pregleda

DA SE NE ZABORAVI (1954) dobrotvor Džon Frotingham


Cena:
1.890 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5807)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9674

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1954
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Ilustrovano

G. Kostić
Beograd 1954.

Dobrotvor Džon Huipl Frotingham / John Frothingham
Jelena Lozanić
Darinka Grujić Radović




Džon Frotingam (John Frothingham, Bruklin, 1878[1] — Getari, 19. novembar 1935[2]) bio je američki pravnik, industrijalac, savremenik i učesnik Velikog rata i veliki ljubitelj muzike preko koje doznao za sudbini slovenskih naroda u ratu, kome je pomogao prikupljanjem dece – ratne siročadi i osnivanjam četiri Amerikanska vaspitna doma za ratnu siročad i napuštenu decu. Nosilac je Karađorđeve zvezde sa mačevima i Kraljevskog ordena Belog orla.[3][4]

Džon Frotingam
John Frothingham.jpg
Datum rođenja
1878.
Mesto rođenja
Bruklin
SAD
Datum smrti
1935.
Mesto smrti
Francuska
Život i karijera Uredi

Rođen je u Bruklinu, u bogatoj i uglednoj porodici iz koje potiče i jedan od najvećih američkih slikara Džejms Frotingam. Završio je francuski jezik, svirao klavir i bavio se komponovanjem. Posle diplomiranja, muzika ga je odvoela u Beč, Minhen i Prag sa ciljem da usavrši tehniku sviranja.[5]

Sa Srbima, čiji će veliki dobrotvor postati u Velikom ratu, došao je u kontakt preko iseljeničkih društava koja su svirala balkansku etno muziku u SAD. Kao zaljubljenika balkanske muzike, nesreća Srbije u Velikom ratu, u leto 1914. godine pogodila ga je toliko da je u više navrata donirao medicinski materijal i novac za ratom zahvaćenu zemlju.

Kada je Jelena Lozanić 1915. u ime Crvenog krsta Srbije otputovala u Ameriku, Frotingam se upoznaje s njom, a preko nje i sa Mihajlom Pupinom i jeromonahom Nikolajem Velimirovićem. Tada počinje njihov zajednički rad, koji će trajati više od dve decenije.

Kada se između Jelene i Džona razvila ljubav, oni su tu ljubav 1921. godine ozvaničili pred oltarom ruske crkve u Njujorku, i rođenjem devojčice Ane.

Porodica Lozanić-Frotingam je do 1935. godine živela na jugu Francuske, odakle je sve vreme pomagala deci u Srbiji.

Preminuo je 1935. godine a sahranjen je na groblju u Bijaricu u Francuskoj. Godinu dana kasnije 1936, obrazovan je Odbor u Skoplju od najviđenijih predstavnika Južne Srbije koji je imao zadatak da prikupi priloge za venac i spomenik Džonu Frotingamu, dobrotvoru i prijatelju Srpskog naroda iz vremena Velikog rata.[6]

U oktobru 1937. delegacija na čelu sa Darinkom Grujić položila je venac na Frotingamov grob. Urađen u duborezu, venac je bio visok 3 i širok 2,5 metra. U sredini venca izrađen je lik Frotingama, uokviren lovorovim listovima na kojima su ispisana imena društava, organizacija i ustanova koje je Frotingam stalno ili povremeno pomagao od početka Velikog rata do svoje smrti. Venac je bio rad skopskih umetnika i predstavljao je remek-delo.[7]
Delo Uredi

Sa svojom sestrom i ujacima 1914. godine, kada je čuo o sudbini Srbije u Velikom ratu, potražio je način kako da pomogne. Frotingam je najpre donirao 10 hiljada dolara što je bio samo početak njegovog rada na pomoći Srbiji i njenom narodu. Potom je u novembru 1914. godine poslao čitavu jednu bolnicu za Beograd, sa opremom i osobljem od ukupno deset lekara i pomoćnika. Vrednost bolnice sa svim pratećim materijalom iznosila je oko 200 hiljada tadašnjih dolara.[8]

Takođe je u Srbiji osnovao i do kraja postojanja finansirao dva doma za srpsku ratnu siročad:

Prvi dom, je bio Srpsko-američki dom, koji je sa ogromnom predanošću i zalaganjem vodila Darinka, poznata kao mama Grujić. Dom je prošao ceo ratni put od Beograda, preko Bitolja, Soluna, Atine, Nice, ponovo Beograda i na kraju Sremske Kamenice gde je postojao dok i poslednji pitomac nije iškolovan i otisnut u život.
Drugi dom, je bio Dom u Vranju smešten u dve novoizgrađene dvospratne zgrade za smeštaj ratne siročadi (kroz koji je prošlo oko 600 pitomaca) i treće za prijem gostiju.[6][a]
Napomene Uredi

^ Sve zgrade su posle Drugog svetskog rata nacionalizovane, a natpisi koji su označavali da se radilo o njegovim zadužbinama, kao i tabla koja je označavala njegovu ulicu, uništeni su. Dve zgrade u kojima je ”Frotingamova srpska ratna siročad” našla utočište, odrastala i školovala se, srušene su i na njihovo mesto sagrađena je bolnica grada Vranja.



Tags: Đevđelija 1915. Prvi svetski rat istorija srba srpska istorija amerikanci srpsko-američki odnosi u prvom svetskom ratu sjedinjene američke države srpskog naroda xx vek .. bitolj solun bombardovanje soluna selidba doma u falero srpsko-amerikanski dom

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 70115069
Ilustrovano

G. Kostić
Beograd 1954.

Dobrotvor Džon Huipl Frotingham / John Frothingham
Jelena Lozanić
Darinka Grujić Radović




Džon Frotingam (John Frothingham, Bruklin, 1878[1] — Getari, 19. novembar 1935[2]) bio je američki pravnik, industrijalac, savremenik i učesnik Velikog rata i veliki ljubitelj muzike preko koje doznao za sudbini slovenskih naroda u ratu, kome je pomogao prikupljanjem dece – ratne siročadi i osnivanjam četiri Amerikanska vaspitna doma za ratnu siročad i napuštenu decu. Nosilac je Karađorđeve zvezde sa mačevima i Kraljevskog ordena Belog orla.[3][4]

Džon Frotingam
John Frothingham.jpg
Datum rođenja
1878.
Mesto rođenja
Bruklin
SAD
Datum smrti
1935.
Mesto smrti
Francuska
Život i karijera Uredi

Rođen je u Bruklinu, u bogatoj i uglednoj porodici iz koje potiče i jedan od najvećih američkih slikara Džejms Frotingam. Završio je francuski jezik, svirao klavir i bavio se komponovanjem. Posle diplomiranja, muzika ga je odvoela u Beč, Minhen i Prag sa ciljem da usavrši tehniku sviranja.[5]

Sa Srbima, čiji će veliki dobrotvor postati u Velikom ratu, došao je u kontakt preko iseljeničkih društava koja su svirala balkansku etno muziku u SAD. Kao zaljubljenika balkanske muzike, nesreća Srbije u Velikom ratu, u leto 1914. godine pogodila ga je toliko da je u više navrata donirao medicinski materijal i novac za ratom zahvaćenu zemlju.

Kada je Jelena Lozanić 1915. u ime Crvenog krsta Srbije otputovala u Ameriku, Frotingam se upoznaje s njom, a preko nje i sa Mihajlom Pupinom i jeromonahom Nikolajem Velimirovićem. Tada počinje njihov zajednički rad, koji će trajati više od dve decenije.

Kada se između Jelene i Džona razvila ljubav, oni su tu ljubav 1921. godine ozvaničili pred oltarom ruske crkve u Njujorku, i rođenjem devojčice Ane.

Porodica Lozanić-Frotingam je do 1935. godine živela na jugu Francuske, odakle je sve vreme pomagala deci u Srbiji.

Preminuo je 1935. godine a sahranjen je na groblju u Bijaricu u Francuskoj. Godinu dana kasnije 1936, obrazovan je Odbor u Skoplju od najviđenijih predstavnika Južne Srbije koji je imao zadatak da prikupi priloge za venac i spomenik Džonu Frotingamu, dobrotvoru i prijatelju Srpskog naroda iz vremena Velikog rata.[6]

U oktobru 1937. delegacija na čelu sa Darinkom Grujić položila je venac na Frotingamov grob. Urađen u duborezu, venac je bio visok 3 i širok 2,5 metra. U sredini venca izrađen je lik Frotingama, uokviren lovorovim listovima na kojima su ispisana imena društava, organizacija i ustanova koje je Frotingam stalno ili povremeno pomagao od početka Velikog rata do svoje smrti. Venac je bio rad skopskih umetnika i predstavljao je remek-delo.[7]
Delo Uredi

Sa svojom sestrom i ujacima 1914. godine, kada je čuo o sudbini Srbije u Velikom ratu, potražio je način kako da pomogne. Frotingam je najpre donirao 10 hiljada dolara što je bio samo početak njegovog rada na pomoći Srbiji i njenom narodu. Potom je u novembru 1914. godine poslao čitavu jednu bolnicu za Beograd, sa opremom i osobljem od ukupno deset lekara i pomoćnika. Vrednost bolnice sa svim pratećim materijalom iznosila je oko 200 hiljada tadašnjih dolara.[8]

Takođe je u Srbiji osnovao i do kraja postojanja finansirao dva doma za srpsku ratnu siročad:

Prvi dom, je bio Srpsko-američki dom, koji je sa ogromnom predanošću i zalaganjem vodila Darinka, poznata kao mama Grujić. Dom je prošao ceo ratni put od Beograda, preko Bitolja, Soluna, Atine, Nice, ponovo Beograda i na kraju Sremske Kamenice gde je postojao dok i poslednji pitomac nije iškolovan i otisnut u život.
Drugi dom, je bio Dom u Vranju smešten u dve novoizgrađene dvospratne zgrade za smeštaj ratne siročadi (kroz koji je prošlo oko 600 pitomaca) i treće za prijem gostiju.[6][a]
Napomene Uredi

^ Sve zgrade su posle Drugog svetskog rata nacionalizovane, a natpisi koji su označavali da se radilo o njegovim zadužbinama, kao i tabla koja je označavala njegovu ulicu, uništeni su. Dve zgrade u kojima je ”Frotingamova srpska ratna siročad” našla utočište, odrastala i školovala se, srušene su i na njihovo mesto sagrađena je bolnica grada Vranja.



Tags: Đevđelija 1915. Prvi svetski rat istorija srba srpska istorija amerikanci srpsko-američki odnosi u prvom svetskom ratu sjedinjene američke države srpskog naroda xx vek .. bitolj solun bombardovanje soluna selidba doma u falero srpsko-amerikanski dom

70115069 DA SE NE ZABORAVI (1954) dobrotvor Džon Frotingham

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.