pregleda

Aleksandar Koare NAUČNA REVOLUCIJA (kao NOVA)


Cena:
790 din
Želi ovaj predmet: 5
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5807)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9674

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1981
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Odlicno


Biblioteka Sazvežđa, strana 302
1981.


Aleksandre Kojre (1892-1964) je bio francuski filozof ruskog porekla a najviše se interesovao za istoriju i filozofiju nauke. U Getingenu je studirao kod Huserla i Hilberta. Ipak kada mu Huserl nije odobrio disertaciju prelazi u Pariz kod Bergsona. Predaje na Ecole Pratique des Hautes Etudes a kasnije u i Egiptu u Americi. Najviše se interesovao za dela Galileja, Platona i Njutna. Njegovo najpoznatije delo Od zatvorenog sveta do beskonačnog kosmosa, nastalo iz niza predavanja koja je Kojre održao na Univerzitetu Džons Hopkins, govori o rastu naučnog znanja između vremena Nikole Kuzanskog i Đordana Bruna.

Od istog pisca:

Uvod u citanje Platona


Iako najpoznatiji kao filozof nauke, Koire je započeo kao istoričar religije. Većina njegove originalnosti za taj period počiva na njegovoj sposobnosti da svoje studije moderne nauke utemelji na istoriji religije i metafizike.

Koire se usredsredio na Galilea, Platona i Isaaca Nevtona. Njegovo najpoznatije delo je Od zatvorenog sveta do beskonačnog univerzuma, serija predavanja održana na Univerzitetu Johns Hopkins 1959. godine o usponu ranonovovekovne nauke i promeni percepcije sveta o naučnicima tokom perioda od Nikole Kuzanskog i Giordano Bruno preko Njutna. Iako je knjiga široko najavljivana, to je bio sažetak Koireove perspektive, a ne originalno novo delo.

Koire je bio sumnjičav prema tvrdnjama naučnika da eksperimentima dokazuju prirodne ili osnovne istine. Tvrdio je da su se ovi eksperimenti zasnivali na komplikovanim premisama i da su težili da dokažu izgled koji stoji iza ovih premisa, a ne bilo kakvu stvarnu istinu. Više puta je kritikovao Galilejeve eksperimente, tvrdeći da se neki od njih nisu mogli dogoditi, i osporavao je rezultate koje je Galileo tvrdio i koje su moderni istoričari nauke do tada prihvatali.

Prema Koireu, nije eksperimentalna ili empirijska priroda Galileovih i Njutnovih otkrića bila ta koja je nosila Naučnu revoluciju 16. i 17. veka, već promena perspektive, promena teorijskog pogleda na svet. Koire je oštro kritikovao ono što je nazvao „pozitivističkim“ shvatanjem da nauka treba da otkriva samo date pojave, odnose između njih i određene zakone koji bi pomogli da se oni opišu ili predvide. Za Koire-u je nauka u svom srcu bila teorija: težnja da se spozna istina sveta, otkrije suštinske strukture iz kojih pojave i osnovni zakoni koji ih povezuju.

Koire-a su takođe zanimale korelacije između naučnih otkrića i religioznih ili filozofskih pogleda na svet. Kao i Edmund Husserl u svojim kasnijim studijama, Koire je tvrdio da je moderna nauka uspela da prevaziđe podelu, svojstvenu tradicionalnoj aristotelovskoj nauci, između Zemlje i Svemira, budući da se i sada i na njih gledalo da upravljaju istim zakonima. S druge strane, sada je stvoren još jedan raskol, između fenomenalnog sveta u kome živi čovek i čisto apstraktnog, matematičkog sveta nauke. Koire je imao za cilj da pokaže kako ovaj „prvi svet“, svet ljudskog stanovanja (ličnog i istorijskog), očigledno nebitan za savremena naturalistička istraživanja, nikako nije bio nevažan za sam ustav i razvoj ovog istraživanja. Koire je neprekidno nastojao da pokaže kako se naučna istina uvek otkriva u korelaciji sa određenim istorijskim, čak i čisto ličnim okolnostima.

Koire-ovo delo može se posmatrati kao sistematska analiza konstitutivnih dostignuća koja su rezultirala naučnim saznanjima, ali sa posebnim naglaskom na istorijske, a posebno ljudske, okolnosti koje generišu fenomenalan svet naučnika i služe kao temelj za sve naučne konstitucije značenja.

Koire je uticao na glavne evropske i američke filozofe nauke, najznačajnije Thomas Kuhn, Imre Lakatos i Paul Feierabend. Godine 1961. Društvo istorije nauke odlikovano je Sartonovom medaljom.

Kritika Uredi
Tokom svojih studija Galileja, Koire je slavno tvrdio da eksperimenti sa padovima i kotrljanjem tegova na nagnutim ravninama koje je Galileo opisao u svojim delima verovatno nisu sprovedeni u praksi, već su umesto toga smatrani eksperimentima namenjenim da ilustruju njegove odbitke. Koire je tvrdio da preciznost rezultata koje je izvestio Galileo nije bila moguća pomoću tehnologije koja mu je bila dostupna i citirao je savremeni sud Marina Mersennea, koji je dovodio u pitanje izvodljivost reprodukcije Galileovih rezultata. Dalje, prema Koire-u, Galilejeva nauka je u velikoj meri bila plod njegove platonističke filozofije i nije zaista proizašla iz eksperimentalnih zapažanja.

Koire-ove zaključke prvi put je osporio Thomas B. Settle, koji je kao postdiplomac na Univerzitetu Cornell uspeo da reprodukuje Galileove eksperimente sa nagnutim ravninama koristeći metode i tehnologije opisane u Galileovom spisu. [6] Kasnije su Stillman Drake i drugi obrađivali Galilejeve beleške i pokazali da je Galileo bio pažljiv eksperimentalista čija su zapažanja imala ključnu ulogu u razvoju njegovog naučnog sistema za koji je kasnije tvrdio u svom objavljenom delu. [7] Koire je dalje kritikovan zbog svoje tvrdnje o Galilejevom platonizmu, koji je video kao sinonim za matematiku i matematizaciju prirode. Kao što je italijanski učenjak Lodovico Geimonat dokazao, platonizam kao tradicija zapravo ne osvetljava razvoj Galilejevih matematičkih studija koja se uglavnom bave primenjenom matematikom, inženjerstvom i mehanikom, a koja nisu bila zainteresovana ni za platonske ni za platonske autor

Filozofija nauke prirode mistici

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 66424589
Odlicno


Biblioteka Sazvežđa, strana 302
1981.


Aleksandre Kojre (1892-1964) je bio francuski filozof ruskog porekla a najviše se interesovao za istoriju i filozofiju nauke. U Getingenu je studirao kod Huserla i Hilberta. Ipak kada mu Huserl nije odobrio disertaciju prelazi u Pariz kod Bergsona. Predaje na Ecole Pratique des Hautes Etudes a kasnije u i Egiptu u Americi. Najviše se interesovao za dela Galileja, Platona i Njutna. Njegovo najpoznatije delo Od zatvorenog sveta do beskonačnog kosmosa, nastalo iz niza predavanja koja je Kojre održao na Univerzitetu Džons Hopkins, govori o rastu naučnog znanja između vremena Nikole Kuzanskog i Đordana Bruna.

Od istog pisca:

Uvod u citanje Platona


Iako najpoznatiji kao filozof nauke, Koire je započeo kao istoričar religije. Većina njegove originalnosti za taj period počiva na njegovoj sposobnosti da svoje studije moderne nauke utemelji na istoriji religije i metafizike.

Koire se usredsredio na Galilea, Platona i Isaaca Nevtona. Njegovo najpoznatije delo je Od zatvorenog sveta do beskonačnog univerzuma, serija predavanja održana na Univerzitetu Johns Hopkins 1959. godine o usponu ranonovovekovne nauke i promeni percepcije sveta o naučnicima tokom perioda od Nikole Kuzanskog i Giordano Bruno preko Njutna. Iako je knjiga široko najavljivana, to je bio sažetak Koireove perspektive, a ne originalno novo delo.

Koire je bio sumnjičav prema tvrdnjama naučnika da eksperimentima dokazuju prirodne ili osnovne istine. Tvrdio je da su se ovi eksperimenti zasnivali na komplikovanim premisama i da su težili da dokažu izgled koji stoji iza ovih premisa, a ne bilo kakvu stvarnu istinu. Više puta je kritikovao Galilejeve eksperimente, tvrdeći da se neki od njih nisu mogli dogoditi, i osporavao je rezultate koje je Galileo tvrdio i koje su moderni istoričari nauke do tada prihvatali.

Prema Koireu, nije eksperimentalna ili empirijska priroda Galileovih i Njutnovih otkrića bila ta koja je nosila Naučnu revoluciju 16. i 17. veka, već promena perspektive, promena teorijskog pogleda na svet. Koire je oštro kritikovao ono što je nazvao „pozitivističkim“ shvatanjem da nauka treba da otkriva samo date pojave, odnose između njih i određene zakone koji bi pomogli da se oni opišu ili predvide. Za Koire-u je nauka u svom srcu bila teorija: težnja da se spozna istina sveta, otkrije suštinske strukture iz kojih pojave i osnovni zakoni koji ih povezuju.

Koire-a su takođe zanimale korelacije između naučnih otkrića i religioznih ili filozofskih pogleda na svet. Kao i Edmund Husserl u svojim kasnijim studijama, Koire je tvrdio da je moderna nauka uspela da prevaziđe podelu, svojstvenu tradicionalnoj aristotelovskoj nauci, između Zemlje i Svemira, budući da se i sada i na njih gledalo da upravljaju istim zakonima. S druge strane, sada je stvoren još jedan raskol, između fenomenalnog sveta u kome živi čovek i čisto apstraktnog, matematičkog sveta nauke. Koire je imao za cilj da pokaže kako ovaj „prvi svet“, svet ljudskog stanovanja (ličnog i istorijskog), očigledno nebitan za savremena naturalistička istraživanja, nikako nije bio nevažan za sam ustav i razvoj ovog istraživanja. Koire je neprekidno nastojao da pokaže kako se naučna istina uvek otkriva u korelaciji sa određenim istorijskim, čak i čisto ličnim okolnostima.

Koire-ovo delo može se posmatrati kao sistematska analiza konstitutivnih dostignuća koja su rezultirala naučnim saznanjima, ali sa posebnim naglaskom na istorijske, a posebno ljudske, okolnosti koje generišu fenomenalan svet naučnika i služe kao temelj za sve naučne konstitucije značenja.

Koire je uticao na glavne evropske i američke filozofe nauke, najznačajnije Thomas Kuhn, Imre Lakatos i Paul Feierabend. Godine 1961. Društvo istorije nauke odlikovano je Sartonovom medaljom.

Kritika Uredi
Tokom svojih studija Galileja, Koire je slavno tvrdio da eksperimenti sa padovima i kotrljanjem tegova na nagnutim ravninama koje je Galileo opisao u svojim delima verovatno nisu sprovedeni u praksi, već su umesto toga smatrani eksperimentima namenjenim da ilustruju njegove odbitke. Koire je tvrdio da preciznost rezultata koje je izvestio Galileo nije bila moguća pomoću tehnologije koja mu je bila dostupna i citirao je savremeni sud Marina Mersennea, koji je dovodio u pitanje izvodljivost reprodukcije Galileovih rezultata. Dalje, prema Koire-u, Galilejeva nauka je u velikoj meri bila plod njegove platonističke filozofije i nije zaista proizašla iz eksperimentalnih zapažanja.

Koire-ove zaključke prvi put je osporio Thomas B. Settle, koji je kao postdiplomac na Univerzitetu Cornell uspeo da reprodukuje Galileove eksperimente sa nagnutim ravninama koristeći metode i tehnologije opisane u Galileovom spisu. [6] Kasnije su Stillman Drake i drugi obrađivali Galilejeve beleške i pokazali da je Galileo bio pažljiv eksperimentalista čija su zapažanja imala ključnu ulogu u razvoju njegovog naučnog sistema za koji je kasnije tvrdio u svom objavljenom delu. [7] Koire je dalje kritikovan zbog svoje tvrdnje o Galilejevom platonizmu, koji je video kao sinonim za matematiku i matematizaciju prirode. Kao što je italijanski učenjak Lodovico Geimonat dokazao, platonizam kao tradicija zapravo ne osvetljava razvoj Galilejevih matematičkih studija koja se uglavnom bave primenjenom matematikom, inženjerstvom i mehanikom, a koja nisu bila zainteresovana ni za platonske ni za platonske autor

Filozofija nauke prirode mistici

66424589 Aleksandar Koare NAUČNA REVOLUCIJA (kao NOVA)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.