Cena: |
Želi ovaj predmet: | 4 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
kao novo
sadrži veliku mapu kao što se vidi na slici dva
RETKO U PONUDI!
mali tiraž
Mesta stradanja i antifašističke borbe u Beogradu 1941 - 1944
MESTA STRADANJA I ANTIFAŠISTIČKE BORBE U BEOGRADU 1941–44.
Priručnik za čitanje grada
Izdavač: Forum za primenjenu istoriju
Svrha ove publikacije je da bude oruđe u rukama svih onih koji nisu ravnodušni prema događajima u Beogradu tokom fašističke okupacije 1941–1944. godine i koji žele da se angažuju protiv zaboravljanja, ćutanja i falsifikovanja tog mračnog perioda istorije. U uverenju da se žrtve zločina rasističkog genocida, počinjenog od strane fašista i njihovih pomagača, ne smeju zaboraviti, cilj nam je da razvijemo savremenu praksu sećanja, koja se ne ograničava na službene komemoracije, i koja bi mogla biti dostupna i važna mlađim generacijama.
Zbog ponovnog uspona fašističkih pokreta i stranaka širom Evrope, sve više se ukazuje potreba za analizom i uvidom u društvenoekonomske uslove fašizacije društva, te ideologiju i mehanizme fašističke politike. Usled diskreditacije komunističkog pokreta od strane vladajuće klase kapitalističkih država, nakon nestanka državnih socijalizama u Evropi, na površinu je isplivala politička rehabilitacija profašističkih snaga, koja izokreće istorijske činjenice o antifašističkom otporu. Stoga je vrlo važno da u svetlu tih savremenih dešavanja, podstaknemo sećanje na ogorčenu borbu mladih i radnika Beograda organizovanih u antifašističkom otporu. Oni su svoju borbu izneli pod nezamislivo teškim okolnostima, u okupiranom gradu i zemlji, održali su je i vodili sve do oslobođenja od strane Narodno-oslobodilačke vojske i Crvene armije.
Publikacija “Mesta stradanja i antifašističke borbe u Beogradu 1941-44. Priručnik za čitanje grada” - istorijski vodič omogućava proučavanje dešavanja za vreme nemačke okupacije na ulicama Beograda, biće predstavljena 11. juna u Kulturnom centru Beograda, uz učešće urednika, autora i saradnika, a tema razgovora biće, između ostalog, i najavljena izgradnja šoping mola na mestu Topovskih šupa, prvog koncentracionog logora u Beogradu, mestu holokausta i stradanja Roma.
To je druga promocija te publikacije pred beogradskom publikom, a organizovana je zbog velikog interesovanja javnosti za to izdanje koje
pristupa medijaciji istorije fašističkih zločina, kolaboracije i antifašističke borbe na sasvim novi način.
Posebnost te publikacije leži u neposrednosti kojom omogućava čitaocu proučavanje dešavanja za vreme nemačke okupacije. Prateći prostorno-tematski uokvirene ture, ta knjiga, pored informativnih tekstova, sadrži i veliki broj svedočanstva i ličnih priča o antifašističkoj borbi i stradanju Jevreja i Roma. Obrađuju se ideologija i mehanizmi fašističkog sistema terora i saradnja domaćih institucija, organizacija i pojedinaca sa okupatorom.
Svrha te publikacije je da bude “oruđe u rukama svih onih koji žele da se angažuju protiv zaboravljanja, ćutanja i falsifikovanja tog perioda istorije”.
O metodologiji rada na toj publikaciji i ličnoj motivaciji za učesće u njenoj izradi govoriće urednici publikacije Rena Redle i Milovan Pisari, kao i autori - istoričar i saradnik u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture Nenad Lajbenšperger, sociolog i nastavnik sociologije Ilija Malović, aktivistkinja Nataša Lambić i dizajner knjige Đorđe Balmazović iz grupe Шkart. Doprinos razgovoru o tom vodiču daće i Davor Salom, koji godinama radi, između ostalog, i kao turistički vodič.
Knjiga je podeljena u tri celine: teorijski uvod u opšte probleme istoriografije; praktični deo, koji se sastoji od tematski organizovanih tura kroz izabrane delove grada Beograda; i sveobuhvatni pojmovnik o fašističkoj ideologiji, antifašizmu i pravnim merama protiv zločinaca.
Publikaciju otvara prilog Enca Traversa (Enzo) o odnosu ličnog sećanja i istoriografije, kao i o javnoj upotrebi i politici istorije.
Vodič kroz grad, sa prostorno-tematski uokvirenim turama i tekstovima Milana Radanovića, Olge Manojlović Pintar, Milovana Pisarija i Nenada Lajbenšpergera, čini glavni deo priručnika.
Apendiks sadrži pojmovnik, odnosno, pregled osnovnih pojmova u vezi s fašizmom i antifašizmom, koji su sastavili Petar Atanacković, Ilija Malović i Nataša Lambić. Na samom kraju publikacije se nalazi registar ulica i mesta.
beograd u drugom svetskom ratu drugi svetski rat istorija beograda