Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 1900 - 1949.
ISBN: 265
Tematika: Književnost
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
S velikom psihološkom finoćom, Mon petit Trott klasik je dječje književnosti koji je osvojio nagradu Francuske akademije.
André Lichtenberger (29. studenog 1870., Strasbourg - 23. ožujka 1940., Pariz) je bio francuski romanopisac i sociolog. Imao je titulu doktora književnosti. Bio je sin teologa Frédérica Augustea Lichtenbergera.
André Lichtenberger rođen je kada su Strasbourg upravo okupirale pruske trupe i neposredno prije aneksije Alsace-Lorraine 1871.
Čini se da je obitelj Lichtenberger napustila Alzas, koji je postao njemački, u Francusku, jer su 1877. godine ostali u Saint-Jean-de-Luzu4. André Lichtenberger ima brata (Henri Lichtenberger5) i sestru (Jeanne Lichtenberger). Godine 1877. njegova majka6, koja je postala udovica, trajno se nastanila u Baskiji7 tako da je André prvo bio učenik Lycée de Bayonne8. André Lichtenberger će uvijek ostati vezan za Baskiju o kojoj je napisao nekoliko knjiga; u svojoj biografskoj bilješci iz 1924. pod naslovom bavljenje sportom navodi: “travnjački tenis, baskijska pelota”.
Potom je bio student Lycée Louis-le-Grand u Parizu9, zatim je studirao povijest i geografiju na Sorbonnei, gdje je pronašao kolegu izbjeglicu iz Strasbourga, Charlesa Andlera, koji je studirao njemački jezik.
Godine 1891. primljen je na drugo mjesto u zbroju povijesti i geografije10. U to vrijeme je otpušten iz aktivne vojne službe zbog slabe konstitucije.
Godine 1895. obranio je tezu za doktorat iz književnosti o socijalizmu u osamnaestom stoljeću. Iste godine oženio se u Boucau Jeanne Sautereau12, rodom iz ove općine.
Od 1897. do 1930-ih objavio je brojna djela u raznim područjima, od političkih eseja do dječje književnosti: štoviše, njegova dva romana povezana s likom Trotta danas su najpoznatija, barem u generacije rođene prije 1980.
Godine 1900. objavio je povijesni roman La Mort de Corinthe, koji evocira kraj neovisnosti grčkih gradova u 3. stoljeću pr. OGLAS; ali tema koja je u osnovi ovog romana je osjećaj dekadencije Francuske. Ovu je knjigu primijetio Paul Doumer kada se vratio iz Indokine 1902. Kontaktirao je Andréa Lichtenbergera koji je postao njegov osobni asistent13. 1905.-1906. bio mu je šef kabineta kao predsjednik Zastupničkoga zbora8. Obojica su također bili na početku publikacije L`Opinion14, čiji je André Lichtenberger bio glavni urednik do 1913. godine.
Druga osoba s kojom je bio vezan je Gustave Hervé koji je pristao objaviti svoje kronike u svojim novinama La Victoire nakon 1916. godine, unatoč suprotnim tezama.
Tijekom Prvog svjetskog rata surađivao je sukcesivno11 s generalima Gallienijem (vojni guverner Pariza, umro 1916.), Lyauteyjem (guvernerom Maroka), zatim Gouraudom (osobito za organizaciju Poljske legije).
Umro je od moždanog krvarenja nekoliko tjedana prije katastrofe 1940., koju, unatoč svom pesimizmu, nikada nije smatrao tako ekstremnom3.
André Lichtenberger ima kćer Marguerite Lichtenberger (Daisy), koja postaje književnica i brani doktorsku tezu posvećenu francuskim piscima u suvremenom Egiptu od 1870. godine, teza objavljena 1934.15,16. Autorica je knjige posvećene djelu njezina oca, Le Message d`André Lichtenberger, objavljene 1946.17. Također proizvodi prijevode s engleskog na francuski.
Legiju časti dobio je kao vitez 1903. kao slovesnik, časnik 1913., zatim zapovjednik 1932. nakon 30 godina službe u Francuskoj kao zamjenik ravnatelja pa ravnatelj Društvenog muzeja. Tijekom izložbe 1900. u Parizu bio je tajnik i izvjestitelj Međunarodnog kongresa za pravnu zaštitu radnika koji se sastajao u prostorijama Društvenog muzeja, koji je izvor mnogih društvenih zakona i stalnih međunarodnih organizacija...