pregleda

Vuk Vinaver SVETSKA EKONOMSKA KRIZA U PODUNAVLJU i nema


Cena:
990 din (Predmet je prodat)
Stanje: Nekorišćen
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5791)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9654

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Vuk Vinaver SVETSKA EKONOMSKA KRIZA U PODUNAVLJU i nemački prodor 1929-1935

odlično stanje

retko u ponudi

Institut za savremenu istoriju Beograd, 1987.

24 cm, 299 str.

meki povez, ćirilica

1. KRIZA U SREDNJOJ EVROPI
2. KRIZA U SREDNJOJ EVROPI 1930. GODINE
3. STRAŠNA GODINA 1931.
4. KRAJ STARE EVROPE
5. NEMAČKA, ITALIJA I FRANCUSKA 1933. GODINE U PODUNAVLJU
6. ITALIJA I NEMAČKA U PODUNAVLJU
7. NEMAČKI PRODOR U SENCI FRANCUSKO -ITALIJANSKOG SPORAZUMA


Вук Винавер (13. јули 1927. године, Берн, Швајцарска — 24. август 1986, Београд, СФРЈ) је био српски историчар.

Биографија

Вук је био син познатог српског књижевника јеврејске народности Станислава Винавера. Школовао се у Београду где је студирао на Групи за историју Филозофског факултета у Београду. Дипломирао је 1949. године. Асистент на Историјском институту САН постао је 1951. и ту је започео своја историографска истраживања. Докторирао је на Филозофском факултету у Београду са дисертацијом Дубровник и Турска у XVIII веку која је објављена као књига 1960. године у издању Српске академије наука. Као научни сарадник радио је у Историјском институту до 1962. године. Од 1962. до 1969. радио је на Институту друштвених наука, а затим на Институту за савремену историју где је стекао звање научног саветника.

Научни рад

Винавер је био историчар широких истраживачких интересовања, која су између сталог обухватала теме од српске средњовеквне историје, преко историје Дубровачке републике, до дипломатске историје Краљевине Југославије. Попут многих других истраживача његове генерације Винавер је свој истраживачки рад отпочео у Хисторијском архиву у Дубровнику. Иако га је тема дисертације усмерила на истраживање извора из 18. века Винавер се бавио и ранијим раздобљима. Истраживао је трговину робљем у Дубровачкој републици у више радова: Трговина робљем из Босне у Дубровнику у 14. веку, Ропство у старом Дубровнику (1250—1650), Црно робље у старом Дубровнику (1400—1600). Све ове радове објавио је у првој половини 50-их година 20. века у часописима Анали и Историјском часопису. Пре објављивања првих радова са тематиком из 18. века бавио се личностима у вези са борбом против Османлија (Тома Пелеш, Догађаји у Лици 1609—1610, Похара Пераста 1624, Турска и Дубровник 1617—1619, Сењски ускоци и Венецијe до Кипарског рата). Рад на дисертацији пратила је група радова посвећена трговачкој и уопште економској историји Дубровника у 17. и 18. веку: Дубровачко-албански економски односи крајем 16. века, Једна дубровачка трговачка ликвидација у Будиму, Трговина Бара, Бијелог Поља и Подгорице са Дубровником (1720—1760), Сарајевски трговци у Дубровнику средином 18. века, Херцеговачка трговина са Дубровником почетком 18. века, Дубровачка нова економска политика почетком 18. века, Црна Гора, Скадар и Дубровник крајем 18. века, Крај дубровачке трговине на Балкану. Дубровачка копнена трговина средином 18. века.

Већ у првим научним радовима а нарочито од половине 50-их година Вук Винавер се показао као историчар склон да отвара готово потпуно нетакнута питања у српској историографији и да у својим студијама понуди решења чврсто заснована на архивским истраживањима. Тема историјских традиција у Српској револуцији била је готово потпуно занемарена до Винавера а он јој је посветио неколико значајних радова: Историјска традиција у Првом српском устанку и Стефан Првовенчани у традицији Првог српског устанка. У његовом историографском опусу значајно место заузимају радови који се односе на различита питања из економске историје. Истраживао је теме племенитих метала на Балканском полуострву од средњег века до Првог српског устанка. Ово своје истраживачко интересовање заокружио је синтезом Преглед историје новца у јужнословенским земљама XVI—XVII века (Београд, 1970). Поред синтезе написао је и већи број радова мањег обима али који су такође доносили значајне историографске новине: Прилози историји племенитих метала, цена и надница (Средњовековни Дубровник), Прилози историји новца у аншим земљама. Монете у Црној Гори (1500—1800), Монетарна криза у Турској (1575—1650), Монете у Србији првог устанка, Курсеви монета у Дубровнику 18. века и други. Пре него што се определио за изучавање дипломатске историје у 20. веку Винавер је написао још неколико радова који су били посвећени историји 18. века: Поморство Улциња у 18. веку, Дубровачка трговина у Србији и Бугарској крајем 17. века, Извештаји млетачких амбасадора из Цариграда о општој кризи на Балканском полуострву крајем 16. и почетком 17. века и Прилог историји кафе у југословенским земљама.

Своје бављење дипломатском историјом Краљевине Југославије Винавер је започео објављивањем низа приказа публикација које су се бавиле положајем Југославије у европској и светској политици између два светска рата. Бављење дипломатском историјом крунисано са неколико обимних моографија Винавер је заснивао на темељним изучавањима дипломатске грађе па је нова тематика подразумевала и промену методолошког приступа у односу на његов ранији рад. Написао је више мањих студија о дипломатским односима Краљевине Југославије: Југословенско—совјетски односи 1919—1929, Прилог историји југословенско—совјетских односа 1929—1934, Војнополитичка организација фашистичке Италије против Југославије у јесен 1939. године, О спољнополитичкој оријентацији Југославије 1920—1925, Политика Југославије према Италији 1939—1941, О неуспелом југословенско-мађарском зближењу 1924—1926. Свој рад на дипломатској историји заокружио је са три обимне монографије: Југославија и Мађарска 1918—1933 (1971), Југославија и Мађарска 1933—1941 (1976) и Југославија и Француска између два светска рата. Да ли је Југославија била француски сателит? (1985). Ван токова главних Винаверових истраживачких интересовања Винавера стоји његова књига Писци сведоци епохе (1914—1945). Према речима Симе Ћирковића обимни научни опус Вука Винавера захтева темељна и свестрана проучавања. Делимична библиографија његових радова објављена је у часопису Историја 20. века за 1984. годину.

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 67441417
Vuk Vinaver SVETSKA EKONOMSKA KRIZA U PODUNAVLJU i nemački prodor 1929-1935

odlično stanje

retko u ponudi

Institut za savremenu istoriju Beograd, 1987.

24 cm, 299 str.

meki povez, ćirilica

1. KRIZA U SREDNJOJ EVROPI
2. KRIZA U SREDNJOJ EVROPI 1930. GODINE
3. STRAŠNA GODINA 1931.
4. KRAJ STARE EVROPE
5. NEMAČKA, ITALIJA I FRANCUSKA 1933. GODINE U PODUNAVLJU
6. ITALIJA I NEMAČKA U PODUNAVLJU
7. NEMAČKI PRODOR U SENCI FRANCUSKO -ITALIJANSKOG SPORAZUMA


Вук Винавер (13. јули 1927. године, Берн, Швајцарска — 24. август 1986, Београд, СФРЈ) је био српски историчар.

Биографија

Вук је био син познатог српског књижевника јеврејске народности Станислава Винавера. Школовао се у Београду где је студирао на Групи за историју Филозофског факултета у Београду. Дипломирао је 1949. године. Асистент на Историјском институту САН постао је 1951. и ту је започео своја историографска истраживања. Докторирао је на Филозофском факултету у Београду са дисертацијом Дубровник и Турска у XVIII веку која је објављена као књига 1960. године у издању Српске академије наука. Као научни сарадник радио је у Историјском институту до 1962. године. Од 1962. до 1969. радио је на Институту друштвених наука, а затим на Институту за савремену историју где је стекао звање научног саветника.

Научни рад

Винавер је био историчар широких истраживачких интересовања, која су између сталог обухватала теме од српске средњовеквне историје, преко историје Дубровачке републике, до дипломатске историје Краљевине Југославије. Попут многих других истраживача његове генерације Винавер је свој истраживачки рад отпочео у Хисторијском архиву у Дубровнику. Иако га је тема дисертације усмерила на истраживање извора из 18. века Винавер се бавио и ранијим раздобљима. Истраживао је трговину робљем у Дубровачкој републици у више радова: Трговина робљем из Босне у Дубровнику у 14. веку, Ропство у старом Дубровнику (1250—1650), Црно робље у старом Дубровнику (1400—1600). Све ове радове објавио је у првој половини 50-их година 20. века у часописима Анали и Историјском часопису. Пре објављивања првих радова са тематиком из 18. века бавио се личностима у вези са борбом против Османлија (Тома Пелеш, Догађаји у Лици 1609—1610, Похара Пераста 1624, Турска и Дубровник 1617—1619, Сењски ускоци и Венецијe до Кипарског рата). Рад на дисертацији пратила је група радова посвећена трговачкој и уопште економској историји Дубровника у 17. и 18. веку: Дубровачко-албански економски односи крајем 16. века, Једна дубровачка трговачка ликвидација у Будиму, Трговина Бара, Бијелог Поља и Подгорице са Дубровником (1720—1760), Сарајевски трговци у Дубровнику средином 18. века, Херцеговачка трговина са Дубровником почетком 18. века, Дубровачка нова економска политика почетком 18. века, Црна Гора, Скадар и Дубровник крајем 18. века, Крај дубровачке трговине на Балкану. Дубровачка копнена трговина средином 18. века.

Већ у првим научним радовима а нарочито од половине 50-их година Вук Винавер се показао као историчар склон да отвара готово потпуно нетакнута питања у српској историографији и да у својим студијама понуди решења чврсто заснована на архивским истраживањима. Тема историјских традиција у Српској револуцији била је готово потпуно занемарена до Винавера а он јој је посветио неколико значајних радова: Историјска традиција у Првом српском устанку и Стефан Првовенчани у традицији Првог српског устанка. У његовом историографском опусу значајно место заузимају радови који се односе на различита питања из економске историје. Истраживао је теме племенитих метала на Балканском полуострву од средњег века до Првог српског устанка. Ово своје истраживачко интересовање заокружио је синтезом Преглед историје новца у јужнословенским земљама XVI—XVII века (Београд, 1970). Поред синтезе написао је и већи број радова мањег обима али који су такође доносили значајне историографске новине: Прилози историји племенитих метала, цена и надница (Средњовековни Дубровник), Прилози историји новца у аншим земљама. Монете у Црној Гори (1500—1800), Монетарна криза у Турској (1575—1650), Монете у Србији првог устанка, Курсеви монета у Дубровнику 18. века и други. Пре него што се определио за изучавање дипломатске историје у 20. веку Винавер је написао још неколико радова који су били посвећени историји 18. века: Поморство Улциња у 18. веку, Дубровачка трговина у Србији и Бугарској крајем 17. века, Извештаји млетачких амбасадора из Цариграда о општој кризи на Балканском полуострву крајем 16. и почетком 17. века и Прилог историји кафе у југословенским земљама.

Своје бављење дипломатском историјом Краљевине Југославије Винавер је започео објављивањем низа приказа публикација које су се бавиле положајем Југославије у европској и светској политици између два светска рата. Бављење дипломатском историјом крунисано са неколико обимних моографија Винавер је заснивао на темељним изучавањима дипломатске грађе па је нова тематика подразумевала и промену методолошког приступа у односу на његов ранији рад. Написао је више мањих студија о дипломатским односима Краљевине Југославије: Југословенско—совјетски односи 1919—1929, Прилог историји југословенско—совјетских односа 1929—1934, Војнополитичка организација фашистичке Италије против Југославије у јесен 1939. године, О спољнополитичкој оријентацији Југославије 1920—1925, Политика Југославије према Италији 1939—1941, О неуспелом југословенско-мађарском зближењу 1924—1926. Свој рад на дипломатској историји заокружио је са три обимне монографије: Југославија и Мађарска 1918—1933 (1971), Југославија и Мађарска 1933—1941 (1976) и Југославија и Француска између два светска рата. Да ли је Југославија била француски сателит? (1985). Ван токова главних Винаверових истраживачких интересовања Винавера стоји његова књига Писци сведоци епохе (1914—1945). Према речима Симе Ћирковића обимни научни опус Вука Винавера захтева темељна и свестрана проучавања. Делимична библиографија његових радова објављена је у часопису Историја 20. века за 1984. годину.
67441417 Vuk Vinaver SVETSKA EKONOMSKA KRIZA U PODUNAVLJU i nema

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.