pregleda

Antonio Gramši IZABRANA DELA


Cena:
1.990 din
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: AKS
BEX
City Express
Pošta
CC paket (Pošta)
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (6348)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10463

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Jezik: Srpski
Autor: Strani

kao na slikama
ima urednog podvlačenja na nekim mestima


Beograd 1959,
meki povez,
str. 379, latinica


Antonio Gramši (ital. Antonio Gramsci; Ales, 22. januar 1891 — Rim, 27. april 1937) je bio italijanski marksistički filozof, lingvista, pisac i političar. Bio je sin nižeg državnog službenika. U socijalističku partiju učlanio se 1913, a 1921. postao je generalni sekretar novoformirane Komunističke partije. Iako je bio poslanik Musolini ga je 1926. smestio u zatvor gde je ostao do kraja života. U zatvorskim beleškama (napisano između 1925 — 1935, objavljeno 1971) pokušao je da da protivtežu naglasku koji ortodoksni marksizam stavlja na naučni determinizam ističući značaj političke i ideološke borbe. Iako zastupnici evrokomunizma tvrde da je Gramši na njih izvršio uticaj on je čitavog života bio lenjinista i revolucionar.
Antonio Gramši

Lični podaci
Datum rođenja
22. januar 1891.
Mesto rođenja
Ales, Kraljevina Italija
Datum smrti
27. april 1937. (46 god.)
Mesto smrti
Rim, Kraljevina Italija
Državljanstvo
Italijansko
Narodnost
Italijan
Religija
ateista
Porodica
Supružnik
Julija Šuht
Filozofski rad
Epoha
Savremena filozofija
Regija
Zapadna filozofija
Škola filozofije
Kontinentalna filozofija, Zapadni marksizam, Neomarksizam, Marksistički humanizam
Interesovanja
Politika, Ekonomija, Ideologija, Kultura
Ideje
kulturna hegemonija, amerikanizam kao fordista, buržoazija kao hegemonska grupa, organska kriza, pasivna revolucija, stvaranje kontra-hegemonija radi suprostavljanja kapitalističkoj moći, pozicioni rat, razlike između tradicionalnih i organskih intelektualaca
Potpis


Spomen ploča Antoninu Gramši u Moskvi
Gramši je bio jedan od osnivača i lidera Komunističke partije Italije, u svojim delima osobito se bavio pitanjima i analizom kulture i praktične politike. Gramši se i danas drži za jednog od vrhunskih izvornih marksističkih mislioca. Kulturna hegemonija je termin koji je on uveo i raščlanio, - pomoću nje se održava na vlasti kapitalistička država.
Biografija
Ideja i dela
uredi
Gramši za svojeg živote nije izdao nikakvu knjigu. Između 1914 - 1926. pisao je novinske članke, političke studije i eseje koje je objavljivao u različitim novinama i časopisima. Od 1929. do 1935. Za vreme robijanja je ispisao 29 beležnica rezultatima svojih istraživanja oblasti istorije, istoriografije, studija kulture, politike i društva. Te su Zatvorske beležnice (Quaderni del carcere) objavljene nakon njegove smrti. Reč je o beleškama i esejima na različite teme, često potpuno nepovezane, - a jedna od niti koje su ih povezivala bila je Gramšijev temeljni postulat - uloga intelektualaca u društvu (koji ne sme ostati indiferentan na stanje u društvu). On je držao da je mesto intelektualaca u društvu - aktivno učešće u kulturnoj revoluciji koja će doprineti osvajanju političke moći. Iz zatvora je napisao i brojna pisma svojoj ženi, prijateljima i sinovima. I njegova pisma su kasnije objavljena u jedinstvenoj knjizi Pisma iz zatvora, koja se sastoji od dva dela: Zatvorska beležnica i Pisma iz zatvora.
Nakon Drugog svetskog rata jedna skupina italijanskih komunita pod vodstvom tadašnjeg generalnog sekretara Palmira Toljatija počela je raditi na izdavanju Gramšijevih beležnica, koje su sistematizovane po temama; porodica, vlasništvo, vera, kultura itd. i izdala ih u šest svezaka između 1948. i 1951 (izdavač- “Einaudi”). Potom je pisano novo izdanje Zatvorskih beležnica 1975 (izdanje Instituto Gramsci), u ovom izdanju su spisi poređeni hronološki a ne više po srodnim temama.
Na filozofskom planu, novost kod Gramšijevog poimanja marksizma je uvođenjeimanentnosti (urođenosti), nasuprotTranscendentnosti (nečem iznad ljudskog znanja). Čoveku je imanentno dato da svojim praktičnim radom ostvari rad(dostojan život) na zemlji. Imanencija je sinteza; engleske ekonomije, nemačke filozofije i francuske politike. Gramši prvi jasno uočavao da nova pravila što ih je uvela engleska ekonomska nauka, nemaju samo vrednost kao oruđe nego i značenje kao filozofska inovacija: homo oeconomicus je imanentni čovek, čovek na zemlji, on ima novu gnoseološku (spoznajnu) vrednost, koja uključuje novo poimanje sveta. Stoga je potrebno istražiti kako je filozofija prakse uspela stvoriti ideju imanencije očišćenu od svih ostataka transcendencije i teologije. Liberalne ideje imaju univerzalnu vrednost za buržoaziju, ali nisu dovoljne proletarijatu. Za buržoaziju su te ideje bile krajnja granica, za proletarijat su te ideje-minimum od kog treba početi.
Gramšija se smatra za jednog od najznačajnih marksističkih mislilaca Dana 20. veka koji je značajno uticao na razvoj zapadnoevropskog marksizma (Eurokomunizam). Između ostalog Gramši je osvetlio i temu kulturne hegemonije kao miroljubivog sredstva kojim se održava kapitalistički poredak, zbog toga je nužno obrazovanje radništva i stvaranje proleterske inteligencije. Pomoću kulturne hegemonije se tipične buržoaske ideje - proglašavaju opštim mnjenjem i zdravim razumom te se uz pomoć toga - vlada. On je takođe ukazao na razlike klasičnog političkog društva koje vlade upotrebom i zakona (vojska, policija, pravni poredak) i civilnog društva u kojem se vlada ideologijom i privolom (društvo, sindikati, obrazovni sistem). Gramši je oštro kritikovao vulgarni ekonomski determinizam ali i pojednostavljeni filozofski materijalizam[4].

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine (do 2 kg), može biti od 170-264 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 340-450 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 80940917
kao na slikama
ima urednog podvlačenja na nekim mestima


Beograd 1959,
meki povez,
str. 379, latinica


Antonio Gramši (ital. Antonio Gramsci; Ales, 22. januar 1891 — Rim, 27. april 1937) je bio italijanski marksistički filozof, lingvista, pisac i političar. Bio je sin nižeg državnog službenika. U socijalističku partiju učlanio se 1913, a 1921. postao je generalni sekretar novoformirane Komunističke partije. Iako je bio poslanik Musolini ga je 1926. smestio u zatvor gde je ostao do kraja života. U zatvorskim beleškama (napisano između 1925 — 1935, objavljeno 1971) pokušao je da da protivtežu naglasku koji ortodoksni marksizam stavlja na naučni determinizam ističući značaj političke i ideološke borbe. Iako zastupnici evrokomunizma tvrde da je Gramši na njih izvršio uticaj on je čitavog života bio lenjinista i revolucionar.
Antonio Gramši

Lični podaci
Datum rođenja
22. januar 1891.
Mesto rođenja
Ales, Kraljevina Italija
Datum smrti
27. april 1937. (46 god.)
Mesto smrti
Rim, Kraljevina Italija
Državljanstvo
Italijansko
Narodnost
Italijan
Religija
ateista
Porodica
Supružnik
Julija Šuht
Filozofski rad
Epoha
Savremena filozofija
Regija
Zapadna filozofija
Škola filozofije
Kontinentalna filozofija, Zapadni marksizam, Neomarksizam, Marksistički humanizam
Interesovanja
Politika, Ekonomija, Ideologija, Kultura
Ideje
kulturna hegemonija, amerikanizam kao fordista, buržoazija kao hegemonska grupa, organska kriza, pasivna revolucija, stvaranje kontra-hegemonija radi suprostavljanja kapitalističkoj moći, pozicioni rat, razlike između tradicionalnih i organskih intelektualaca
Potpis


Spomen ploča Antoninu Gramši u Moskvi
Gramši je bio jedan od osnivača i lidera Komunističke partije Italije, u svojim delima osobito se bavio pitanjima i analizom kulture i praktične politike. Gramši se i danas drži za jednog od vrhunskih izvornih marksističkih mislioca. Kulturna hegemonija je termin koji je on uveo i raščlanio, - pomoću nje se održava na vlasti kapitalistička država.
Biografija
Ideja i dela
uredi
Gramši za svojeg živote nije izdao nikakvu knjigu. Između 1914 - 1926. pisao je novinske članke, političke studije i eseje koje je objavljivao u različitim novinama i časopisima. Od 1929. do 1935. Za vreme robijanja je ispisao 29 beležnica rezultatima svojih istraživanja oblasti istorije, istoriografije, studija kulture, politike i društva. Te su Zatvorske beležnice (Quaderni del carcere) objavljene nakon njegove smrti. Reč je o beleškama i esejima na različite teme, često potpuno nepovezane, - a jedna od niti koje su ih povezivala bila je Gramšijev temeljni postulat - uloga intelektualaca u društvu (koji ne sme ostati indiferentan na stanje u društvu). On je držao da je mesto intelektualaca u društvu - aktivno učešće u kulturnoj revoluciji koja će doprineti osvajanju političke moći. Iz zatvora je napisao i brojna pisma svojoj ženi, prijateljima i sinovima. I njegova pisma su kasnije objavljena u jedinstvenoj knjizi Pisma iz zatvora, koja se sastoji od dva dela: Zatvorska beležnica i Pisma iz zatvora.
Nakon Drugog svetskog rata jedna skupina italijanskih komunita pod vodstvom tadašnjeg generalnog sekretara Palmira Toljatija počela je raditi na izdavanju Gramšijevih beležnica, koje su sistematizovane po temama; porodica, vlasništvo, vera, kultura itd. i izdala ih u šest svezaka između 1948. i 1951 (izdavač- “Einaudi”). Potom je pisano novo izdanje Zatvorskih beležnica 1975 (izdanje Instituto Gramsci), u ovom izdanju su spisi poređeni hronološki a ne više po srodnim temama.
Na filozofskom planu, novost kod Gramšijevog poimanja marksizma je uvođenjeimanentnosti (urođenosti), nasuprotTranscendentnosti (nečem iznad ljudskog znanja). Čoveku je imanentno dato da svojim praktičnim radom ostvari rad(dostojan život) na zemlji. Imanencija je sinteza; engleske ekonomije, nemačke filozofije i francuske politike. Gramši prvi jasno uočavao da nova pravila što ih je uvela engleska ekonomska nauka, nemaju samo vrednost kao oruđe nego i značenje kao filozofska inovacija: homo oeconomicus je imanentni čovek, čovek na zemlji, on ima novu gnoseološku (spoznajnu) vrednost, koja uključuje novo poimanje sveta. Stoga je potrebno istražiti kako je filozofija prakse uspela stvoriti ideju imanencije očišćenu od svih ostataka transcendencije i teologije. Liberalne ideje imaju univerzalnu vrednost za buržoaziju, ali nisu dovoljne proletarijatu. Za buržoaziju su te ideje bile krajnja granica, za proletarijat su te ideje-minimum od kog treba početi.
Gramšija se smatra za jednog od najznačajnih marksističkih mislilaca Dana 20. veka koji je značajno uticao na razvoj zapadnoevropskog marksizma (Eurokomunizam). Između ostalog Gramši je osvetlio i temu kulturne hegemonije kao miroljubivog sredstva kojim se održava kapitalistički poredak, zbog toga je nužno obrazovanje radništva i stvaranje proleterske inteligencije. Pomoću kulturne hegemonije se tipične buržoaske ideje - proglašavaju opštim mnjenjem i zdravim razumom te se uz pomoć toga - vlada. On je takođe ukazao na razlike klasičnog političkog društva koje vlade upotrebom i zakona (vojska, policija, pravni poredak) i civilnog društva u kojem se vlada ideologijom i privolom (društvo, sindikati, obrazovni sistem). Gramši je oštro kritikovao vulgarni ekonomski determinizam ali i pojednostavljeni filozofski materijalizam[4].
80940917 Antonio Gramši IZABRANA DELA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.