Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan sa vidljivim znacima korišćenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Vračar, Beograd-Vračar |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Vrsta: Istorija srpske književnosti
Jezik: Srpski
Dunja Falisevac - Dubrovnik otvoreni i zatvoreni grad
Studije o dubrovackoj knjizevnoj kulturi
Ljevak, Zagreb, 2007.
Tvrdi povez, 335 strana. U knjizi na nekoliko mesta ima podvlacenja i beleski.
IZUZETNO RETKO!
Studije i članci okupljeni u ovoj knjizi promatraju prostor dubrovačke rano novovjekovne književnosti iz dva različita kuta, dvostrukom optikom: nastoje s jedne strane pokazati poetološke i estetske dosege značajnih književnih ostvarenja, dok s druge žele osvijetliti uzajamnu ovisnost književne proizvodnje i vladajuće ideologije Grada te dominantnih ili njima suprotstavljenih svjetonazora. Jednom riječju, nastoje pokazati u kojoj je mjeri dubrovačka ranovovjekovna književnost i prihvaćala i proizvodila vladajuće ideologeme i mitologeme ili im se u književnim tekstovima suprotstavljala, ili ih pak zanemarivala u svome kretanju prostorima fikcionalnosti. Takvim pristupom autorica je željela predstaviti neke aspekte dubrovačke ranonovovjekovne književnosti koji su ostali izvan interesa tradicionalne hrvatske književne historiografije.
Sve studije, govoreći o pojedinim piscima i književnim djelima, govore o Dubrovniku kao specifičnom gradu te nastoje predočiti i evocirati ono `posebno` u njegovoj književnoj kulturi, njegov `genius loci`. Opisujući književnu kulturu koju su poticala konformistička i oportunistička stajališta ali i njima suprotstavljeni, kadikad i subverzivni glasovi, a isto tako i kulturu koju su obilježili zaleti u neobične predjele mašte, izvan dosega zbilje – autorica je željela poljuljati idealnu i idealiziranu predodžbu književne kulture »slobodarskoga Grada«.
Ukazujući na mehanizme reciprociteta između kulturne proizvodnje i vladajućih ideologija, a istodobno pokazujući kako književnost posjeduje moći da prevlada takva ograničenja, ona nastoji osvijetliti kulturni identitet Grada, istodobno modernoga i konzervativnoga, liberalnoga i tradicionalnoga, onako kako je taj identitet zabilježen u književnim tekstovima.
***
«Ranonovovjekovna Dubrovačka Republika zaokružena je kulturna cjelina. U tom se svjetlu paradoksalnom čini činjenica da o najvećoj književnosti koja se u 19. stoljeću ulila u jedinstvenu hrvatsku književnu kulturu domaća književna historiografija nikad nije ispisala jedinstvenu monografiju/sintezu.
Knjiga Dunje Fališevac `Dubrovnik - otvoreni i zatvoreni grad` svojevrsna je moderna leksikonska povijest dubrovačke književne kulture. Reprezentativni pisci i djela, najvažniji književni rodovi i vrste, književni modusi, rodna problematika, dominantni ideologemi, književnost u izvedbenom kontekstu, starija i novija književnost - svi su ti aspekti proučavanja dubrovačke književnosti zastupljeni na stranicama ove knjige. Fališevac je u ovoj knjizi pokazala širinu književnopovijesnih interesa, skladno upotpunjavanje različitih metodoloških postupaka i aspekata istraživanja, temeljitost i sintetsku snagu u postizanju novih spoznaja o dubrovačkoj književnoj kulturi».
Davor Dukić