okrenut Mediteranu, Osmanskom carstvu, balkanskom prostoru, i u tim okvirima, sudbini srpskog naroda. Značajno mesto u tematici za koju je Samardžić pokazao veliko interesovanje, bila je prošlost Beograda, Srbije i srpskog naroda.
Najvažnija dela: Sulejman i Rokselana, Mehmed Sokolović, Osman, Veliki vek Dubrovnika, Ideje za srpsku istoriju, Kosovo i Metohija u srpskoj istoriji, Kosovsko opredeljenje.
MG P19 (MBG)