pregleda

Kanonske vizitacije SRIJEM 1775-1833 (kao NOVO)


Cena:
4.990 din
Želi ovaj predmet: 3
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

U skupini pisanih povijesnih izvora, kanonske vizitacije pripadaju u sam vrh po svojem značenju, objektivnosti i sadržaju. One imaju veću vrijednost za područja Hrvatske zbog slabo očuvanih drugih pisanih izvora. Stoga je njihovo objavljivanje prvorazredan projekt koji će unijeti mnogo znanja, istine i svjetla u prošlost Slavonije, Baranje i Srijema.

Biskupske su kanonske vizitacije bile plod povremenih posjeta biskupa ili njihovih delegata po župama na području svoje biskupije u svrhu nadzora i uvida u stvarno stanje župe te davanja mjera za otklanjanje i poboljšanje vjerskog života vjernika. Vizitacije su se obavljale povremeno te su u početku bile općenitije i kraće, da bi se početkom 19. st. ustalile određene forme i obrasci te detaljno obuhvatile cjelokupno poslovanje župe. Predmet vizitacija bio je uvid u sjedište župe i njezinih filijala, župnika i drugih crkvenih osoba, stanovništva, crkvenih i školskih zgrada, učitelja i školske djece, primanja crkvenih službenika, groblja, križeva, kapelica i kipova te, dakako, crkava i svih drugih vjerskih aktivnosti te običaja puka.

Kanonske su vizitacije osobito dragocjen prvorazredni pisani izvori za crkvenu povijest. No budući da je crkva u prošlosti imala utjecaja i djelovala na cjelokupan život, one imaju daleko šire značenje kao izvori za demografiju, kulturu, umjetnost, običaje, arhitekturu, a pružaju i gospodarsku sliku vremena i područja.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga XI. – GENERALNO KAZALO za I. – X. knjigu
KANONSKE VIZITACIJE knjiga XI. – GENERALNO KAZALO za I. – X. knjigu

Urednik: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2012.

Nakon svake knjige donijeli smo barem dva osnovna kazala: kazalo imena i mjesta te kazalo predmeta i ustanova kako bi korisnik u svakoj knjizi lakše i brže pronašao pojam koji želi. Nakon objavljivanja cjelokupnog područja u vremenu od prvih sačuvanih kanonskih vizitacija pa do sredine 19. stoljeća nametnula se potreba da se za cjelokupno gradivo donese jedno generalno kazalo tj. za svih deset objavljenih knjiga na jednom mjestu u jednoj knjizi. Time će se olakšati korisnicima da ne trebaju gubiti vrijeme pretražujući pojedine predmete po raznim knjigama nego da dobiju informaciju u jednoj knjizi za svih deset knjiga

KANONSKE VIZITACIJE knjiga X. – ĐAKOVAČKO PODRUČJE 1751.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga X. – ĐAKOVAČKO PODRUČJE 1751.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2011.

U ovoj X. posljednjoj knjizi objavljuju se kanonske vizitacije za đakovačko područje nekadašnje Bosanske ili Đakovačke biskupije od 1751. do 1833. godine na izvornom latinskom jeziku i usporednom hrvatskom prijevodu. Radi se u strogom smislu o području Đakovačkog biskupskog vlastelinstva.
U knjizi su obuhvaćene kanonske vizitacije župa: Đakovo, Vrbica, Gorjani, Vrpolje, Semeljci, Levanjska Varoš, Drenje, Punitovci, Piškorevci i Trnava.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga IX. – BRODSKO PODRUČJE 1730.-1833
KANONSKE VIZITACIJE knjiga IX. – BRODSKO PODRUČJE 1730.-1833

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2010.

U ovoj IX. knjizi Kanonskih vizitacija donosi se izvorni latinski tekst i usporedni hrvatski prijevod kanonskih vizitacija Brodskog područja od 1730. do 1833. godine. Brodsko područje protezalo se na zapadu od Sibinja do Štitara na istoku te na jugu od rijeke Save prema sjeveru do Vrhovina te je do 1780. godine pripadalo zagrebačkoj biskupiji a tada je pripojeno Bosanskoj ili Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Posebno treba istaknuti da ove vizitacije obuhvaćaju najveći dio područja pod Vojnom granicom što daje posebno značenje i u vjerskom životu tog područja.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VIII. – VINKOVAČKO-VUKOVARSKO-ILOČKO PODRUČJE 1768.-1840.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VIII. – VINKOVAČKO-VUKOVARSKO-ILOČKO PODRUČJE 1768.-1840.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2010.

Iz predgovora:

„Ova VIII. knjiga kanonskih vizitacija obuhvaća vinkovačko, vukovarsko i iločko područje te donosi sačuvane popise za dvije župe naime Vinkovce i Ivankovo 1768. godine, a potom slijede kanonske vizitacije od 1775. do 1840. Prvo se donose popisi župe Vinkovci i Ivankovo 1768. Ovaj veći vremenski raspon, dakle i poslije 1833. godine kako je do sada bilo uobičajeno u drugim knjigama vizitacija, ovdje je uslijedio zbog toga što nakon 1819. godine nismo pronašli vizitacije sve do 1837. godine odnosno do 1840. godine pa smo te vizitacije ovih župa ovdje uvrstili.

Župa Ilok se nalazila do 1773. u Srijemskoj biskupiji te nakon njezinog sjedinjenja s Bosanskom ili đakovačkom obavio je biskup sjedinjenih biskupija već 1775. godine vizitaciju Iloka. Nakon toga je slijedila vizitacija Iloka 1777., 1778. i 1781. godine.“

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VII. – ŽUPANJSKI I VRBANJSKI DEKANAT 1782.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VII. – ŽUPANJSKI I VRBANJSKI DEKANAT 1782.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2009.

Iz predgovora:

„Kanonske vizitacije Županjskog i Vrbanjskog dekanata 1782.-1833. godine su dobro koncipirane i usustavljene, detaljnije su i opširnije, a postupci nadzora župa te opisivanja stanja već uhodani. Početkom 19.st. bile su u Županjskom dekanatu sljedeće župe: Bošnjaci, Cerna (filijala Šiškovci), Drenovci (Soljani), Lipovac (Apševci, Batrovci), Račinovci (Gunja, Đurići, Strošinci, Jamena), Rajevo selo (Podgajci) i Županja (Štitar).

U Vrbanjskom dekanatu bile su početkom 19. st. župe s filijalama: Berak (Čakovci, Orolik, Negoslavci), Komletinci, Nijemci (Podgrađe, Novo Selo, Đeletovci), Otok, Privlaka, Stari Jankovci (Svinjarevci, Slakovci, Novi Jankovci) i Vrbanja.“

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VI. – SRIJEM 1775.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VI. – SRIJEM 1775.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2008.

Iz predgovora:

„Nastavljamo s objavljivanjem kanonskih vizitacija Srijema od 1775. godine, tj. nakon kanonskog ujedinjenja Srijemske biskupije s Bosanskom ili Đakovačkom koje je provedeno 1773. god. Prvi biskup kanonski ujedinjenih biskupija Matej Franjo Krtica je pošao na područje Srijemske biskupije i temeljito vizitirao svoje nove župe 1775. godine. Biskup Krtica je bio vrlo revan vizitator tako da je do 1803. godine obavio čak 11 vizitacija u Srijemu.“

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 61849781
U skupini pisanih povijesnih izvora, kanonske vizitacije pripadaju u sam vrh po svojem značenju, objektivnosti i sadržaju. One imaju veću vrijednost za područja Hrvatske zbog slabo očuvanih drugih pisanih izvora. Stoga je njihovo objavljivanje prvorazredan projekt koji će unijeti mnogo znanja, istine i svjetla u prošlost Slavonije, Baranje i Srijema.

Biskupske su kanonske vizitacije bile plod povremenih posjeta biskupa ili njihovih delegata po župama na području svoje biskupije u svrhu nadzora i uvida u stvarno stanje župe te davanja mjera za otklanjanje i poboljšanje vjerskog života vjernika. Vizitacije su se obavljale povremeno te su u početku bile općenitije i kraće, da bi se početkom 19. st. ustalile određene forme i obrasci te detaljno obuhvatile cjelokupno poslovanje župe. Predmet vizitacija bio je uvid u sjedište župe i njezinih filijala, župnika i drugih crkvenih osoba, stanovništva, crkvenih i školskih zgrada, učitelja i školske djece, primanja crkvenih službenika, groblja, križeva, kapelica i kipova te, dakako, crkava i svih drugih vjerskih aktivnosti te običaja puka.

Kanonske su vizitacije osobito dragocjen prvorazredni pisani izvori za crkvenu povijest. No budući da je crkva u prošlosti imala utjecaja i djelovala na cjelokupan život, one imaju daleko šire značenje kao izvori za demografiju, kulturu, umjetnost, običaje, arhitekturu, a pružaju i gospodarsku sliku vremena i područja.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga XI. – GENERALNO KAZALO za I. – X. knjigu
KANONSKE VIZITACIJE knjiga XI. – GENERALNO KAZALO za I. – X. knjigu

Urednik: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2012.

Nakon svake knjige donijeli smo barem dva osnovna kazala: kazalo imena i mjesta te kazalo predmeta i ustanova kako bi korisnik u svakoj knjizi lakše i brže pronašao pojam koji želi. Nakon objavljivanja cjelokupnog područja u vremenu od prvih sačuvanih kanonskih vizitacija pa do sredine 19. stoljeća nametnula se potreba da se za cjelokupno gradivo donese jedno generalno kazalo tj. za svih deset objavljenih knjiga na jednom mjestu u jednoj knjizi. Time će se olakšati korisnicima da ne trebaju gubiti vrijeme pretražujući pojedine predmete po raznim knjigama nego da dobiju informaciju u jednoj knjizi za svih deset knjiga

KANONSKE VIZITACIJE knjiga X. – ĐAKOVAČKO PODRUČJE 1751.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga X. – ĐAKOVAČKO PODRUČJE 1751.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2011.

U ovoj X. posljednjoj knjizi objavljuju se kanonske vizitacije za đakovačko područje nekadašnje Bosanske ili Đakovačke biskupije od 1751. do 1833. godine na izvornom latinskom jeziku i usporednom hrvatskom prijevodu. Radi se u strogom smislu o području Đakovačkog biskupskog vlastelinstva.
U knjizi su obuhvaćene kanonske vizitacije župa: Đakovo, Vrbica, Gorjani, Vrpolje, Semeljci, Levanjska Varoš, Drenje, Punitovci, Piškorevci i Trnava.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga IX. – BRODSKO PODRUČJE 1730.-1833
KANONSKE VIZITACIJE knjiga IX. – BRODSKO PODRUČJE 1730.-1833

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2010.

U ovoj IX. knjizi Kanonskih vizitacija donosi se izvorni latinski tekst i usporedni hrvatski prijevod kanonskih vizitacija Brodskog područja od 1730. do 1833. godine. Brodsko područje protezalo se na zapadu od Sibinja do Štitara na istoku te na jugu od rijeke Save prema sjeveru do Vrhovina te je do 1780. godine pripadalo zagrebačkoj biskupiji a tada je pripojeno Bosanskoj ili Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Posebno treba istaknuti da ove vizitacije obuhvaćaju najveći dio područja pod Vojnom granicom što daje posebno značenje i u vjerskom životu tog područja.

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VIII. – VINKOVAČKO-VUKOVARSKO-ILOČKO PODRUČJE 1768.-1840.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VIII. – VINKOVAČKO-VUKOVARSKO-ILOČKO PODRUČJE 1768.-1840.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2010.

Iz predgovora:

„Ova VIII. knjiga kanonskih vizitacija obuhvaća vinkovačko, vukovarsko i iločko područje te donosi sačuvane popise za dvije župe naime Vinkovce i Ivankovo 1768. godine, a potom slijede kanonske vizitacije od 1775. do 1840. Prvo se donose popisi župe Vinkovci i Ivankovo 1768. Ovaj veći vremenski raspon, dakle i poslije 1833. godine kako je do sada bilo uobičajeno u drugim knjigama vizitacija, ovdje je uslijedio zbog toga što nakon 1819. godine nismo pronašli vizitacije sve do 1837. godine odnosno do 1840. godine pa smo te vizitacije ovih župa ovdje uvrstili.

Župa Ilok se nalazila do 1773. u Srijemskoj biskupiji te nakon njezinog sjedinjenja s Bosanskom ili đakovačkom obavio je biskup sjedinjenih biskupija već 1775. godine vizitaciju Iloka. Nakon toga je slijedila vizitacija Iloka 1777., 1778. i 1781. godine.“

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VII. – ŽUPANJSKI I VRBANJSKI DEKANAT 1782.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VII. – ŽUPANJSKI I VRBANJSKI DEKANAT 1782.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2009.

Iz predgovora:

„Kanonske vizitacije Županjskog i Vrbanjskog dekanata 1782.-1833. godine su dobro koncipirane i usustavljene, detaljnije su i opširnije, a postupci nadzora župa te opisivanja stanja već uhodani. Početkom 19.st. bile su u Županjskom dekanatu sljedeće župe: Bošnjaci, Cerna (filijala Šiškovci), Drenovci (Soljani), Lipovac (Apševci, Batrovci), Račinovci (Gunja, Đurići, Strošinci, Jamena), Rajevo selo (Podgajci) i Županja (Štitar).

U Vrbanjskom dekanatu bile su početkom 19. st. župe s filijalama: Berak (Čakovci, Orolik, Negoslavci), Komletinci, Nijemci (Podgrađe, Novo Selo, Đeletovci), Otok, Privlaka, Stari Jankovci (Svinjarevci, Slakovci, Novi Jankovci) i Vrbanja.“

KANONSKE VIZITACIJE knjiga VI. – SRIJEM 1775.-1833.
KANONSKE VIZITACIJE knjiga VI. – SRIJEM 1775.-1833.

Prepisao, preveo i priredio: dr. sc. Stjepan Sršan
Državni arhiv u Osijeku, 2008.

Iz predgovora:

„Nastavljamo s objavljivanjem kanonskih vizitacija Srijema od 1775. godine, tj. nakon kanonskog ujedinjenja Srijemske biskupije s Bosanskom ili Đakovačkom koje je provedeno 1773. god. Prvi biskup kanonski ujedinjenih biskupija Matej Franjo Krtica je pošao na područje Srijemske biskupije i temeljito vizitirao svoje nove župe 1775. godine. Biskup Krtica je bio vrlo revan vizitator tako da je do 1803. godine obavio čak 11 vizitacija u Srijemu.“
61849781 Kanonske vizitacije SRIJEM 1775-1833 (kao NOVO)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.