Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2018.
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Razvoj industrije na Balkanu: tekstilna industrija u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca i Bugarskoj 1919-1929. / Jelena Rafailović
Beograd 2018. Mek povez sa klapnama, 359 strana.
Knjiga je nekorišćena (nova).
J12
Predmet monografije je industrijski razvoj na Balkanu u periodu od 1919. do 1929. godine na primeru tekstilne industrije u Bugarskoj i Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Prikazan je napredak industrije, osnovni trendovi, pojave, fenomeni, geneza i struktura u razvoju industrije, kao i društveno-pravni okviri u kojima se odigravao razvoj. Analizirani su obim i veličina tekstilne strukture, odnos i uticaj države na industriju, tehnološki razvoj, finansijski kapital, tekstilno tržište, radna snaga i privredne elite, koji ujedno čine i poglavlja monografije. Razdoblje od 1919. do 1929. godine u privrednom smislu predstavlja jasno omeđenu celinu za proučavanje – počinje prestankom stanja ratne ekonomije, a završava se velikom ekonomskom krizom, dok je izbor tekstilne industrije za referentnu tačku podstaknut njenom ulogom u početnoj industrijalizaciji.
Još uvek, istorija Kraljevine Jugoslavije je više odraz neprekidnog ponavljanja toka političkih sporenja i konfrontacija, a manje svakodnevice i ekonomskih realnosti. Ovaj rad je jedan od onih koji daje alternativu. Takođe, priključuje rezultate srpske istoriografije širem sagledavanju istorije modernizacije, ekonomije i Balkana. Predstavlja našu istoriografiju na dobar način. Sadržaj ovog rada na istorijskom primeru pokazuje da u nedovoljno razvijenim ekonomijama zamajac razvoja ne leži isključivo u liberalnom kapitalističkom modelu i razvoju putem stranog kapitala i da nacionalna država i te kako ima mogućnost usmeravanja i stimulisanja.
Dr Mile Bjelajac, naučni savetnik
Knjiga Jelene Rafailović istovremeno je pionirsko i prekretno delo u srpskoj istoriografiji. Pionirsko je jer se, jednostavno, tom temom niko ranije nije bavio, a posebno ne na komparativan način, poredeći razvoj tekstilne industrije Jugoslavije sa situacijom u toj oblasti u Bugarskoj. Prekretna je jer predstavlja „uputstvo“ kako se dalje treba baviti ekonomskom istorijom i koliko je upravo ekonomska istorija, koju naši istoričari uglavnom zaobilaze, ključna za razumevanje i svih drugih oblasti naše prošlosti.
Dr Dubravka Stojanović, redovni profesor
Originalan doprinos monografije je pored važnih rezultata koje je donela primena komparativnog metoda, sigurnog kretanja u oblastima vezanim za različite segmente ekonomske istorije kao i poznavanja političkih prilika, zakonodavstva i uočavanje važnosti društveno-istorijske dimenzije ove teme Na taj način, knjiga koleginice Jelene Rafailović svojim rezultatima jeste originalan i važan doprinos poznavanju privrednih, političkih i društvenih prilika na Balkanu 1919-1929, „prelomljenih“ kroz temeljnu analizu jedne za dve balkanske države važne industrijske grane.
Dr Milan Ristović, redovni profesor