Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Šabac, Šabac |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2012
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
SV31
07763) RAVLIĆA PEĆINA prapovijesno naselje , Brunislav Marijanović , Mostar 2012 ,
Monografija je podijeljena u 12 poglavlja, gdje su u uvodnim poglavljima detaljno opisuje smještaj nalazišta, povijest istraživanja, metodološki pristup, stratigrafija, organizacija prostora i ljudski ostatci. Sadržaj monografije od VII. do X. poglavlja iscrpno obrađuje nalaze oruđa i keramike po fazama, kao i kulturno kronološke odnose.
U poglavlju VII. autor obrađuje fazu I. Ravlića pećine odnosno razdoblje ranog neolitika s osvrtom na oruđa od cijepanoga kamena, kosti i rožine, te na keramičke nalaze i tehnike ukrašavanja. Za ovu fazu autor prezentira radiokarbonski datum 5630 BC (sl.44) dobiven na uzroku iz dobro dokumentiranog depozita s iskopavanja provedenog u kampanji 2010.
VIII. poglavlje monografije prezenitra fazu II Ravlića pećine odnosno razdoblje kasnog neolitika i ranog eneolitika. Ovu fazu karakterizira brojnost i raznovrsnost nalaza, gdje autor iscrpno opisuje oruđa od cijepanoga i glačanoga kamena, oruđa od kosti i rožine, nakit, keramiku, antropomorfnu plastiku, palete i nalaz pintadere. U završnom dijelu poglavlja, autor prezentira kulturne i kronološke odnose II.faze i njena tri razvojna stupnja, kao i apsolutne vremenske okvire dobivene iz uzoraka s iskopavanja 2008.-2010. Radiokarbonski datumi predstavljeni su stratigrafskim slijedom na str. 84 i to:
faza II C- kasna hvarska kultura (rani eneolitik) – Cal 3980 BC (sl.57)
faza II B- (kraj) klasična hvarska kultura – Cal 4360 BC (sl.56)
faza II B- (sredina) klasična hvarska kultura – Cal 4530 BC (sl.55)
faza II B- (sredina) klasična hvarska kultura – Cal 4990 BC (sl.54.)
faza II A- rana hvarska kultura – Cal BC 5220 (sl.53.)
Faza III Ravlića pećine odnosi se na razdoblje razvijenog eneolitika (stupanj III A) i starije faze ranog brončanog doba (stupanj III B), autor ovu fazu obrađuje u IX. poglavlju, gdje minuciozno opisuje nalaze oruđa i keramike. Nažalost, za ovu fazu autor ne donosi radiokarbonske datume odnosno apsolutne vremenske okvire, što obrazlaže na str. 102.
Poglavlje X. prezentira IV. fazu Ravlića pećine odnosno njenu mlađu rano brončanu fazu, koja je zastupljena skromnijim nalazima obzirom na prilično tanak kulturni sloj.
Radiokarbonsko datiranje uzoraka iz Ravlića pećine odrađeno je u Beta Analytic Radiocarbon Dating labaratoriju, koji se nalazi u gradu Miami, Florida, SAD.
Na kraju monografije slijedi Zaključak na hrvatskom jeziku poglavlje XI. i sažetak cijele monografije na engleskom jeziku poglavlje XII. s 28 stranica teksta.
Tehnički knjiga je vrlo dobro opremljena, karakterizira ju dobar prijelom, tisak i pregled. Autori fotografija u tekstu su Brunislav Marijanović i Dario Vujević. Autor crteža i tehničkih ilustracija je Dario Vujević.
Monografija Ravlića pećina prapovijesno naselje predstavlja važno djelo u istraživanju prethistorijskih razdoblja Hercegovine i jadranskog zaleđa.
mek povez, format 18 x 27 cm , ilustrovano, latinica, 230 strana