Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Čurug, Žabalj |
Godina izdanja: 2004. Avangarda
ISBN: ISBN 86-85117-04-6, ISBN: 978-86-89901-62-7
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Istorija torture kroz vekove Džordž Rajli Skot *322*2021
Istorija mučenja kroz vekove
Istorija torture kroz vekove Džordž Rajli Skot(1940)
autor> Džordž Rajli Skot , Vineta Marinović(prevod)
Izdavač: Avangarda 2004.g ISBN 86-85117-04-6, ISBN: 978-86-89901-62-7
Naslov originala: History of Torture Throughout the Ages / Georges Ryley Scott
Tvrd povez,;latinica;557 str.; ilustrovana cb., format 21 cm; težina 710.grama
stanje: kao nova, nem a vidljivih tragova korišćenja
Klasično delo koje se izdvaja među knjigama ove tematike na engleskom govornom području. Jedinstven prikaz tamne strane čovečanstva i ljudske bestijalnosti. Fenomen torture obrađen na način kako to čini Skot, ukazuje na prisutnost nasilja nad ljudima u svim epohama, na svim kontinentima...Šokantna maštovitost i inovativnost u primeni metoda. Tortura kao sadizam i kao puki instrument iznude. Izdavač se odlučio na objavljivanje ovog dela nakon uvida u katalog narodne biblioteke u kome ne postoji nijedno delo prevedeno na naš jezik koje tretira ovaj nezaobilazni fenomen.
Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: Krivično pravo, Ostali naslovi iz oblasti: Istorija
Opis SADRŽAJ
Kako je ova knjiga došla u Jugoslaviju
Sveta inkvizicija
Auto da fé
Uticaj inkvizicije
Žrtve inkvizicije
Tortura u Velikoj Britaniji i Irskoj
Tortura pod vidom kazne
Proganjanje veštica
Satanin znak
Lov na veštice u Britaniji
Tortura u Kini, Japanu i Indiji
Mučenje u Indiji
Mučenje robova u Zapadnoj Indiji, Mauricijusu i u Sjedinjenim Američkim Državama
Rat protiv torture
Ozloglašeni mučitelji
Tehnika torture
Spaljivanje na stubu, žigosanje, smrt ključalom vodom, pečenje u plehu i bronzani bik
* * *
Slika sveta kao istorija neposlušnosti i mučenja
„Vekovima su kraljevi, sveštenici, feudalni gospodari, industrijski šefovi i roditelji isticali da je poslušnost vrlina a da je neposlušnost porok. Da bismo uveli drugo stanovište, suprotstavimo tome sledeći iskaz: ljudska istorija počela je činom neposlušnosti i nije neverovatno da će se okončati činom poslušnosti“, piše Erih From u svom poznatom eseju „Neposlušnost kao psihološki i moralni problem“.
Ovaj tekst čuvenog psihoanalitičara zajedno sa još četiri o istom i sličnim pitanjima, objavila je nedavno izdavačka kuća Gradac pod nazivom „O neposlušnosti“.
Od Adama i Eve čin neposlušnosti bio je čin slobode. Ova veza dva pojma vidi se već u podnaslovu knjige – zašto sloboda znači reći ne vlastima.
„Kao u hebrejskom mitu o Adamu i Evi, i u grčkom mitu o Prometeju smatra se da je celokupna ljudska civilizacija zasnovana na činu neposlušnosti. Kradući vatru od bogova, Prometej polaže temelje evolucije čoveka. Ljudske istorije ne bi bilo da nije bilo Prometejevog ‘zločina’. Prometej je, isto kao Adam i Eva, kažnjen zbog svoje neposlušnosti. Ali on se ne kaje i ne moli za oproštaj. Naprotiv, on ponosno kaže: ‘Radije ću biti prikovan za ovu stenu nego da budem poslušni sluga bogova`“, piše u istom eseju From, dodajući da je čovek nastavio da se razvija preko svojih dela neposlušnosti.
Ovaj kanonski tekst namenjen je onima koje zanimaju mračne istine skrivene u ljudskoj psihi.
Jedinstven prikaz tamne strane čovečanstva i ljudske bestijalnosti, obrađuje fenomen torture kroz razne epohe i kontinente, ukazujući na konstantnu prisutnost nasilja nad ljudima, ali i na šokantnu maštovitost i inovativnost u primeni metoda. Priču o torturi Skot počinje od Inkvizicije.
„Tortura je uvedena sa izričitim ciljem da se iznudi priznanje, i nju je ozvaničio papa Inokentije bulom koju je izdao 1252. Inkvizitori su sveli torturu na veliku umetnost i pokazali su tokom vekova da poseduju mnogo psihološkog uvida i znanja, jer je procedura bila fino sračunata da oslabi otpor čak i najodlučnijih i najsnažnijih ljudi“, piše autor.
Od katoličke crkve preko Britanske imperije do Kine i Japana, tortura je bila ili puki instrument iznude ili čist sadizam.
„Priznanje je značilo biti spaljen živ, a odbijanje doživotnu tamnicu ili neprekidno mučenje koje bi se završavalo smrću“, tako se u XV ratovalo protiv demonologije, tj. magije i vradžbina, veštica i vračeva.
Napisana još 1930-ih, ova knjižica bi s 20. i početkom 21. veka nažalost dobila znatnu dopunu u inovativnosti mučenja i kažnjavanju neistomišljenika.